Ceyranbatan su təmizləmə sistemi elmin ən son nailiyyətləri əsasında qurulub
AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov Ceyranbatan su təmizləmə sisteminin işi ilə tanış olub.
Sonra V.Abbasov “Azərsu” ASC-nin sədri Qorxmaz Hüseynov ilə müasir təmizləmə sistemi ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıb və əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib.
Q.Hüseynov perspektiv planlar haqqında məlumat verərək, elmi və praktiki əməkdaşlıq sahəsində birgə fəaliyyətin məqsədəuyğunluğunu qeyd edib. Razılaşdırılıb ki, AMEA ilə imzalanmış memoranduma uyğun olaraq əməkdaşlıq müqavilələri hazırlansın.
Akademik V.Abbasov yeni sutəmizləmə sisteminin elmin ən son nailiyyətləri əsasında qurulduğunu, ölkəmiz və xüsusən də onun paytaxtı üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Eyni zamanda ölkənin əksər yaşayış məskənlərinin yüksək keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsini, rayon mərkəzlərində mərkəzləşmiş su-kanalizasiya sistemlərinin yaradılmasını “Azərsu” ASC-nin böyük uğuru kimi dəyərləndirib.

Джейранбатанская водоочистительная система построена на основе самых последних достижений науки
Директор Института нефтехимических процессов НАНА, академик Вагиф Аббасов ознакомился с работой Джейранбатанской водоочистительной системы.
Затем В.Аббасов провел с председателем ОАО «Азерсу» Горхмазом Гусейновым широкий обмен мнениями касательно современной водоочистительной системы и обсудил вопросы сотрудничества.
Г.Гусейнов, информируя о перспективных планах, подчеркнул целесообразность совместного сотрудничества в области научной и практической деятельности. Было согласовано подготовить договоры о сотрудничестве в соответствии с меморандумом, подписанным с Академией наук.
Было подчеркнуто, что новая водоочистительная система устроена на основе самых последних достижений, и имеет большое значение для столицы и страны.