Doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi və vahid Avropa təhsil məkanının   tələblərinə uyğun strukturlaşdırılması ilə bağlı “Nizami” layihəsi müzakirə olunub
25.05.2016 16:15
Doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi və vahid Avropa təhsil məkanının tələblərinə uyğun strukturlaşdırılması ilə bağlı “Nizami” layihəsi müzakirə olunub
“Beynəlxalq elmi əlaqələrin dinamik inkişafı və dünya elmi nailiyyətlərinin öyrənilməsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həyata keçirdiyi elm siyasətinin əsas istiqamətlərindəndir”. Bu fikirləri AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında səsləndirib.
Ölkədə təhsil sahəsində aparılan islahatların bakalavriat və magistratura pillələrində əhəmiyyətli nəticələr verdiyini söyləyən akademik R.Əliquliyev beynəlxalq elm aləminə tam inteqrasiya üçün elmi dərəcələr üzrə də islahatlara ehtiyac yarandığını qeyd edib. Bildirilib ki, bu istiqamətdə 2015-ci ilin dekabrından etibarən Avropa Komissiyasının “Erasmus+” proqramı çərçivəsində “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin Avropa ali təhsil tələblərinə uyğun yenidən qurulması və inkişafı – Nizami” layihəsi fəaliyyətə başlayıb. Layihənin baş əlaqələndiricisi Fransanın Monpelye Universitetidir.
Akademik R.Əliquliyev onu da əlavə edib ki, layihə çərçivəsində AMEA-da və respublikanın ali təhsil müəssisələrində doktorluq təhsil sisteminin dünya standartlarına uyğunlaşdırılması üçün yeni modelin hazırlanması nəzərdə tutulub. Bu da öz növbəsində AMEA qarşısında doktorantura təhsilində islahatlar istiqamətində öhdəliklər yaradır.
İclasda AMEA-nın elmi qurumlarına Azərbaycanda doktorantura təhsilinə dair təkliflərin hazırlanması tapşırılıb. Həmçinin layihə çərçivəsində cari işlərin həyata keçirilməsi, təkliflərin toplanması və sistemləşdirilməsi üçün AMEA-da işçi qrupun yaradılması qərara alınıb. Bundan başqa, Rəyasət Heyəti aparatının müvafiq idarələrinə layihə çərçivəsində beynəlxalq öhdəlik və əsas vəzifələrin həyata keçirilməsi, eləcə də layihə ilə bağlı ictimaiyyətin məlumatlandırılması və onun populyarlaşdırılmasının təmin edilməsinə dair tapşırıqlar verilib.

В связи с усовершенствованием обучения на ступени докторантуры и его структурированием в соответствии с требованиями единого европейского образовательного пространства был обсужден проект «Низами»
25.05.2016 16:15
«Одной из основных сфер осуществляемой Национальной Академией Наук Азербайджана научной политики является динамичное развитие международных научных связей и изучение научных достижений мира».
Это отметил на сегодняшнем заседании Президиума президент НАНА, академик Акиф Ализаде. Сказав, что реформы, проводимые в стране в сфере образования, привели к значимым результатам на ступени бакалавриата и магистратуры, академик добавил, что для полной интеграции в международное научное пространство назрела необходимость в проведении реформ и в области ученых степеней. Он отметил, что с этой целью начиная с декабря 2015 года в рамках Программы Европейской Комиссии Эразмус+ начал осуществляться проект «Реконструкция и развитие обучения на ступени докторантуры в Азербайджане в соответствии с требованиями европейского высшего образования – Низами». Главным координатором проекта является Университет Монпелье (Франция).
Академик Акиф Ализаде также добавил, что в рамках проекта предусмотрена разработка новой модели с целью приведения обучения в докторантуре в НАНА и высших учебных заведениях республики в соответствие с мировыми стандартами, что, в свою очередь, делает целесообразным проведение в НАНА реформ в данной сфере.
На заседании научным учреждениям Академии было поручено подготовить предложения по усовершенствованию докторского обучения в Азербайджане. Также было постановлено создать в НАНА рабочую группу для выполнения текущих работ, сбора и систематизации предложений. Кроме этого, соответствующим управлениям аппарата Президиума было поручено осуществить мероприятия по выполнению международных обязательств и задач, а также информированию общественности о проекте и его популяризации.