Akademik Hətəm Quliyev Ukraynada beynəlxalq konfransda məruzələrlə çıxış edib
Akademik Hətəm Quliyev Ukraynanın T.Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetində keçirilən “Geoinformatika-2016: Nəzəri və tətbiqi aspektlər” mövzusunda XV Beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Tədbir Ümumukrayna Geoinformasiya və Avropanın Geoloji-Mühəndislik Assosiyasiyalarının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda Rusiya, Almaniya, Norveç, Polşa, Türkiyə, Ukrayna, Qazaxıstan və digər ölkələrin alimləri geoinformatikanın müxtəlif sahələrinə dair məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransın plenar iclasında H.Quliyev "Quyuların qazılmasında mürəkkəbləşmələrin nəzərə alındığı halda qərarların qəbul edilməsində geoinformasiyanın rolu haqqında" (həmmüəlliflər: Əfəndiyev Q.M., Qədimov A.K., Mahmudov T.A., Quliyev İ.R., Həsənova G.H.) və seksiya iclasında "Seysmik kəşfiyyat və seysmoloji məlumatlar əsasında geoloji mühitin dərin qatlarının öyrənilməsi" (həmmüəlliflər: Ağayev X.B., Volkov T.E., Həsənova G.H.) mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış edib.
Konfransın yekununda məruzələrin tam mətninin “Geoinformatika” jurnalında çap olunması tövsiyyə olunub.
Tədbir çərçivəsində akademik H.Quliyev, həmçinin Ankara Universitetinin alimi Dr. Refik Samet, Kiyev Universitetinin professoru V.Zaserkovniy, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, UMEA-nın müxbir üzvü V.Kendzera və həmin institutun professoru V.Baxmutovla geologiyanın və geofizikanın qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri ətrafında müzakirələr aparıb.

Академик Гатам Гулиев выступил с докладами на международной конференции в Украине
Академик Гатам Гулиев принял участие в XV Международной конференции «Геоинформатика - 2016: теоретические и прикладные аспекты», состоявшейся в Киевском национальном университете имени Т.Шевченко Украины.
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Всеукраинской геоинформационной и Европейской геолого-инженерной ассоциаций.
На конференции с докладами по различным областям геоинформатики выступили ученые России, Германии, Норвегии, Польши, Турции, Украины, Казахстана и других стран.
Академик Г.Гулиев выступил с научными докладами «О роли геоинформатики в принятии решений при бурении скважин с учетом возникновения трудностей» (соавиторы: Эфендиев Г.М., Гадимов A.K., Гулиев И.Р., Гасанова Г.Г., Махмудов T.A) на пленарном заседании и «Изучение глубинных пластов геологической среды на основе сейсморазведки и сейсмологических данных» (соавторы: Агаев X.Б., Волков T.Э., Гасанова Г.Г.) на секционном заседании конференции.
В заключение конференции было рекомендовано опубликовать полные тексты докладов в журнале «Геоинформатика».
В рамках мероприятия между академиком Г.Гулиевым, ученым Анкарского университета, доктором Рефиком Саметом, профессором В.Зацерковнием, заместителем директора по научной работе Института геофизики Национальной академии наук Украины (НАНУ), членом-корреспондентом НАНУ В.Кендзерой и профессором этого же института В.Бахмутовым состоялся обмен мнениями по вопросам геологии и геофизики, представляющим взаимный интерес.