Möhsün Nağısoylu 1946-cı il sentyabrın 1-də Naxçıvan MR Şərur rayonunun Xok kəndində anadan olmuşdur. 1963-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin fars dili və ədəbiyyatı şöbəsinə daxil olmuş, 1971-ci ildə oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1972-ci ildə əmək fəaliyyətinə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda başlayan Möhsün Nağısoylu baş laborant, kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi və şöbə müdiri vəzifələrində çalışmışdır. 1979-cu ildə “XVI əsr Azərbaycan tərcümə abidəsi “Şühədanamə” (paleoqrafiya, orfoqrafiya və tərcümə məsələləri)” mövzusunda namizədlik, 1994-cü ildə isə “XV-XVI əsrlər Azərbaycan tərcümə abidələri (mətnşünaslıq, tərcümə və dil məsələləri)” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2012-ci ildə professor elmi adını almış, 2014-cü ildə isə AMEAnın müxbir üzvü seçilmişdir.
Professor Möhsün Nağısoylu 36 kitab və monoqrafiyanın, o cümlədən “Orta əsrlərdə Azərbaycan tərcümə sənəti”, “Şirazinin “Gülşəni-raz” tərcüməsi, “XVI əsr Azərbaycan tərcümə abidəsi “Şühədanamə”, “Şəbüstəri Şeyx Mahmud. Gülşəni raz”, “Əhmədi “Əsrarnamə” tərcüməsi”, “A.Bakıxanovun “Riyazül-qüds” əsəri klassik tərcümə nümunəsi kimi” və s. tərcümə əsərlərinin tərtibçisi və izahlarının müəllifi, 2 ali təhsilə hazırlıq kursları üçün bir sıra dərs vəsaitlərinin, Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının test tapşırıqlarının müəllifidir.
Görkəmli alim 300-ə yaxın elmi, elmi-kütləvi məqalənin, müxtəlif elmi ictimaiyyətə təqdim edilmiş rəy və resenziyaların müəllifi, onlarla fəlsəfə doktoru və elmlər doktorluq dissertasiyalarının opponenti-rəyçisi olmuş, rəhbərliyi altında 18 fəlsəfə doktorluğu işi uğurla başa çatdırılmışdır. O, ölkəmizdə və xaricdə keçirilmiş bir çox beynəlxalq konfranslardakı çıxışlarında Azərbaycan dilçilik elmini layiqincə təmsil etmişdir.
M.Nağısoylu AMEA-nın Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun nəzdindəki İxtisaslaşdırılmış müdafiə Şurasının və Əlyazmalar İnstitutundakı birdəfəlik müdafiə şurasının, Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komitəsinin üzvüdür. 2001-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin və 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunmuşdur.
2015-ci ildən bugünədək AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edir.
Tanınmış elm mücahidini 70 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və Azərbaycan dilçilik elminin tərəqqisi yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Исполняется 70 лет члену-корреспонденту НАНА Мохсуну Нагысойлу
Исполняется 70 лет известному ученому-языковеду, директору Института языкознания имени Насими, члену-корреспонденту НАНА Мохсуну Нагысойлу.
Мохсун Нагысойлу родился 1 сентября 1946 года в селе Хок Шарурского района Нахчыванской АР. В 1963 году поступил в отдел персидского языка и литературы факультета востоковедения Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ), в 1971 году с отличием окончил этот отдел. Начавший свою трудовую деятельность в 1972 году в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА Мохсун Нагысойлу работал старшим лаборантом, младшим научным сотрудником, старшим научным сотрудником и заведующим отделом. В 1979 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Азербайджанский переводный памятник XVI в. «Шухада-нама» (вопросы палеографии, орфографии и перевода)», а в 1994 году докторскую диссертацию на тему «Азербайджанские переводные памятники XV-XVI вв. (текстологическое исследование языковые и переводческие особенности)». В 2012 году получил ученое звание профессора, а в 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
Профессор Мохсун Нагысойлу является автором 36 книг и монографий, составителем и автором переводных произведений «Переводческое искусство в средневековом Азербайджане», «Произведение «Хадикат ас-суада» Физули», «Азерб. переводный памятник XVI и. Шухеда», «Переводное произведение «Гюльшани. Раз Ширази», «Ахьеди Табризи и его переводное сочинение «Асрар-наме»», в том числе автором ряда учебных пособий для двух подготовительных курсов в вузы, тестовых заданий Государственной комиссии по приему студентов.
Видный ученый является автором около 300 научных, научно-популярных статей, представленных научной общественности различных отзывов и рецензий, оппонентом-рецензентом десяток диссертаций на соискание ученых степеней доктора философии и доктора наук, под его руководством были успешно завершены 18 работ на соискание ученой степени доктора философии. Выступая на международных конференциях, проведенных в нашей стране и за рубежом, он достойно представлял азербайджанскую лингвистику.
М.Нагисойлу является членом Специализированного совета защиты при Институте востоковедения имени Зии Буньядова НАНА, Одноразового совета защиты при Институте рукописей и Комитета терминологии при Кабинете Министров. В 2001 году был награжден Почетной грамотой Министерства образования Азербайджанской Республики, а в 2014 году - Президиума НАНА.