Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının elmi əsərlərinin 2015-ci il üzrə biblioqrafik göstərici kitabı nəşr olunub
07.09.2016 17:04
AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr olunan və institut əməkdaşlarının illik elmi əsərlərini – monoqrafiyaları, xaricdə və ölkənin nüfuzlu elmi jurnallarında nəşr olunmuş məqalələri, dövri mətbuatda və İnternet resurslarında dərc olunan yazıları, müsahibələri özündə əhatə edən vəsait – "Biblioqrafik göstərici – 2015” kitabı işıq üzü görüb.
AMEA-nın vitse prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü və layihə rəhbərliyi ilə toplu 2013-cü ildən etibarən nəşr olunur. Filoloji istiqamətdə araşdırma aparan tədqiqatçılara mənbələri daha rahat tapmaqda kömək edən və institut əməkdaşlarının elmi fəaliyyətinin salnaməsinə çevrilən toplunun tərtibçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakirə Əliyeva və Sona İbrahimova, redaktoru isə institutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Bağırlıdır.
“Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu-2015” toplusu Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının 2015-ci ildəki elmi axtarışlarının məcmusu kimi Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq  elminin müasir nailiyyətlərini əks etdirməklə yanaşı, gələcək inkişaf perespektivlərini müəyyən etmək baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Eyni zamanda, biblioqrafik göstəricidə Ədəbiyyat İnstitutunun 2015-ci il üçün elmi nəşrlərinin statistik mənzərəsini aydın şəkildə görmək mümkündür. Nəşrdə əməkdaşların əlifba ardıcıllığı ilə göstəriciləri də verilib ki,  bu da ümumi göstərici ilə bərabər institut alimlərinin illik göstəricilərinin mənzərəsini aydın şəkildə təsəvvür etməyə imkan yaradır.
Biblioqrafik göstərici 2015-ci il ərzində hər bir əməkdaşın ayrı-ayrılıqda nə qədər səmərəli şəkildə çalışdığını, elmi fəallıq səviyyəsini də müəyyən etməyə əsas verir.

A bibliographic index of scientific works by associates of the Institute of Literature named after Nizami
07.09.2016 17:04
“A bibliographic index – 2015” book, embracing annual scientific works by associates of the Institute of Literature named after Nizami – monographs, articles published in the domestic and foreign academic journals, writings in the periodical press and on the Internet as well as interviews, was released.
At the initiative and project management of Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli this bulk is published since 2013. Designer of the bulk, assisting for researchers due to easily find the sources, is PhD in Philology Zakira Aliyeva and Sona Ibrahimova, editor – scientific secretary of the institute Aygun Bagirli.
Bulk “Institute of Literature named after Nizami – 2015” is of importance in terms of reflecting modern achievements of literature study science in Azerbaijan and defining future development outlooks.
Simultaneously, you can clearly see a statistic portray of scientific editions of the institute for 2015 in a bibliographic index. The edition gives the indices of the associates in alphabetical order.
The bibliographic index gives a ground to define how effectively each employee working individually during 2015 and their level of academic activity.