Qurban Yetirmişli: "Yeni qanun Azərbaycan elminin daha yüksək səviyyəyə qalxmasına töhfələrini verəcək"
12.08.2016 09:27
AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Elm haqqında" Qanunu təsdiq etməsi elm ictimaiyyəti və alimlər tərəfindən xoş hadisə kimi qarşılandı. Çünki bugünədək Azərbaycanda elmi fəaliyyətin tənzimlənməsini və həyata keçirilməsini təmin edən qanunvericilik bazası mövcud deyildi. Yeni Qanunda elmi sahənin inkişaf etdirilməsi, eləcə də elmi fəaliyyətlə bağlı bir sıra mühüm məsələlər əksini tapmışdır.
Belə ki, Qanuna əsasən alimlər müəllifi olduqları ixtiralara görə istehsal müəssisələrindən gəlir əldə edə, eyni zamanda peşələrinə uyğun sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul ola biləcəklər. Bu isə elm adamlarına praktiki olaraq məşğul olduqları sahələr üzrə həm fəaliyyətlərini genişləndirməyə, həm də daha böyük elmi-tədqiqatların aparılmasını stimullaşdırmağa imkan verəcək. Hesab edirəm ki, yeni qanunun qəbulu gənc alim və mütəxəssislərin elmə maraqlarının artmasına və Azərbaycan elminin daha yüksək səviyyəyə qalxmasına öz töhfələrini verəcək.

Gurban Yetirmishli: “Adoption of new law will contribute to raise Azerbaijan science to a higher level”
12.08.2016 09:27
The adoption of the Law of Science by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was warmly approved by the scientific community and scientists. Because, there was not any legislative base in Azerbaijan so far, which providing regulation and implementation of the scientific activity.The new law conducts development of scientific field, as well as a number of important issues related in scientific activity.
Thus, under law, scientists will be able to get revenue for their inventions from manufacturing facilities, including can be engaged in entrepreneurial activity due to their professions. In its turn, it will lead scientists to expand activities in areas areas they are engaged in practice, on the other hand encourage greater scientific research. I think that the new law will increase young scientists and specialists’ interest in science and contribute to raise Azerbaijan science to a higher level.
Gurban Yetirmishli, General Director of the Republican Seismological Survey Center of ANAS, corresponding member