Görkəmli alim, professor Cəfər Quluzadənin 80 illiyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Oktyabrın 22-də AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında görkəmli alim, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor Cəfər Quluzadənin 80 illik yubileyi münasibətilə beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rəsədxananın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov professor Cəfər Quluzadəyə həsr olunan beynəlxalq konfransın əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra rəsədxananın elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Elçin Babayev görkəmli alimin keçdiyi zəngin həyat yolundan və qazandığı elmi nailiyyətlərdən bəhs edib. Bildirib ki, Leninqrad Dövlət Universitetinin məzunu olan Cəfər Quluzadə 200-dən çox elmi məqalənin, 6 dərsliyin, 2 metodik göstərişin və 1 monoqrafiyanın, eləcə də Günəş fizikası sahəsində bir çox elmi-tədqiqat işlərinin müəllifidir. O, ilk dəfə olaraq differensial, inteqral qalıq və nisbi asimmetriya anlayışlarını təklif edib.
Qeyd olunub ki, professor C.Quluzadə 1997-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin “Astrofizika” kafedrasının müdiridir.
Daha sonra Elçin Babayev Sankt-Peterburqdan, Ukraynadan, Çexiyadan, Almaniyadan, İstanbuldan və Moskvadan professor Cəfər Quluzadənin 80 illiyi münasibətilə göndərilən təbrik məktublarını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Konfransda Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin dekanı, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məmmədəli Ramazanov çıxış edərək alimin Bakı Dövlət Universitetindəki elmi fəaliyyətindən danışıb.
Təbriz Universitetinin professoru Samad Sobhanian, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, dosent Kəmalə Alışova çıxışlarında professor Cəfər Quluzadənin tədqiqat­larının elmə verdiyi töhfələri diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Əyyub Quliyevin, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, professor Cəsarət Əliyevin, Təbriz Universitetinin professoru Ali Ajabşirizadehin məruzələri dinlənilib.

22 октября в Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА состоялась международная научная конференция, посвященная 80-летнему юбилею видного ученого, доктора физико-математических наук, профессора Джафара Гулузаде.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор обсерватории, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов рассказал о значении международной конференции, посвященной юбилею профессора Джафар Гулузаде.
Затем заместитель директора по научной работе обсерватории, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев рассказал о содержательном жизненном пути и научных достижениях видного ученого. Было отмечено, что Джафар Гулузаде, который является выпускником Ленинградского государственного университета, - автор более 200 научных статей, 6 учебников, 2 методических указаний и 1 монографии, а также научно-исследовательских работ в области физики Солнца. Он впервые предложил понятия дифференциальных и интегральных остатков и относительной асимметрии.
Было отмечено, что профессор Д. Гулузаде с 1997 года заведует кафедрой астрофизической обсерватории Бакинского государственного университета.
Затем Эльчин Бабаев довел до внимания участников конференции направленные из Украины, Чехии, Москвы, Германии, Санкт-Петербурга поздравительные письма по случаю 80-й годовщины профессора Джафара Гулузаде.
Выступая на конференции, декан физического факультета Бакинского государственного университета, доктор физико-математических наук, профессор Мамедали Рамазанов рассказал о научной деятельности ученого в Бакинском государственном университете.
Профессор Тебризского университета Самад Собханиан и кандидат физико-математических наук, доцент Кямаля Алышова в своих выступлениях довели до внимания вклад исследований профессора Джафара Гулузаде в отечественную науку.
На мероприятии были заслушаны доклады члена-корреспондента НАНА Эйюба Гулиева, доктора философии по физико-математическим наукам, профессора Джасарата Алиева, профессора Тебризского университета Али Ажабширизадеха.