AMEA-nın magistraturasına ən çox müraciət İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda qeydə alınıb
Məlum olduğu kimi, ölkədə elm və təhsilin inteqrasiyası əsasında yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına xüsusi önəm verilir. AMEA-nın magistraturasına qəbulun həyata keçirilməsi də bu istiqamətdə həyata keçirilən ən mühüm tədbirlərdəndir.
Cari ildə yüksək biliyə malik və elmi-tədqiqat fəaliyyəti ilə məşğul olmaq həvəsi olan bakalavrların seçilməsi məqsədilə 2016/2017-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturasına müsahibə keçirilmiş, müsahibədə AMEA-nın 21 institutu üzrə 611 nəfər iştirak etmiş, 56 nəfər qəbul olunmuşdur. Ən çox müraciət isə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (84 nəfər) qeydə alınmışdır. Beləliklə, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistraturasına 1 plan yerinə ərizə verənlərin orta sayı 28 nəfər olmuşdur. Bu, akademiya üzrə ən yüksək göstərici hesab olunur.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna 2016/2017-ci tədris ili üçün keçirilmiş müsabiqədə “249178 – Kompüter mühəndisliyi”, “249186 – İnformasiya mühafizəsi və təhlükəsizliyi”, “249161 – Kompüter sistemlərinin və şəbəkələrinin proqram təminatı” ixtisasları üzrə 3 yer ayrılmışdır. Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Əmirxanlı Cabir, Elşən Bağırov və Şəlalə Mansurova qeyd olunan ixtisaslar üzrə magistrant adını qazanmışlar.
Bununla yanaşı, AMEA-nın magistratura pilləsinə qəbul olmuş bütün magistrantlara İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində informatika, ingilis dili, psixologiya, pedaqogika kimi ümumi fənlər üzrə nəzəri və praktiki dərslər tədris olunur.

Most references to the magistracy of ANAS was registered in Information Technology Institute
As is known, in the country is attached the special importance to the training of qualified personnel through the integration of science and education. Implementation of admission to magistracy at ANAS is one of the important steps in this direction.
This year, for the purpose of electing of bachelors having high knowledge and having the desire to engage in research activities, was interviewed for admission to the Master's degree at the ANAS in 2016/2017 academic year.
The competition was attended by 611 people on 21 Institute of ANAS, 56 of which were accepted. Most requests were registered to the Institute of Information Technologies of ANAS (84 people). Thus, the average number of applicants for 1 a planned place of Magistracy of the Institute of Information Technology were 28 people. This is the highest index for the Academy. The competition was held at the Institute of Information Technology for 2016/2017 academic year and 3 places was allocated for the field of "249178 Computer Engineering ", "249 186" - Information Protection and Security", "249161 - The software of computer systems and networks".
The students of the Baku State University Jabir Amirkhanli, Elshan Bagirov and Shalala Mansurova received the title of undergraduates in aforementioned fields.
Along with this, all magistrates entered to the Masters of ANAS at the Training and Innovation Centre of the Institute of Information Technology is taught theoretical and practical classes in computer science, English, psychology and pedagogy.