AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyi ilə əlaqədar sərgi təşkil edib
03.02.2014 00:00
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası görkəmli ictimai-siyasi xadim Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyi ilə əlaqədar sərgi təşkil edib.
Sərgidə M. Ə. Rəsulzadənin əsərlər toplusu, ona həsr edilmiş kitablar, müxtəlif illərdə qəzet və jurnallarda haqqında dərc edilmiş məqalələr, fotoşəkillər, videomateriallar, virtual görüntülər təqdim edilib.
Bu münasibətlə təşkil olunmuş tədbirdə Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru, filologiya elmləri doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında müvafiq Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb.
Bildirib ki, M.Ə.Rəsulzadə Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin qurucularından biri olmuşdur. O, ictimai fikir tariximizə layiqli töhfələr vermiş, milli istiqlal ideyalarının yayılmasında böyük xidmətlər göstərmişdir.

Центральная научная библиотека НАНА организовала выставку, посвященную 130-летнему юбилею Мамеда Эмина Расулзаде
Центральная научная библиотека НАНА организовала выставку, посвященную 130-летнему юбилею видного общественно-политического деятеля Мамеда Эмина Расулзаде.
На выставке представлены сборник произведений М.Э.Расулзаде, книги, посвященные его деятельности, статьи, посвященные М.Э.Расулзаде и опубликованные в разные годы в разных газетах и журналах, фотографии, видеоматериалы, виртуальные изображения.
Выступив на открытии выставки, директор ЦНБ НАНА доктор филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли рассказала о значении соответствующего Распоряжения Президента АР Ильхама Алиева «О проведении 130-летнего юбилея Мамеда Эмина Расулзаде».
Было отмечено, что Мамед Эмин Расулзаде был одним из основателей Азербайджанской Демократической Республики. Он внес заслуженный вклад в историю нашей общественной мысли, оказал большие заслуги в создании идей национальной независимости.