Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrində yeni səhifə
Türkmənistan Elmlər Akademiyasında keçirilmiş Elm gününə həsr olunan tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təmsil edib.
Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, dünyanın 14 ölkəsindən – Amerika, Rusiya, Yaponiya, İspaniya, Hindistan, Pakistan, İran, Çexiya, Qazaxıstan, Belarus, Ukrayna, Özbəkistan, Qırğızıstan və Gürcüstandan olan tanınmış elm adamları iştirak ediblər.
Qonaqlar əvvəlcə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Texnopark şəhərciyində yaradılmış elm-istehsalat birliklərinin işi və ölkə elminin ən son nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Sonra Akademiyanın Texnopark şəhərciyindəki Akt zalında “Elm, texnika və innovasiya texnologiyaları xoşbəxtlik və inkişaf dövründə” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, müxbir üzv Meret Aşırbayevin sədrlik etdiyi plenar iclasda 8 ölkəni təmsil edən alimlərin və elm təşkilatçılarının məruzələri dinlənilib. Plenar iclasda akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan-Türkmənistan ədəbi əlaqələri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Bundan başqa, Türkmənistan EA-nın Əlyazmalar İnstitutunda bu qurumun Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi-tədqiqat institutlarının əməkdaşları ilə görüş keçirilib. Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun çap etdiyi türkmən ədəbiyyatının böyük klassiki Məhdimqulu Fəraqinin "Divan"ının təqdimatı olub.
Akademik İsa Həbibbəyli Məhdimqulu Fəraqinin "Divan"ının Bakı nəşrinin ədəbi-tarixi əhəmiyyətindən danışaraq, bu müştərək nəşri çoxəsrlik ənənələrə malik olan Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrinin müstəqillik dövrü mərhələsinin əlamətdar hadisəsi adlandırıb. Bildirib ki, Məhdimqulu Fəraqinin 1914-cü ildə Buxara şəhərində daş basması üsulu ilə nəşr olunmuş "Divan"ının nadir nüsxələri Azərbaycan alimləri tərəfindən Bakıda Əlyazmalar İnstitutunun fondundan aşkar edilmişdir. "Divan"da indiyədək Məhdimqulu Fəraqinin külliyyatına daxil edilməmiş naməlum şeirlər və parçalar var.  Qeyd olunub ki, nəşrə akademik İsa Həbibbəyli "Məhdimqulu Fəraqi və Azərbaycan ədəbiyyatı" adlı ön söz yazıb.
Tədbirdə çıxış edən Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, müxbir üzv Annaqurban Aşırov, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, professor Qızılgül Kiyasova və başqaları Məhdimqulu Fəraqinin nadir "Divan"ının Bakı nəşri ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Görkəmli türkmən şairinin AMEA Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr edilmiş nadir "Divan"ı Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi kitabxanasına təqdim olunub.

The event, held at the Turkmenistan Academy of Sciences and dedicated to the Day of Science, our country has presented the Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
The event, along with Azerbaijan, attended by prominent scientists from 14 countries - the US, Russia, Japan, Spain, India, Pakistan, Iran, Kazakhstan, the Czech Republic, Belarus, Ukraine, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Georgia.
First, the guests got acquainted with the work of the scientific-production associations, established in the Techno-park Town of the Turkmenistan Academy of Sciences, as well as exhibitions that reflect the latest scientific achievements of the country.
The assembly hall in the town of Techno-park of the Academy hosted an international scientific conference "Science, engineering and innovative technologies in the heyday and development."
At the plenary session, which was chaired by President of the Academy of Sciences of Turkmenistan, corresponding member Marat Ashirbayev were delivered reports scientists and science organizers, representing 8 countries.
At the event also Academician Isa Habibbeyli was delivered paper on "Azerbaijani-Turkmen literary connections".
In addition, the Institute of Manuscripts of the Turkmenistan Academy of Sciences held a meeting with members of research institutes of the Department of Humanities of this structure.
At the meeting, ANAS Institute of Literature after Nizami presented "Divan" by great classic of Turkmen literature Makhtumkuli Fraghi published by the initiative of Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
It was noted that, the unique instances of "Divan" by Makhtumkuli Fraghi, published in 1914 in Bukhara by the method of engraving on stone, were discovered by Azerbaijani scientists in the course of investigations in the collection of the Institute of Manuscripts in Baku.
In "Divan" there are unknown verses and fragments which aren't included still in Makhtumkuli Fraghi's collection. The Baku copy of the "Divan" was prepared for publication as a joint project of scientific cooperation between scientists of ANAS Institute of Literature with the staff of the Institute of Manuscripts of the Academy of Sciences of Turkmenistan.
It was noted that, a copy of Baku "Divan" Academician Isa Habibbeyli wrote a preface titled "Makhtumkuli Fraghi and Azerbaijani literature". Speaking at the presentation, Academician Isa Habibbeyli talking about the literary and historical significance of the Baku copy of "Divan" by outstanding Turkmen poet Makhtumkuli Fraghi called it a joint publication of the remarkable event the period of independence of Azerbaijan-Turkmenistan relations having centuries-old traditions.
Spoke at the event Director of the Institute of Manuscripts of the Academy of Sciences of Turkmenistan, corresponding member Annagurban Ashirov, director of the Institute of Language and Literature, Professor Gizilgul Kiyasova and others expressed their opinions in connection with the publication of Baku "Divan" by Makhtumkuli Fraghi.
Unique "Divan" by outstanding Turkmen poet Makhtumkuli Fraghi published by the Institute of Literature of ANAS was presented to the Academy of Sciences of Turkmenistan by Central Scientific Library.