AMEA-nın magistraturasına ən çox müraciət İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda qeydə alınıb
Məlum olduğu kimi, ölkədə elm və təhsilin inteqrasiyası əsasında yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına xüsusi önəm verilir. AMEA-nın magistraturasına qəbulun həyata keçirilməsi də bu istiqamətdə həyata keçirilən ən mühüm tədbirlərdəndir.
Cari ildə yüksək biliyə malik və elmi-tədqiqat fəaliyyəti ilə məşğul olmaq həvəsi olan bakalavrların seçilməsi məqsədilə 2016/2017-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturasına müsahibə keçirilmiş, müsahibədə AMEA-nın 21 institutu üzrə 611 nəfər iştirak etmiş, 56 nəfər qəbul olunmuşdur. Ən çox müraciət isə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (84 nəfər) qeydə alınmışdır. Beləliklə, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistraturasına 1 plan yerinə ərizə verənlərin orta sayı 28 nəfər olmuşdur. Bu, akademiya üzrə ən yüksək göstərici hesab olunur.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna 2016/2017-ci tədris ili üçün keçirilmiş müsabiqədə “249178 – Kompüter mühəndisliyi”, “249186 – İnformasiya mühafizəsi və təhlükəsizliyi”, “249161 – Kompüter sistemlərinin və şəbəkələrinin proqram təminatı” ixtisasları üzrə 3 yer ayrılmışdır. Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Əmirxanlı Cabir, Elşən Bağırov və Şəlalə Mansurova qeyd olunan ixtisaslar üzrə magistrant adını qazanmışlar.
Bununla yanaşı, AMEA-nın magistratura pilləsinə qəbul olmuş bütün magistrantlara İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində informatika, ingilis dili, psixologiya, pedaqogika kimi ümumi fənlər üzrə nəzəri və praktiki dərslər tədris olunur.

Больше всего обращений в магистратуру НАНА было зафиксировано в Институте информационных технологий
Как известно, в стране придается особое значение подготовке квалифицированных кадров на основе интеграции науки и образования. Осуществление приема в магистратуру НАНА является одним из важных мер в этом направлении.
В текущем году с целью избрания бакалавров, обладающих высокими знаниями и имеющих желание заняться научно-исследовательской деятельностью, было проведено собеседование для приема в магистратуру НАНА на 2016/2017 учебный год. В конкурсе по 21 институту НАНА приняли участие 611 человек, из которых 56 человек были приняты. Больше всего обращений было зарегистрировано в Институте информационных технологий НАНА (84 человека). Таким образом, среднее число подавших заявление на 1 плановое место магистратуры Института информационных технологий составило 28 человек. Это считается самым высоким показателем по академии.
В конкурсе, проведенном в Институте информационных технологий на 2016/2017 учебный год, было выделено 3 места по специальностям «249178 - Компьютерная инженерия», «249186 - Защита и безопасность информации», «249161 - программное обеспечение компьютерных систем и сетей». Студенты Бакинского государственного университета Джабир Амирханлы, Эльшан Багиров и Шалала Мансурова получили звание магистрантов по вышеотмеченным специальностям.
Наряду с этим, всем магистратам, поступившим в магистратуру НАНА, в Учебно-инновационном центре Института информационных технологий преподаются теоретические и практические занятия по информатике, английскому языку, психологии и педагогике.