“Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə həsr olunmuş “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” adlı kitab çap etdirib. İnstitutun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə iki cilddə, iri həcmdə (1890 səh.) hazırlanmış kitab monoqrafik səciyyə daşıyır.
Kitabda müstəqillik dövrü ədəbiyyatının təşəkkülü, formalaşması, ümumi xüsusiyyətləri, müasir inkişaf tendensiyaları araşdırılıb və əsas yaradıcı simalarına oçerklər həsr olunub. Nəşrdə 15 fəsil, onlarla icmal və portret oçerk, yüzdən çox yarımbaşlıq yer alıb. Kitab müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatının yeniliyi, zənginliyi və təkrarsızlığını ortaya çıxarır.
İkicildlik kitabın elmi redaktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Müstəqilliyin şərəfli yolu və müstəqillik ədəbiyyatı” adlı geniş “Ön söz” məqaləsi ilə açılır. Məqalədə müstəqillik dövrü ədəbiyyatını yetirən ictimai-siyasi və tarixi-mədəni durum səciyyələndirilir. Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqını dərin uçurumdan qurtaran xilaskarlıq missiyası və yeni dövr ədəbiyyatının formalaşmasındakı tarixi rolu diqqətə çatdırılır. Müasir ədəbiyyatın layiqli yer tutmasında Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndərin quruculuq missiyasını davam və inkişaf etdirməsinə, respublikanın qabaqcıl dünya mədəniyyəti kontekstində təmsil olunmasına böyük önəm verilir. Eyni zamanda, məqalədə müstəqillik dövrü ədəbiyyatının xarakteri, tipoloji xüsusiyyətləri, yaradıcılıq prinsip və metodları, inkişaf tendensiyaları və perspektivləri hərtərəfli şərh olunur.
Kitabın birinci cildi “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı 1990-cı illərdə” adlanır və burada müstəqillik ədəbiyyatının təşəkkül mərhələsi “keçid ədəbiyyatı” kimi xarakterizə olunur. “Müstəqillik ədəbiyyatının mövzu və tendensiyaları”, “Qanlı Yanvardan başlanan yol”, “Qarabağ müharibəsinin ədəbiyyatda inikası”, “1990-cı illərdə nəsr” və digər tematik və problematik bölgülər dövrün ədəbi-bədii mənzərəsini təsəvvür etməyə imkan verir. Nəsrdə sosialçılıq, “repressiya” mövzusu, tarixin həqiqətləri, memuar ədəbiyyatı, realizmdən modernizmə, qadın yazıçıların yaradıcılığında müasirlik, yaradıcı gəncliyin nəsr axtarışları; 1990-cı illər şeirində ideya-məzmun yenilikləri, estetik təmayüllər, dekadans şeir mənzərələri, cənublu şairlər müstəqillik illərində, ədəbi qruplar və poetik manifestlər, yeni teatr estetikası axtarışları və s. kimi konkret məqamlar 1990-cı illər ədəbi prosesini bütövlükdə və hərtərəfli əks etdirir. İlk istiqlal şairləri B.Vahabzadə, X.R.Ulutürk, M.Araz, xalq yazıçıları Anar, Elçin, xalq şairləri N.Həsənzadə, F.Qoca, azadlıq aşiqləri V.Səmədoğlu, S.Rüstəmxanlı, Z.Yaqub və bir çox digər şair və yazıçılar haqqında oçerklər də birinci cilddə yer alıb. Önəmli məqamlardan biri də yalnız mərkəzdə deyil, əyalətdə yaşayan ədiblərin də yaradıcılığına diqqət ayrılmasıdır.
Kitabın ikinci cildi XXI əsrdən başlayaraq müstəqillik zəminində tam ifadəsini tapan müasir dövr ədəbiyyatından söz açır və “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı müasir mərhələdə” adlanır. Tam plüralizmə, azad yaradıcılıq seçiminə, çoxüslubluluğa meyil edən müasir Azərbaycan ədəbiyyatı burada başlıca olaraq janrlar üzrə nəzərdən keçirilib, ideya-tematik və poetika zənginliyi üzə çıxarılıb. Müasir nəsrin aparıcı janrı olan romançılığın və klassik ənənələr üzərində inkişaf edən hekayəçiliyin, minillik poeziya təcrübəsi və modern baxışların vəhdətində inkişaf edən şeirin, absurd teatr və yenilikçi meyillərin qovşağında təşəkkül tapan dramaturgiyanın ədəbi prosesdə yeri və rolu, geniş fakt mənzərəsi, müxtəlif tendensiyaları kitabda təqdim, təsnif, təhlil və şərh olunub.
Müasir Azərbaycan ədəbiyyatında cərəyanlaşma, realizmlə yanaşı, magik realizm, ekzistensializm, dekadans və modernizm, avanqard və postmodernizmin təzahürü qeydə alınıb və kitabda ayrıca nəzərdən keçirilib. Müstəqillik dövründə uşaq ədəbiyyatı, ədəbiyyatşünaslıq və tənqid, müasir nəzəriyyə, Azərbaycan ədəbiyyatının dünyaya inteqrasiyası və əlaqələri məsələləri də ayrı-ayrı fəsillərdə araşdırılıb, təqdim olunub.
“Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” kitabında icmal oçerklər də geniş yer almaqla yanaşı, əllidən çox yazıçı və şairlər haqqında portret oçerklər də verilib. O cümlədən, ikinci cilddə Hidayət, Kamal Abdulla, Aqil Abbas, Mövlud Süleymanlı və başqaları barədə oçerklər dövr ədəbiyyatını ədəbi simalarda da izləməyə imkan verir.
