Akademik Hətəm Quliyev Ukraynada beynəlxalq konfransda məruzələrlə çıxış edib
Akademik Hətəm Quliyev Ukraynanın T.Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetində keçirilən “Geoinformatika-2016: Nəzəri və tətbiqi aspektlər” mövzusunda XV Beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Tədbir Ümumukrayna Geoinformasiya və Avropanın Geoloji-Mühəndislik Assosiyasiyalarının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda Rusiya, Almaniya, Norveç, Polşa, Türkiyə, Ukrayna, Qazaxıstan və digər ölkələrin alimləri geoinformatikanın müxtəlif sahələrinə dair məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransın plenar iclasında H.Quliyev "Quyuların qazılmasında mürəkkəbləşmələrin nəzərə alındığı halda qərarların qəbul edilməsində geoinformasiyanın rolu haqqında" (həmmüəlliflər: Əfəndiyev Q.M., Qədimov A.K., Mahmudov T.A., Quliyev İ.R., Həsənova G.H.) və seksiya iclasında "Seysmik kəşfiyyat və seysmoloji məlumatlar əsasında geoloji mühitin dərin qatlarının öyrənilməsi" (həmmüəlliflər: Ağayev X.B., Volkov T.E., Həsənova G.H.) mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış edib.
Konfransın yekununda məruzələrin tam mətninin “Geoinformatika” jurnalında çap olunması tövsiyyə olunub.
Tədbir çərçivəsində akademik H.Quliyev, həmçinin Ankara Universitetinin alimi Dr. Refik Samet, Kiyev Universitetinin professoru V.Zaserkovniy, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, UMEA-nın müxbir üzvü V.Kendzera və həmin institutun professoru V.Baxmutovla geologiyanın və geofizikanın qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri ətrafında müzakirələr aparıb.

Academician Hatam Guliyev delivered a report at the international conference in Ukraine
Academician Hatam Guliyev attended in the XV International Conference "Geo-informatics - 2016: theoretical and applied aspects", which was held at the Kiev National University named after Taras Shevchenko, Ukraine.
The event was held in co organizational support of the Ukrainian geo-information and European geological-engineering associations.
At the conference, papers on various areas of Geo-informatics were delivered by scientists from Russia, Germany, Norway, Poland, Turkey, Ukraine, Kazakhstan and other countries.
At the plenary session of the conference G.Guliyev delivered a scientific report on "The role of Geo-informatics in decision-making during the drilling of wells, taking into account any difficulties" (co-authors: G.M Efendiyev, A.K Gadimov, I.R Guliyev, G.H Hasanova, T.A Makhmudov). At the sectional meeting Academician also delivered reported on "Studying the deep layers of the geological environment on the basis of seismic and seismological data" (co-authors: X.B. Agayev, T.E Volkov and G.H Hasanov).
In conclusion of the conference was recommended to publish full text of papers in "Geo-informatics" journal.
During the event, were exchanged views on issues of geology and Geophysics of mutual interest between Academician G.Guliyev, scientist of Ankara University, Dr. Refik Samet, Deputy Director on scientific work of the Institute of Geophysics of Ukraine National Academy of Sciences, Professor V.Zaserkovniy, corresponding member of NUAS V.Kendzera and Professor of the same institute B.Bahmutov.