Qafqazşünaslıq İnstitutunda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyi ilə bağlı “dəyirmi masa” təşkil olunub
13.10.2016 13:15
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümü münasibətilə "dəyirmi masa" keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, professor Musa Qasımlı Azərbaycanın müstəqillik uğrunda çətin yol keçdiyini bildirib. Dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunmasının böyük bir tarixi hadisə olduğunu söyləyən institut direktoru bu tarixin qeyd edilməsinə dair Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümü haqqında” 11 oktyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb.
Professor M.Qasımlı bildirib ki, 1990-cı illərin əvvəllərində dövlət müstəqilliyimizə əngəl törədəcək xeyli hadisələr baş verib, lakin Azərbaycan xalqı bu çətinliyin öhdəsindən gələ bilib. Ümummilli lider Heydər Əliyev siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycan bütün istiqamətlərdə sürətli inkişaf yoluna qədəm qoyub, xarici ölkələrlə bir çox sahələrdə müqavilələr imzalanıb. Ulu Öndər tərəfindən aparılan məqsədyönlü siyasət nəticəsində Azərbaycan beynəlxalq arenada layiqli yerini tutub. Ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizin inkişafı sahəsində başlatdığı nəhəng işlər, möhtəşəm layihələr bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Rahil Nəcəfov, Qafqaz siyasəti şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ramilə Dadaşova, Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ziyad Əmrahov və digərləri çıxış edərək müstəqillik illərində qazanılan uğurlardan danışıblar, bu gün Azərbaycanın dünyanın nüfuzlu siyasi və iqtisadi mərkəzlərinin etibarlı tərəfdaşına çevrildiyini bildiriblər.

В Институте кавказоведения был организован «круглый стол» в связи с 25-летием восстановления государственной независимости Азербайджана
13.10.2016 13:15
В Институте кавказоведения НАНА состоялся «круглый стол» в связи с 25-летием восстановления государственной независимости Азербайджана.
На мероприятии директор института, профессор Муса Гасымлы сообщил, что Азербайджан преодолел трудный путь к независимости. Подчеркнув, что восстановление государственной независимости является большим историческим событием, директор института рассказал о значении Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О двадцать пятой годовщине восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики» от 11 октября 2016 года.
Профессор М.Гасымлы подчеркнул, что в начале 1990-х годов произошло много событий, препятствующих государственной независимости, но Азербайджанский народ смог справиться с этими трудностями. После возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти Азербайджан вступил на путь стремительного развития во всех направлениях, во многих сферах были подписаны контракты с зарубежными странами. В результате целенаправленной политики, проводимой великим лидером, Азербайджан занял достойное место на международной арене. Грандиозные работы и проекты, начатые общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в области развития нашей страны, сегодня успешно продолжаются его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым.
Выступившие на мероприятии заместитель директора института по научной работе, доктор философии по философии Рахил Наджафов, заведующий отделом политики Кавказа, доктор философии по истории Рамиля Дадашева, заведующий отделом армяноведения, доктор философии по истории Зияд Амрахов и другие говорили об успехах, завоеванных в годы независимости Азербайджаном, и отметили, что сегодня Азербайджан превратился в надежного партнера влиятельных политических и экономических центров мира.