“Şəki-Zaqatala iqtisadi-coğrafi rayonunda əhali məskunlaşması və demoqrafik inkişaf problemləri” kitabı çapdan çıxıb
16.09.2016 16:29
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşlarının “Şəki-Zaqatala iqtisadi-coğrafi rayonunda əhali məskunlaşması və demoqrafik inkişaf problemləri” kitabı çapdan çıxıb.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun redaktorluğu ilə nəşr olunan kitabın müəllifləri - coğrafiya elmləri doktoru  Zakir Eminov, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Nizami ƏyyubovQabil SəmədovRövşən Kərimov, Etibar Bədəlov və Məmməd Sadıqovdur.
Yeni nəşr “Ərazinin məskunlaşmasının təbii-iqtisadi şəraiti və tarixi-coğrafi inkişafı”, “Əhalinin demoqrafik göstəricilərinin dinamikası və müasir vəziyyəti”, Şəhər əhalisinin məskunlaşması və təkmilləşdirilməsi istiqamətləri” və “Kənd əhalisinin ərazi təşkilinin iqtisadi-coğrafi problemləri” mövzuları üzrə xəritə və cədvəllər əsasında tərtib edilib.
Əsərdə Azərbaycanın şimal-qərb regionunda əhalinin məskunlaşmasına təsir göstərən təbii-coğrafi və sosial-iqtisadi amillər, onun nizamlanması istiqamətləri təhlil olunur.
Kitab əhali coğrafiyası, demoqrafiya, iqtisadi coğrafiya ilə məşğul olan elmi işçilər, ali məktəb tələbələri (bakalavrlar və magistrlər), regional planlaşdırma ilə məşğul olan mütəxəssislər və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

"The problems of resettlement and demographic development of the population in the Sheki-Zagatala economic and geographic region" book published
16.09.2016 16:29
"The problems of resettlement and demographic development of the population in the Sheki-Zagatala economic and geographic region" book by employees of the Institute of Geography after Academician H.Aliyev was published.
Authors of the book, published under edition of the director of the Institute, Academician Ramiz Mammadov are Doctor of Geographical Sciences Zakir Eminov, PhDs in Geography Ayyubov Nizami, Samadov Gabil, Karimov Rovshan, Etibar Badalov and Mammad Sadigov.
The new edition is based on maps and tables on the topics "Natural and economic conditions and historical and geographical development of population resettlement", "Dynamics and the current state of the demographic indicators of the population", "Fields of resettlement and improvement of the urban population", "Economic-geographical problems of territorial organization of the rural population".
The book is intended for researchers dealing with geography, demographics of the population, economic geography, university students (bachelors and masters), specialists dealing with regional planning, as well as a wide range of readers.