“Vikipediya virtual ensiklopediyasının nəzəri və praktiki əsasları”  kitabı çapa hazırlanır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bu yaxınlarda nəşr olunacaq “Vikipediya virtual ensiklopediyasının nəzəri və praktiki əsasları” adlı kitabın müzakirəsi keçirilib.
Öncə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Azərbaycan xalqının tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti və s. haqqında dolğun və obyektiv informasiyanın dünyaya təqdim edilməsində Vikipediya ensiklopediyasının xüsusi rola malik olduğunu söylədi. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən virtual məkanda milli maraqlarımızın təmin olunması məsələsinə xüsusi diqqət yetirildiyini və bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirən akademik “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016–2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda milli kontentin inkişaf etdirilməsi, qlobal informasiya məkanında Azərbaycan Respublikası ilə əlaqədar məlumatların genişləndirilməsi və Azərbaycan həqiqətlərinin virtual məkanda təbliği və yayılmasının genişləndirilməsi məsələlərinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Bu məqsədlə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Vikipediya ensiklopediyasının nəzəri və praktiki əsasları” kurslarının keçirilməsi üçün Viki-Mərkəzin yaradıldığını vurğuladı.
“Vikimetrik tədqiqatların aparılması, müxtəlif sahələrin alim və mütəxəssisləri üçün Vikipediyaya dair nəzəri və praktiki dərslərin tədrisi, vətəndaşlar arasında bu onlayn ensiklopediyanın populyarlaşdırılması və onların Azərbaycanın maraqlarına uyğun fəaliyyətə cəlb edilməsi üçün təbliğat-təşviqat işlərinin aparılması Viki-Mərkəzin əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir”, – deyə bildirən alim burada AMEA institut və təşkilatlarının əməkdaşlarına Vikipediya və viki-texnologiyaları ilə idarə olunan müvafiq layihələrdə işləmək üçün zəruri biliklərin tədris olunduğunu önə çəkdi. Nəşrə təqdim olunan kitabın da məhz bu məqsədə xidmət etdiyini nəzərə çatdırdı.
Sonra çıxış edən institutun sektor müdiri İradə Ələkbərova kitabda viki texnologiyaları ilə idarə olunan və dünyanın ən nəhəng virtual layihələrindən olan Vikipediya ensiklopediyasının yaranma tarixi, layihələri, əhəmiyyəti, problemləri və cəmiyyətdə rolu haqqında məlumatların yer aldığını, ensiklopedik veb-səhifələrin yaradılması üçün tətbiq edilən qayda və mexanizmlərin şərh olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, burada Vikipediyaya multimedia fayllarının yüklənməsi və dəyişdirilməsi, ensiklopedik məqalələrin yaradılması prosesində şablonlar, mənbələr və multimedia fayllarından düzgün istifadə, o cümlədən müəlliflik hüquqları ilə bağlı qaydalar haqqında ətraflı məlumat təqdim olunur.
Onun sözlərinə görə, kitabda Viki-mühitdə baş verən prosesləri dərindən analiz etmək, müxtəlif istiqamətlərdə monitorinq aparmaq üçün nəzərdə tutulmuş mövcud analitik sistemlərin və viki-cəmiyyətdə istifadə olunan əsas terminlərin izahı təqdim olunub.
Sonda İ.Ələkbərova bildirdi ki, geniş oxucu auditoriyası üçün nəzərdə tutulmuş bu kitab “Vikipediya virtual ensiklopediyasının nəzəri və praktiki əsasları” kursunu müvəffəqiyyətlə başa vurmuş iştirakçılara təqdim olunacaq.

Готовится к изданию книга  «Теоретические и практические основы виртуальной энциклопедии Википедия»
В Институте информационных технологий НАНА состоялась презентация книги под названием «Теоретические и практические основы виртуальной энциклопедии Википедия», которая будет издана в ближайшее время.
Сначала выступил академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев, который отметил особую роль энциклопедии Википедия в представлении к вниманию мировой общественности содержательной и объективной информации об истории, культуре, искусстве азербайджанского народа. Отметив, что особое внимание уделяется вопросам обеспечения наших национальных интересов в виртуальном пространстве, и осуществляются целенаправленные меры в этом направлении, академик довел до внимания присутствующих, что в «Государственной программе по осуществлению «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджане» на 2016-2020 годы» отмечены вопросы, связанные с развитием национального контента, расширением данных об Азербайджанской Республике в глобальном информационном пространстве, а также расширением пропаганды реалий об Азербайджане в виртуальном пространстве.
Р.Алгулиев отметил, что с этой целью по решению Президиума НАНА в Институте информационных технологий НАНА был создан Вики-центр для проведения курсов по «Теоретическим и практическим основам энциклопедии Википедия».
Было сообщено, что основными направлениями деятельности Вики—центра являются проведение викиметрических исследований, теоретических и практических занятий о Википедии для ученых и специалистов различных сфер, популяризация Википедии среди граждан и привлечение их к агитационно-пропагандистской работе в соответствии с интересами Азербайджана. Сотрудникам институтов и организаций НАНА прививаются необходимые знания для работы с соответствующими проектами, управляемыми виртуальной энциклопедией Википедия и вики-технологиями. Было также отмечено, что представленная к изданию книга служит именно этой цели.
Выступившая затем заведующая сектором института Ирада Алекперова, проинформировала об истории создания, проектах, значении, проблемах и роли энциклопедии Википедия в обществе.
Было отмечено, что в новой книге к вниманию читателей представлена подробная информация о правилах правильного использования шаблонов, источников в процессе загрузки мультимедийных файлов в «Википедия», а также введения изменений и создания энциклопедических статей.
По ее словам, в книге представлено толкование существующих аналитических систем, предназначенных для обстоятельного анализа процессов, мониторинга по различным направлениям в Вики-среде, а также основных терминов, используемых в Вики-среде.
В итоге И.Алекперова отметила, что эта книга, предназначенная для широкой читательской аудитории, будет представлена участникам, успешно завершившим курс «Теоретические и практические основы виртуальной энциклопедии Википедия»