“Şəki-Zaqatala iqtisadi-coğrafi rayonunda əhali məskunlaşması və demoqrafik inkişaf problemləri” kitabı çapdan çıxıb
16.09.2016 16:29
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşlarının “Şəki-Zaqatala iqtisadi-coğrafi rayonunda əhali məskunlaşması və demoqrafik inkişaf problemləri” kitabı çapdan çıxıb.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun redaktorluğu ilə nəşr olunan kitabın müəllifləri - coğrafiya elmləri doktoru  Zakir Eminov, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Nizami ƏyyubovQabil SəmədovRövşən Kərimov, Etibar Bədəlov və Məmməd Sadıqovdur.
Yeni nəşr “Ərazinin məskunlaşmasının təbii-iqtisadi şəraiti və tarixi-coğrafi inkişafı”, “Əhalinin demoqrafik göstəricilərinin dinamikası və müasir vəziyyəti”, Şəhər əhalisinin məskunlaşması və təkmilləşdirilməsi istiqamətləri” və “Kənd əhalisinin ərazi təşkilinin iqtisadi-coğrafi problemləri” mövzuları üzrə xəritə və cədvəllər əsasında tərtib edilib.
Əsərdə Azərbaycanın şimal-qərb regionunda əhalinin məskunlaşmasına təsir göstərən təbii-coğrafi və sosial-iqtisadi amillər, onun nizamlanması istiqamətləri təhlil olunur.
Kitab əhali coğrafiyası, demoqrafiya, iqtisadi coğrafiya ilə məşğul olan elmi işçilər, ali məktəb tələbələri (bakalavrlar və magistrlər), regional planlaşdırma ilə məşğul olan mütəxəssislər və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Вышла в свет книга «Проблемы расселения и демографического развития населения в Шеки-Загатальском экономико-географическом районе»
16.09.2016 16:29
Вышла в свет книга сотрудников Института географии имени академика Г.Алиева «Проблемы расселения и демографического развития населения в Шеки-Загатальском экономико-географическом районе».
Авторами книги, изданной под редакцией директора института, академика Рамиза Мамедова, являются доктор географических наук Закир Эминов, доктора философии по географии Низами Эюбов, Габиль Самедов, Ровшан Керимов, Этибар Бадалов и Мамед Садыгов.
Новое издание составлено на основе карт и таблиц по темам «Природно-экономические условия и историко-географическое развитие расселения населения», «Динамика и современное состояние демографических показателей населения», «Направления расселения и совершенствования городского населения», «Экономико-географические проблемы территориальной организации сельского населения».
Книга предназначена для научных сотрудников, занимающихся географией, демографией населения, экономической географией, студентов высших учебных заведений (бакалавры и магистры), специалистов, занимающихся региональным планированием, а также широкого круга читателей.