AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrinə direktorlar təsdiq edilib
Məlum olduğu kimi, AMEA-nın elmi bölmələrinin iclaslarında bir sıra institutlar üzrə direktor seçkiləri keçirilib. "AMEA-nın elmi-tədqiqat institutu və ona bərabər statuslu elmi müəssisə haqqında Əsasnamə" və "AMEA-nın elmi-tədqiqat institutunun və ona bərabər statuslu elmi müəssisənin rəhbəri vəzifəsinə seçkinin keçirilməsi Qaydaları"na uyğun təşkil olunmuş seçkilərdə elmi müəssisələrin rəhbərləri gizli səsvermə yolu ilə seçiliblər.
İyunun 29-da AMEA Rəyasət Heyətinin Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında təşkil olunmuş səyyar iclasında isə akademiya institutlarında keçirilmiş seçkilərin nəticələrinə müvafiq olaraq direktorlar vəzifələrinə təsdiq olunublar.
Rəyasət Heyətinin qərarlarına əsasən, akademik İbrahim Quliyev Neft və Qaz İnstitutunun, akademik İradə Hüseynova Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov Tarix İnstitutunun, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Oqtay Səmədov Radiasiya Problemləri İnstitutunun, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov Zoologiya İnstitutunun, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyev Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun, tarix üzrə elmlər doktoru Musa Qasımlı Qafqazşünaslıq İnstitutunun, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli isə AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təsdiq ediliblər.

Как известно, на заседаниях научных отделений Национальной Академии Наук Азербайджана были проведены выборы директоров ряда институтов НАНА. На выборах, состоявшихся в соответствии с «Положением о научно-исследовательском институте НАНА и равном ему по статусу научном учреждении» и «Правилами проведения выборов на должность руководителя научно-исследовательского института НАНА и равного ему по статусу научного учреждения», руководители научных учреждений были избраны путем тайного голосования.
На выездном заседании Президиума НАНА, которое состоялось 29 июня в Шемахинской астрофизической обсерватории, в соответствии с результатами выборов директора были утверждены на свои должности.
Согласно постановлениям Президиума, академик Ибрагим Гулиев был утвержден на должность директора Института нефти и газа, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов – Шемахинской астрофизической обсерватории, доктор физико-математических наук Октай Самедов – Института радиационных проблем, академик Ирада Гусейнова – Института молекулярной биологии и биотехнологий, доктор философии по физико-математическим наукам Эльман Юсифов – Института зоологии, доктор аграрных наук Аловсат Гулиев – Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов – Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде – Института архитектуры и искусств, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагисойлу – Института языкознания имени Насими, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов – Института истории, доктор исторических наук Муса Гасымлы – Института кавказоведения, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли – Института истории науки.