Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrində yeni səhifə
Türkmənistan Elmlər Akademiyasında keçirilmiş Elm gününə həsr olunan tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təmsil edib.
Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, dünyanın 14 ölkəsindən – Amerika, Rusiya, Yaponiya, İspaniya, Hindistan, Pakistan, İran, Çexiya, Qazaxıstan, Belarus, Ukrayna, Özbəkistan, Qırğızıstan və Gürcüstandan olan tanınmış elm adamları iştirak ediblər.
Qonaqlar əvvəlcə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Texnopark şəhərciyində yaradılmış elm-istehsalat birliklərinin işi və ölkə elminin ən son nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Sonra Akademiyanın Texnopark şəhərciyindəki Akt zalında “Elm, texnika və innovasiya texnologiyaları xoşbəxtlik və inkişaf dövründə” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayevin sədrlik etdiyi plenar iclasda 8 ölkəni təmsil edən alimlərin və elm təşkilatçılarının məruzələri dinlənilib. Plenar iclasda akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan-Türkmənistan ədəbi əlaqələri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Bundan başqa, Türkmənistan EA-nın Əlyazmalar İnstitutunda bu qurumun Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi-tədqiqat institutlarının əməkdaşları ilə görüş keçirilib. Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun çap etdiyi türkmən ədəbiyyatının böyük klassiki Məhdimqulu Fəraqinin "Divan"ının təqdimatı olub.
Akademik İsa Həbibbəyli Məhdimqulu Fəraqinin "Divan"ının Bakı nəşrinin ədəbi-tarixi əhəmiyyətindən danışaraq, bu müştərək nəşri çoxəsrlik ənənələrə malik olan Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrinin müstəqillik dövrü mərhələsinin əlamətdar hadisəsi adlandırıb. Bildirib ki, Məhdimqulu Fəraqinin 1914-cü ildə Buxara şəhərində daş basması üsulu ilə nəşr olunmuş "Divan"ının nadir nüsxələri Azərbaycan alimləri tərəfindən Bakıda Əlyazmalar İnstitutunun fondundan aşkar edilmişdir. "Divan"da indiyədək Məhdimqulu Fəraqinin külliyyatına daxil edilməmiş naməlum şeirlər və parçalar var.  Qeyd olunub ki, nəşrə akademik İsa Həbibbəyli "Məhdimqulu Fəraqi və Azərbaycan ədəbiyyatı" adlı ön söz yazıb.
Tədbirdə çıxış edən Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, müxbir üzv Annaqurban Aşırov, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, professor Qızılgül Kiyasova və başqaları Məhdimqulu Fəraqinin nadir "Divan"ının Bakı nəşri ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Görkəmli türkmən şairinin AMEA Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr edilmiş nadir "Divan"ı Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi kitabxanasına təqdim olunub.

На мероприятии, проведенной в Академии наук Туркменистана и посвященной Дню науки, нашу страну представил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли.
В мероприятии, наряду с Азербайджаном приняли участие известные деятели науки из 14 стран мира - США, России, Японии, Испании, Индии, Пакистана, Ирана, Казахстана, Чехии, Беларуси, Украины, Узбекистана, Кыргызстана и Грузии.
Вначале гости ознакомились с работами научно-производственных объединений, созданных в городке Технопарк Академии наук Туркменистана, а также выставкой, отражавшей самые последние научные достижения страны.
Затем в актовом зале в городке Технопарк академии состоялась международная научная конференция «Научные, технические и инновационные технологии в период расцвета и развития».
На пленарном заседании, на котором председательствовал президент Академии наук Туркменистана, член-корреспондент Марат Ашырбаев, были заслушаны доклады ученых и организаторов науки, представляющих 8 стран. На данном мероприятии был также заслушан доклад академика Исы Габиббейли «Азербайджано-туркменские литературные связи».
Кроме того, в Институте рукописей АН Туркменистана состоялась встреча с сотрудниками научно-исследовательских институтов Отделения гуманитарных наук этой структуры. На встрече состоялась презентация изданного Институтом литературы имени Низами НАНА по инициативе вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли «Дивана» большого классика туркменской литературы Махтумкули Фраги. Было отмечено, что уникальные экземпляры «Дивана» Махтумкули Фраги, изданного в 1914 году в Бухаре методом гравировки на камне, были обнаружены азербайджанскими учеными в ходе исследований в фонде Института рукописей в Баку. В «Диване» имеются не включенные до сих пор в сборник Махтумкули Фраги неизвестные стихи и отрывки. Бакинский экземпляр «Дивана» подготовлен к печати как проект совместного научного сотрудничества ученых Института литературы НАНА с сотрудниками Института рукописей Академии наук Туркменистана.
Было отмечено, что к бакинскому экземпляру «Дивана» академик Иса Габиббейли написал предисловие под названием «Махтумкули Фраги и азербайджанская литература». Выступивший на презентации академик Иса Габиббейли, говоря о литературно-историческом значении Бакинского экземпляра «Дивана» выдающегося туркменского поэта Махтумкули Фраги, назвал это совместное издание знаменательным событием периода независимости Азербайджано-Туркменских связей, обладающих многовековыми традициями.
Выступившие на мероприятии директор Института рукописей Академии наук Туркменистана, член-корреспондент Аннагурбан Ашыров, директор Института языка и литературы, профессор Гызылгюль Киясова и другие выразили свое мнение в связи с Бакинским изданием «Дивана» Махтумкули Фраги.
Уникальный «Диван» выдающегося туркменского поэта Махтумкули Фраги, изданный Институтом литературы НАНА, был представлен Центральной научной библиотеке Академии наук Туркменистана.