Akademik Məmməd Salmanov beynəlxalq konfransda iştirak edib
Rusiyanın Mahaçqala şəhərində Dağıstan Dövlət Universitetinin 85 illiyinə həsr edilən “Xəzər-dostluq və ümid” adlı beynəlxalq elmi–praktik konfrans keçirilib.
Beynəlxalq tədbirdə ölkəmizi təmsil edən AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun  direktoru, akademik Məmməd Salmanov “Xəzər dənizində antropogen evtroplaşmanın oksigen rejiminə təsiri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Natiq Xəzər dənizinin ekoloji sabitliyini, zəngin fauna və florasını qorumaq üçün Xəzəryanı ölkələrin əməkdaşlığının vacibliyini önə çəkib. O, Xəzərin ekoloji vəziyyətinə mənfi təsir edən başlıca antropogen faktorlardan olan oksigen məsrəfinin artması səbəblərinə qarşı birgə tədbirlər planının hazırlanmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edənlər bildiriblər ki, dünyanın bir sıra ölkələrinin elm adamlarını bir araya gətirən konfrans gələcəkdə dövlətlər arasında əlaqələrin genişlənməsi və möhkəmlənməsi baxımından əhəmiyyətlidir.

Академик Мамед Салманов принял участие в международной конференции
В столице Республики Дагестан Махачкале прошла посвященная 85-летию Дагестанского государственного университета международная научно-практическая конференция «Каспий – море дружбы и надежд».
На этом международном мероприятии нашу страну представил директор Института микробиологии НАНА, академик Мамед Салманов. В своем докладе «Влияние антропогенного эвтрофирования на кислородный режим Каспийского моря», он подчеркнул, что данная проблема возникла в 20-х годах ХХ века и за короткий срок приобрела значение одной из самых актуальных.
Выступившие на мероприятии отметили, что собрание вместе ученых из различных стран мира сыграет важную роль в дальнейшем расширении и укреплении связей между этими странами.