Akademik Asəf Hacıyev: "AMEA və bütövlükdə Azərbaycan elmi qarşısında  mühüm vəzifələr qoyan "Elm haqqında" Qanun daha yüksək elmi nəticələrin əldə edilməsinə geniş imkanlar yaradır"
11.08.2016 11:50
Akademik Asəf Hacıyev: "AMEA və bütövlükdə Azərbaycan elmi qarşısında mühüm vəzifələr qoyan "Elm haqqında" Qanun daha yüksək elmi nəticələrin əldə edilməsinə geniş imkanlar yaradır"
"Elm haqqında” Qanunun uzun zamandır ki, müzakirə mərhələsində olmasının obyektiv səbəbi var idi. Belə ki, müasir elm sürətlə inkişaf etdiyindən qəbul olunan hər bir yeni qanun bu inkişafın əsas istiqamətlərini özündə əks etdirməlidir. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin qəbul etdiyi və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “Elm haqqında” Qanunun hazırlanması prosesi uzun çəksə də, sonda mükəmməl nəticə əldə olundu. Mən, bu böyük nailiyyət münasibətilə AMEA, o cümlədən bütövlükdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətini ürəkdən təbrik edirəm.
Lakin qeyd etmək lazımdır ki,  qəbul olunan bu qanun Azərbaycan elmi və alimləri qarşısında ciddi vəzifələr qoyur. Beynəlxalq elm aləminə inteqrasiya etmək, elmi innovasiyaları inkişaf etdirib onlardan istifadə etmək qanunda da öz əksini tapan mühüm məsələlərdir.
XX əsrin sonunda Sorbonna deklarasiyasında deyildiyi kimi, elm sərbəst və könüllü fəaliyyət sahəsidir. Bu tezisi nəzərə alsaq, yeni elmi mərkəzlər və tədqiqat universitetlərinin könüllü olaraq yaradılması çox önəmli məsələdir. Elm haqqında qanun alim və mütəxəssislərə, ictimai birliklərə elm fondları və digər elmi qurumlar yaratmaq imkanı yaradır ki, bu da yuxarıda qeyd olunan deklarasiyanın əsas prinsiplərinə uyğundur.
Azərbaycanın elmi müəssisələri, o cümlədən xarici ölkələrin aparıcı elmi mərkəzlərində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması dövlət sifarişi ilə həyata keçirilir. Belə yanaşma elmi fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətinin prinsipləri, məqsədləri və prioritetlərinin göstəricisidir.
Elm haqqında qanunda yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması və bu məsələlərə dövlət tərəfindən vəsaitin ayrılması xüsusi qeyd olunur. Bu da, dövlətin elm sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqətin nəticəsidir.
Dünyanın qabaqcıl ölkələrinə nəzər salsaq, onların uğurlarının əsasında güclü elmi inkişafın dayandığının şahidi olarıq.  Qanunda Elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyasına, eyni zamanda elmi fəaliyyətin iqtisadiyyatına da xüsusi yer ayrılıb.
Bütün dünyada elm dövlət tərəfindən maliyələşsə də, son zamanlar “Sony”, “Samsung” kimi nəhəng özəl təşkilatlar da elm sahəsinə böyük vəsaitlər ayırır, bunun nəticəsindən irihəcmli gəlirlər əldə edirlər. Lakin buna baxmayaraq, elmə ayrılan vəsait əsas etibarilə dövlətə məxsusdur. Digər tərəfdən, elmdən əldə olunan gəlirlər o qədər böyükdür ki, yalnız dövlət kimi böyük qurum bundan səmərəli şəkildə faydalanmaq imkanına malikdir.
Bu səbəbdən elmə aid əsas vəsait dövlət tərəfindən ayrılmalı və dövlət bu vəsaitlərin xərclənməsinə xüsusi diqqət göstərməlidir. Yeni Qanunda bu prinsiplər də çox aydın şəkildə öz əksini tapıb.
Müasir dövrdə ən önəmli məsələlərdən biri də elm və onun nəticələrinə olan inamdır. Qanunda xüsusi maddə ilə elmi fəaliyyətin nəticələrindən istifadə yolları göstərilir.
Bu gün Azərbaycanda əqli mülkiyyət və mədəni dəyərlərin oğurlanması problemi olduqca aktualdır. Əqli mülkiyyət hüququnun qorunmasına da qanunda ayrıca yer verilmişdir.
Əminliklə demək olar ki, AMEA və bütövlükdə Azərbaycan elmi qarşısında  mühüm vəzifələr qoyan bu qanun daha yüksək elmi nəticələrin əldə edilməsinə geniş imkanlar yaradır.

Академик Асаф Гаджиев: «Закон «О науке», ставящий важные задачи перед НАНА и азербайджанской наукой в целом, создает широкие возможности для достижения высоких научных результатов»
11.08.2016 11:50
Нахождению в течение длительного времени Закона «О науке» на стадии обсуждения была объективная причина. Следовательно, современная наука стремительно развивается, и каждый принятый новый закон должен отражать в себе основные направления развития. Несмотря на долгий процесс подготовки принятого Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и подписанного Президентом страны Ильхамом Алиевым Закона «О науке», результат оказался успешным. Я сердечно поздравляю НАНА и научную общественность Азербайджана в целом по случаю этого большого достижения.
Однако следует отметить, что данный закон ставит перед азербайджанской наукой и учеными серьезные задачи. В законе нашли свое отражение важные вопросы касательно интеграции науки в международное научное сообщество, а также развития и использования научных инноваций.
Как гласит Декларация Сорбонна конца XX века, наука является свободной и добровольной сферой деятельности. Учитывая это, создание научных центров и новых исследовательских университетов является очень важным вопросом. Закон о науке открывает возможности для ученых и специалистов, а также общественных объединений в создании научных фондов и других научных структур, что соответствует основным принципам вышеуказанной декларации.
Подготовка высококвалифицированных кадров в научных учреждениях Азербайджана, в том числе в ведущих научных центрах зарубежных стран осуществляется в результате государственного заказа. Такой подход является показателем принципов, целей и приоритетов государственной политики в сфере научной деятельности.
В Законе «О науке» особо подчеркнута подготовка высококвалифицированных научных кадров и выделение государством средств для решения данного вопроса. Это является результатом особого внимания государства по отношению к науке.
Если обратить внимание на ведущие страны мира, то мы станем свидетелем того, что основу их успехов составляет сильное научное развитие. В законе особое место отведено интеграции науки, образования и экономики, в то же время экономике научной деятельности.
Во всем мире наука финансируется государством. В последнее время такие крупные частные корпорации, как Sony, Samsung и др. вкладывают в науку огромные средства, в результате чего получают большие доходы. Но несмотря на это, основные средства в науку выделяются государством. С другой стороны, доходы, получаемые от науки настолько велики, что их в силе эффективно использовать только государство.
Поэтому основные средства для науки должны выделяться государством, а их расход всегда должен находиться в центре внимания. В законе особой статьей указаны пути использования результатов научной деятельности.
Сегодня в Азербайджане кража интеллектуальной собственности и культурных ценностей является весьма актуальной проблемой. В законе Защите прав интеллектуальной собственности отведено отдельное место.
Можно с уверенностью утверждать, что данный закон, ставящий важные задачи перед НАНА и азербайджанской наукой в целом, создает широкие возможности для достижения более высоких научных результатов.