Qafqazşünaslıq İnstitutunda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyi ilə bağlı “dəyirmi masa” təşkil olunub
13.10.2016 13:15
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümü münasibətilə "dəyirmi masa" keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, professor Musa Qasımlı Azərbaycanın müstəqillik uğrunda çətin yol keçdiyini bildirib. Dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunmasının böyük bir tarixi hadisə olduğunu söyləyən institut direktoru bu tarixin qeyd edilməsinə dair Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümü haqqında” 11 oktyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb.
Professor M.Qasımlı bildirib ki, 1990-cı illərin əvvəllərində dövlət müstəqilliyimizə əngəl törədəcək xeyli hadisələr baş verib, lakin Azərbaycan xalqı bu çətinliyin öhdəsindən gələ bilib. Ümummilli lider Heydər Əliyev siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycan bütün istiqamətlərdə sürətli inkişaf yoluna qədəm qoyub, xarici ölkələrlə bir çox sahələrdə müqavilələr imzalanıb. Ulu Öndər tərəfindən aparılan məqsədyönlü siyasət nəticəsində Azərbaycan beynəlxalq arenada layiqli yerini tutub. Ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizin inkişafı sahəsində başlatdığı nəhəng işlər, möhtəşəm layihələr bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Rahil Nəcəfov, Qafqaz siyasəti şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ramilə Dadaşova, Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ziyad Əmrahov və digərləri çıxış edərək müstəqillik illərində qazanılan uğurlardan danışıblar, bu gün Azərbaycanın dünyanın nüfuzlu siyasi və iqtisadi mərkəzlərinin etibarlı tərəfdaşına çevrildiyini bildiriblər.

Institute of Caucasus Studies held "Round table" devoted the 25th anniversary of restoration of Azerbaijan's state independence
13.10.2016 13:15
Institute of Caucasus Studies held "Round table" devoted the 25th anniversary of restoration of Azerbaijan's state independence.
At the event, Director of Institute, Professor Musa Gasimli said that, Azerbaijan has overcome a difficult path to independence. Stressing that, the restoration of state independence is a great historic event, Director of Institute told about the importance of the Order of President Ilham Aliyev "On the twenty-fifth anniversary of the restoration of state independence of Azerbaijan Republic" dated October 11, 2016. Professor M.Gasimli emphasized that, in the early 1990s, there were many events that prevent the state independence, but the Azerbaijani people could cope with these difficulties.
After returning of the national leader Heydar Aliyev to political power, Azerbaijan embarked on the path of rapid development in all directions, in many areas, were signed contracts with foreign countries. As a result of a deliberate policy pursued by the great leader, Azerbaijan has taken a worthy place in the international arena. Grandiose work and projects initiated by the national leader Heydar Aliyev in the development of our country, today successfully continued by his worthy successor President Ilham Aliyev.
Acted at the meeting, Deputy Director of the Institute for Science, PhD in Philosophy Rahil Najafov, Head of the Department of Caucasus policy, PhD on History Ramila Dadasheva, head of Department of Armenology, PhD in History Ziyad Amrahov and others spoke about the successes, won in years of Azerbaijan's independence and noted that, today Azerbaijan has become a reliable partner of influential political and economic centers of the world.