Görkəmli alim, professor Cəfər Quluzadənin 80 illiyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Oktyabrın 22-də AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında görkəmli alim, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor Cəfər Quluzadənin 80 illik yubileyi münasibətilə beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rəsədxananın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov professor Cəfər Quluzadəyə həsr olunan beynəlxalq konfransın əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra rəsədxananın elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Elçin Babayev görkəmli alimin keçdiyi zəngin həyat yolundan və qazandığı elmi nailiyyətlərdən bəhs edib. Bildirib ki, Leninqrad Dövlət Universitetinin məzunu olan Cəfər Quluzadə 200-dən çox elmi məqalənin, 6 dərsliyin, 2 metodik göstərişin və 1 monoqrafiyanın, eləcə də Günəş fizikası sahəsində bir çox elmi-tədqiqat işlərinin müəllifidir. O, ilk dəfə olaraq differensial, inteqral qalıq və nisbi asimmetriya anlayışlarını təklif edib.
Qeyd olunub ki, professor C.Quluzadə 1997-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin “Astrofizika” kafedrasının müdiridir.
Daha sonra Elçin Babayev Sankt-Peterburqdan, Ukraynadan, Çexiyadan, Almaniyadan, İstanbuldan və Moskvadan professor Cəfər Quluzadənin 80 illiyi münasibətilə göndərilən təbrik məktublarını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Konfransda Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin dekanı, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məmmədəli Ramazanov çıxış edərək alimin Bakı Dövlət Universitetindəki elmi fəaliyyətindən danışıb.
Təbriz Universitetinin professoru Samad Sobhanian, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, dosent Kəmalə Alışova çıxışlarında professor Cəfər Quluzadənin tədqiqat­larının elmə verdiyi töhfələri diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Əyyub Quliyevin, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, professor Cəsarət Əliyevin, Təbriz Universitetinin professoru Ali Ajabşirizadehin məruzələri dinlənilib.

On October 22, Shamakhy Astrophysical Observatory named after N. Tusi of ANAS held an international scientific conference dedicated to 80th anniversary of notable scientist, Dr. Physics-Mathematics Professor Jafar Guluzadeh.
Opening the conference, director of the observatory, corresponding member of ANAS Namig Jalilov stated the significance of the international conference.
Then, Deputy Director of Science at the Observatory, PhD in Physics-Math Elchin Babayev dealt with rich lifetime and achievements of notable scientist. Jafar Guluzadeh, who graduated from Leningrad State University, is an author of over 200 scientific articles and 6 books, 2 methodical instructions and a monograph, as well as research works in the field of solar physics. Differential, an integrated residue and relative asymmetry concepts were offered by him for the first time, he said.
Noted that, Professor J.Guluzadeh is a chief of chair “Astrophysics” at Baku State University since 1997.
Later on, Elchin Babayev drew attention to the attendees the congratulatory letters on the occasion of Jafar Guluzadeh’s 80th anniversary from St-Petersburg, Ukraine, Czech, Germany, Istanbul and Moscow.
Dean of Physics faculty at Baku State University, Dr. Physics-Mathematics Professor Mammadali Ramazanov spoke about scientist’s academic activity in Baku State University.
Professor at Tabriz University Samad Sobhanian, and PhD in Physics-Math Assoc. Prof. Kamala Alishova brought to mind contributions of Jafar Guluzadeh’s studies in science.
Corresponding member Ayyub Guliyev, PhD in Physics-Math Prof. Jasarat Aliyev and Professor at Tabriz University Ali Ajabshirizadeh delivered lectures.