Akademik Asəf Hacıyev: "AMEA və bütövlükdə Azərbaycan elmi qarşısında  mühüm vəzifələr qoyan "Elm haqqında" Qanun daha yüksək elmi nəticələrin əldə edilməsinə geniş imkanlar yaradır"
11.08.2016 11:50
Akademik Asəf Hacıyev: "AMEA və bütövlükdə Azərbaycan elmi qarşısında mühüm vəzifələr qoyan "Elm haqqında" Qanun daha yüksək elmi nəticələrin əldə edilməsinə geniş imkanlar yaradır"
"Elm haqqında” Qanunun uzun zamandır ki, müzakirə mərhələsində olmasının obyektiv səbəbi var idi. Belə ki, müasir elm sürətlə inkişaf etdiyindən qəbul olunan hər bir yeni qanun bu inkişafın əsas istiqamətlərini özündə əks etdirməlidir. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin qəbul etdiyi və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “Elm haqqında” Qanunun hazırlanması prosesi uzun çəksə də, sonda mükəmməl nəticə əldə olundu. Mən, bu böyük nailiyyət münasibətilə AMEA, o cümlədən bütövlükdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətini ürəkdən təbrik edirəm.
Lakin qeyd etmək lazımdır ki,  qəbul olunan bu qanun Azərbaycan elmi və alimləri qarşısında ciddi vəzifələr qoyur. Beynəlxalq elm aləminə inteqrasiya etmək, elmi innovasiyaları inkişaf etdirib onlardan istifadə etmək qanunda da öz əksini tapan mühüm məsələlərdir.
XX əsrin sonunda Sorbonna deklarasiyasında deyildiyi kimi, elm sərbəst və könüllü fəaliyyət sahəsidir. Bu tezisi nəzərə alsaq, yeni elmi mərkəzlər və tədqiqat universitetlərinin könüllü olaraq yaradılması çox önəmli məsələdir. Elm haqqında qanun alim və mütəxəssislərə, ictimai birliklərə elm fondları və digər elmi qurumlar yaratmaq imkanı yaradır ki, bu da yuxarıda qeyd olunan deklarasiyanın əsas prinsiplərinə uyğundur.
Azərbaycanın elmi müəssisələri, o cümlədən xarici ölkələrin aparıcı elmi mərkəzlərində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması dövlət sifarişi ilə həyata keçirilir. Belə yanaşma elmi fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətinin prinsipləri, məqsədləri və prioritetlərinin göstəricisidir.
Elm haqqında qanunda yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması və bu məsələlərə dövlət tərəfindən vəsaitin ayrılması xüsusi qeyd olunur. Bu da, dövlətin elm sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqətin nəticəsidir.
Dünyanın qabaqcıl ölkələrinə nəzər salsaq, onların uğurlarının əsasında güclü elmi inkişafın dayandığının şahidi olarıq.  Qanunda Elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyasına, eyni zamanda elmi fəaliyyətin iqtisadiyyatına da xüsusi yer ayrılıb.
Bütün dünyada elm dövlət tərəfindən maliyələşsə də, son zamanlar “Sony”, “Samsung” kimi nəhəng özəl təşkilatlar da elm sahəsinə böyük vəsaitlər ayırır, bunun nəticəsindən irihəcmli gəlirlər əldə edirlər. Lakin buna baxmayaraq, elmə ayrılan vəsait əsas etibarilə dövlətə məxsusdur. Digər tərəfdən, elmdən əldə olunan gəlirlər o qədər böyükdür ki, yalnız dövlət kimi böyük qurum bundan səmərəli şəkildə faydalanmaq imkanına malikdir.
Bu səbəbdən elmə aid əsas vəsait dövlət tərəfindən ayrılmalı və dövlət bu vəsaitlərin xərclənməsinə xüsusi diqqət göstərməlidir. Yeni Qanunda bu prinsiplər də çox aydın şəkildə öz əksini tapıb.
Müasir dövrdə ən önəmli məsələlərdən biri də elm və onun nəticələrinə olan inamdır. Qanunda xüsusi maddə ilə elmi fəaliyyətin nəticələrindən istifadə yolları göstərilir.
Bu gün Azərbaycanda əqli mülkiyyət və mədəni dəyərlərin oğurlanması problemi olduqca aktualdır. Əqli mülkiyyət hüququnun qorunmasına da qanunda ayrıca yer verilmişdir.
Əminliklə demək olar ki, AMEA və bütövlükdə Azərbaycan elmi qarşısında  mühüm vəzifələr qoyan bu qanun daha yüksək elmi nəticələrin əldə edilməsinə geniş imkanlar yaradır.

Academician Asaf Hajiyev: “The Law of Science”, which sets vital tasks forth ANAS and the entire Azerbaijan, paves the way for achieveing higher academic results”
11.08.2016 11:50
There was an objective reason "The Law of Science" to be under discussion for a long time. Thus, the rapid development of modern science accepts that the main directions of development of any new law must reflect this. Despite the long making process of "The Law of Science”, which adopted by the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and signed by the President Ilham Aliyev”, finally has been got a perfect result. On the occasion of this great achievement, I would like to congratulate ANAS and the entire Azerbaijan scientific community.
However, it should be noted that the adoption of this law sets serious tasks forth Azerbaijan science and scientists. To integrate into the international world of science and to develop scientific innovation by using them, are the significant issues reflected in law.
According to the Sorbonne Declaration at the end of the XX century, science is the field of free and voluntary action. Given this thesis, the creation of new research centers and research universities on a voluntary basis is very important. Law of Science gives ability to scientists and experts, public associations to create scientific funds and other scientific organizations that these are consistent with the fundamental principles of the above-mentioned declaration.
The Law of Science conducts the highly qualified scientific personnel training and the allocation funding of these issues by the state. This is also the result of special attention of the government to the field of science.
If we look at the world's advanced countries, we are witnessing a strong scientific development in the root of their achievements. The law of science gave a special place for integration of education, science and economy, including economy of scientific activites.
Althought, science in all over the world is funded by the state, more recently, giant private organizations such as "Sony", "Samsung" allocates huge funds to the field of science, which are the result of the huge revenues. However, funds had allocated to science substantially belongs to the state. On the other hand, the greater the revenue from the science that only the state has the ability to take advantage of this.
Therefore, the main ingredient in science should be given by the state and the state should pay special attention to the spending of these funds. These principles are clearly shown in law.
One of the most important issues of modern times is belief in science and its results. The law shows the ways to use the results of scientific activities with a special substance.
Today, theft of intellectual property and cultural values is a very important problem in Azerbaijan. Protection of intellectual property rights occupies a special place in the law.
We can confidently say that “The Law of Science”, which sets vital tasks forth ANAS and the entire Azerbaijan, paves the way for achieveing higher academic results.