Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin 25 illiyinə həsr olunan kitabların təqdimatı olub
AMEA Naxçıvan Bölməsində bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Naxçıvan Muxtar Respublikası müstəqillik yollarında” adlı monoqrafiyasının və “Naxçıvan müstəqillik illərində: hədəflər, inkişaf, nəticələr” adlı məqalələr toplusunun təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək təqdim olunan əsərlərin məziyyətlərindən, tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, hər iki kitabın nəşri müstəqil Azərbaycanın elmi həyatında mühüm hadisədir.
Daha sonra Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının müstəqillik illərindəki tarixinə həsr edilmiş əsər”, həmin institutun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Orucovun “Naxçıvan Muxtar Respublikasının müstəqillik illərindəki inkişafına həsr olunmuş əsər” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Bildirilib ki, kitablarda müstəqillik illərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında baş verən yeniliklər, habelə əldə olunan nailiyyətlər əhatəli şəkildə təhlil olunaraq işıqlandırılıb. Əsərlər tədqiqatçılar və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Presented books devoted to 25th state independence of Azerbaijan Republic
Presentation of the monograph "The Nakhchivan Autonomous Republic on the road to independence" and the collection of articles "Nakhchivan in the years of independence: the goals, development and results" by Chairman of Nakhchivan Division of ANAS, Academician Ismayil Hajiyev.
Speaking at the event, Academician Ismayil Hajiyev spoke about the historical significance of the presented works. It was noted that the publication of both books is an important event in the scientific life of the independent Azerbaijan.
At the event were presented reports by the Director of the Institute of History, Ethnography and Archaeology of Nakhchivan Division, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli "Work on the history of the Nakhchivan Autonomous Republic in the years of independence" and chief department of the same institute, PhD in History Asaf Orujov "Work dedicated to the development of the Nakhchivan Autonomous Republic in the years of independence”.
It was said that in the books thoroughly analyzed and highlighted innovations that have taken place in the socio-political, socio-economic and cultural life of Nakhchivan Autonomous Republic in the years of independence. Proceedings are intended for researchers and the general readership.