“Azərbaycan multikulturalizmi: din və dil siyasətinin inkişaf perspektivləri” mövzusunda konfrans keçiriləcək
07.09.2016 10:17
Sentyabrın 8-də saat 11:00-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Azərbaycan multikulturalizmi: din və dil siyasətinin inkişaf perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Tədbir AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılacaq.
Konfransda “Vicdan azadlığının və ana dilində danışmaq hüququnun konstitusion hüquqi təminatı”, “Müasir Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri”, “Azərbaycan tatlarının dilinin etnoqrafik leksikasına dair Azərbaycan dilinin nitq mədəniyyəti problemləri”, “Qafqaz xalqlarının dilində işlənən “kotan” termini qədim mədəni əlaqələrin yadigarı kimi”, “Azərbaycan Respublikasında milli azlıqların mədəni irsinin qorunması və inkişafı”, “Heydər Əliyev Azərbaycanda multikulturalizmin siyasi banisi kimi” və digər mövzularda məruzələr dinləniləcək.

“Multiculturalism of Azerbaijan: development outlooks of religion and language policy” conference to be held
07.09.2016 10:17
“Multiculturalism of Azerbaijan: development outlooks of religion and language policy” conference will be held in Baku, September 8-9.
Conference co-organizers are ANAS Institute of Linguistics, Knowledge Fund under the President of Azerbaijan, State Committee for Work with Religious Organizations and the International Center for Multiculturalism.
Following lectures to be listened: “The constitutional and legal guarantees of freedom of conscience and the right to speak mother tongue”, "Modern state-religion relations in Azerbaijan”, “Art culture problems in Azerbaijani language on the ethnographic-vocabulary of the language of Azerbaijan tats”, “Kotan” term, which used in the languages of Caucasus peoples as a memory of the ancient cultural ties", "The preservation and development of cultural heritage of national minorities in the Republic of Azerbaijan", including "Heydar Aliyev as the founder of multiculturalism policy".