İkicildlik “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” kitabı Ədəbiyyat İnstitutunun eyniadlı şöbəsində, digər şöbələrin əməkdaşlarının da fəal iştirakı ilə hazırlanıb. Ümumilikdə, kitab üzərində 45 müəllif işləyib.
Kitabın elmi redaktoru akademik İsa Həbibbəyli, məsul redaktoru filologiya üzrə elmlər doktoru Tehran Əlişanoğludur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyində Prezident İlham Əliyev alimlərimizə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin 25 illiyi münasibətilə kitab yazmağı tövsiyə edib. Prezidentimizin çağırışına cavab olaraq ərsəyə gəlmiş “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” kitabı Ədəbiyyat İnstitutunun ədəbi-mədəni ictimaiyyətə yubiley hədiyyəsi, eyni zamanda, müstəqil dövlətçiliyimizin 25 illiyinə elmi hesabatıdır.

Увидела свет книга «Азербайджанская литература периода независимости»
Институтом литературы имени Низами НАНА издана книга, посвященная 25-й годовщине восстановления государственной независимости Азербайджана «Азербайджанская литература периода независимости». Объемная книга (1890 стр), подготовленная в двух томах под руководством директора института, академика Исы Габиббейли, носит монографический характер.
В книге исследованы становление, формирование, общие особенности, современные тенденции развития литературы периода независимости. В издании отведено место очеркам, посвященным творческим личностям литературы периода независимости. В издании размещены 15 разделов, десятки обзоров и портретных очерков, свыше 100 полузаглавий. Книга выявляет новые черты, богатство и неповторимость азербайджанской литературы периода независимости.
Двухтомник открывается большим «Предисловием» - статьей научного редактора книги, вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли «Славный путь независимости и литература периода независимости». В статье охарактеризована общественно-политическая и культурно-историческая ситуация, формировавшая литературу периода независимости. Доводятся до внимания большая миссия спасения от гибели азербайджанского народа великого лидера Гейдара Алиева и его историческая роль в формировании литературы нового периода. Благодаря продолжению и развитию Президентом Ильхамом Алиевым созидательной миссии великого лидера и представлению республики в контексте передовой мировой культуры современная литература занимает достойное место. В то же время, в статье всесторонне освещены характер, типологические особенности, творческие принципы и методы, тенденции и перспективы развития литературы периода независимости.
Первый том книги «Азербайджанская литература периода независимости в 1990-ых годах» характеризует период становления литературы независимости как «литературу переходного периода». Такие тематические и проблематические разделы, как «Темы и тенденции литературы периода независимости», «Дорога, начавшаяся с Кровавого января», «Отображение Карабахской войны в литературе», «Проза в 1990-ых годах» и другие оживляют литературно-художественную картину эпохи. Социализм, тема «репрессий», исторические реальности, мемуарная литература, от реализма к модернизму, современность в творчестве писательниц; новые идейно-содержательные черты стихотворений 1990-ых годов, эстетические тенденции, южные стихотворения в годы независимости, литературные группы и поэтические манифесты, поиск новой театральной эстетики и другие конкретные моменты всесторонне отражают литературный процесс 1990-ых годов.
В первый том также вошли очерки о первых поэтах независимости Б.Вагабзаде, Х.Р.Улутюрк, М.Араз, народных писателях Анаре, Эльчине, народных поэтах Н.Гасанзаде, Ф.Годже, любителях свободы В.Самедоглы, С.Рустамханлы, З.Ягубе и многих других. Одним из важных моментов является то, что большое внимание уделено не только творчеству литераторов, проживавших в центре, но и в регионе.
Во втором томе книги под названием «Азербайджанская литература периода независимости на современном этапе» повествуется о литературе современного периода, которая нашла свое полное проявление на почве независимости, начиная с XXI века. Современная Азербайджанская литература, основанная на полном плюрализме, выборе свободного творчества, многостильности, в новом издании рассматривается в первую очередь с точки зрения жанров, идейно-тематического и поэтического разнообразия. В книге представляются, классифицируются, анализируются и комментируются тысячелетняя практика романизма, новеллизма, место и роль, различные тенденции драматургии в литературном процессе.
В современной Азербайджанской литературе, наряду с реализмом, находят свое проявление магический реализм, экзистенциализм, декаданс и модернизм, авангард и постмодернизм, которые отдельно рассмотрены в книге. В отдельных разделах рассмотрены и представлены детская литература периода независимости, литературоведение и критика, современная теория, мировая интеграция Азербайджанской литературы и т.д.
В книге «Азербайджанская литература периода независимости» наряду с обзорными очерками нашли свое отражение портретные очерки, посвященные более пятидесяти писателям и поэтам. Во втором томе очерки, посвященные Идаяту, Кямалу Абдулле, Агилю Аббасу, Мовлуду Сулейманлы и другим, позволяют отслеживать литературных деятелей периода независимости.
Двухтомник «Азербайджанская литература периода независимости» подготовлен в одноимённом отделе Института литературы с активным участием сотрудников других отделов. Над книгой, в целом, работали 45 авторов.
Научный редактор книги - академик Иса Габиббейли, ответственный редактор доктор филологических наук Техран Алишаноглы.
На церемонии, посвященной 70-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана, Президент Ильхам Алиев рекомендовал отечественным ученым написать книгу по случаю 25-й годовщины государственной независимости Азербайджана. Книга «Азербайджанская литература периода независимости», подготовленная в ответ на призыв Президента, является юбилейным даром Института литературы литературно-культурной общественности, в то же время, научным отчетом к 25-летию нашей независимой государственности.