Təcrübə-Sənaye Zavodu yeni addımlarla
Rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı ilə idxaldan asılılığın və özünü təmin edən proseslərin təşkili ilə büdcə yükünün azaldılması istiqamətində AMEA-da uğurlu addımlar atılmaqdadır. Bu baxımdan, xüsusilə, Təcrübə-Sənaye Zavodunda (TSZ) aparılan uğurlu sınaq və istehsal prosesləri diqqət çəkir.
2016-cı ilin iyul ayında ISO 9001:2015 (yeni versiya üzrə Azərbaycanda ilk dəfə), ISO 14001:2015, və OHSAS 18001:2007 standartları üzrə sertifikasiyadan keçən TSZ-nin uğuru bütün diqqətləri özünə çəkdi. “SGS” şirkəti tərəfindən keçirilmiş audit yoxlamalarının nəticələrinə görə adıçəkilən beynəlxalq standartlar üzrə sertifikatların verilməsi Zavodda istehsal prosesinin keyfiyyət, ətraf mühit, peşə təhlükəsizliyi və əməyin mühafizəsi üzrə idarəetmə sistemlərinin yüksək keyfiyyətlərə cavab verməsini təsdiq etmiş oldu.
Zavodun ərazisində mövcud olan müasir infrastrukturun imkanlarından maksimum istifadə edərək istehsal olunan məhsulların uğurlu marketinq strategiyası ilə brendləşdirilməsi istiqamətində işlər görülür. Sürtkü yağlarının adlarının beynəlxalq nomenklaturaya uyğunlaşdırılması və brendə çevrilməsi məhsulların innovativliyini və rəqabət üstünlüyünü istehlakçılara daha effektiv vasitələrlə çatdırmağa şərait yaradacaqdır.
Digər önəmli addımlar isə özəl və dövlət sektoru ilə daimi əlaqələrin genişləndirilməsi üzrə həyata keçirilir. Bu müntəzəm fəaliyyət tədbirləri elm-sənaye-dövlət əlaqələrinin daha da effektiv çalışması üçün faydalı perspektivlər açır.
Sənayedə elmin rolunun artırılması və elmi-texnoloji yeniliklərin tətbiqi üzrə yuxarıda qeyd olunanlardan əlavə, bir sıra mühüm işlər də görülməkdədir. Bütün bu addımların əsas məqsədi ölkə rəhbərliyinin qarşımıza qoyduğu konkret tələblərə əməl etmək və AMEA-nın iqtisadiyyatda rolunu daha da aktivləşdirməkdir. Bazar iqtisadiyyatında uğurlu qlobal təcrübələrdə olduğu kimi, yaxın perspektivdə yeni mühitə tam adaptasiya olunan elm ocağı kimi AMEA öz innovasiyaları ilə bu məqsədinə rahatlıqla çata biləcəkdir.

Experience-Industry Plant by new steps
Experiment-Industry Plant of ANAS (EIP) attracts attention with fruitful testing and production processes.
In July 2016, EIP, successfully undergoing certifications over ISO 9001:2015 (new versions for the first time in Azerbaijan), ISO 14001:2015, and OHSAS 18001:2007 standards, drew all attention on it. According to the results of the audits conducted by "SGS" Co. certificates of mentioned international standards have approved the manufacturing process of the plant to meet quality, environment safety and health management systems.
Maximum using of the opportunities of modern infrastructure in the territory of the plant, the works are being done in the direction of branding of products with a successful marketing strategy. Appropriating the names of lubricants to the international nomenclature and shifting them into brand will allow bringing out competitive advantages of products to the consumers through more effective means.
Other important measures are carried out towards the expansion of relations via private and public sectors. These regular activities pave the way for effective operation of scientific-industrial-governmental ties.
In addition of above-mentioned for increasing the role of science and technology innovation, a number of important works are being done. The main purpose of this step is to follow the specific requirements set for us by state management and activate role of ANAS in economy.