Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi Günü ilə əlaqədar AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda “dəyirmi masa” təşkil olunub
21.10.2016 10:55
Oktyabrın 21-də AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümünə həsr edilən “Müstəqillik illərində elm və təhsilin inkişafı” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli Azərbaycanın müstəqillik tarixi barədə məlumat verib. O, müsəlman Şərqində ilk demokratik respublikanın 1918-ci ildə Azərbaycanda yaradıldığını bildirib. Azərbaycan Respublikasının 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olaraq dövlət müstəqilliyini bərpa etdiyini bildirən M.Seyidbəyli müstəqilliyin bərpası və qorunub saxlanılmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi missiyasından bəhs edib.
Ötən 25 ildə Azərbaycanda əldə edilən nailiyyətlərdən danışan M.Seyidbəyli bildirib ki, ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafı dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri elan edilib. Qeyd edilib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin elmi əsaslara söykənən müdrik siyasi kursunu dövlət başçısı İlham Əliyev uğurla davam etdirir.
Elm Tarixi İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru  Səbinə Nemətzadə çıxışında 25 ildə dünya kitabxanalarında və arxivlərində olan əlyazmaların araşdırılması və tədqiq edilməsi barədə danışıb. Məruzəçi, həmçinin  UNESCO-nun “Dünyanın Yaddaşı” proqramının reestrinə daxil edilmiş  Azərbaycan əlyazmalarının mədəniyyətimizin təbliğindəki əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra “Azərbaycan ədəbi dilinin inkişafında müstəqilliyin rolu”, “Son 25 ildə Azərbaycanda tarixşünaslıq və mənbəşünaslığın inkişafı”, “Müstəqillik dövründə milli iqtisadiyyatımızda elmi texniki tərəqqi və innovasiyanın rolu” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Science History Institute of ANAS held a round table devoted to State Independence Day of Azerbaijan
21.10.2016 10:55
On October 21, Science History Institute of ANAS held a round table devoted to the 25th anniversary of State Independence Day of Azerbaijan.
At the event, director of the institute Dr. History Maryam Seyidbeyli briefed about independence history of Azerbaijan. First democratic republic was established in Muslim East in Azerbaijan. Azerbaijan Republic has restored its independence on October 18, 1991 as a successor of Azerbaijan People Republic, said M. Seyidbeyli.
Making speech on achievements of Azerbaijan in 25 years, she drew attention to the key directions of science and education in the country. It was noted that, National leader Heydar Aliyev’s political course is decently continued by Mr. President Ilham Aliyev.
The, Deputy Director of Science PhD in Theology Sabina Nematzadeh stated within 25 years, there were a wide range of opportunities at the world libraries and archives due to investigate manuscripts. Documents and manuscripts imported from many countries of the world are translated into Azerbaijani and submitted to the public.
Lecturer also told about the role of Azerbaijan manuscripts, including UNESCO’s “World’s memory” program register, in promotion of our culture.
Later on, were delivered lectures on following topics: “The role of independence in the development of Azerbaijani literary language", "The development of Azerbaijan historiography and source study in last 25 years ", " Scientific technological progress in national economy during independence, and role of innovation", etc.