10 Noyabr - Ümumdünya Elm Günüdür
Noyabrın 10-u Ümumdünya Elm Günüdür. Bu tarix UNESCO-nun qərarı ilə təsis edilib. Cari ildə Elm Günü “Sülh və inkişaf naminə” devizi altında keçirilir. Bu deviz elmi inkişaf, yeni nailiyyətlər və insanların dünyagörüşünün genişləndirilməsi istiqamətində elm adamlarının gördükləri işlərlə əhalini məlumatlandırmaq, cəmiyyətin dayanıqlılığını artırmaq məqsədi daşıyır.
İlk dəfə 2002-ci il noyabrın 10-da keçirilən və həmin vaxtdan etibarən hər il bütün dünyada qeyd olunan bu əlamətdar hadisənin məqsədi beynəlxalq və milli səviyyədə elmin rolunu yüksəltmək, eləcə də elmin nəticələrinin cəmiyyətin dinc, sabit inkişafına təsirini artırmaqdır. Davamlı cəmiyyətin yaradılmasında elm və alimlər mühüm rol oynayır, vətəndaşların elmi nailiyyətlər haqqında məlumatlandırılması və bu proseslərdə iştirakı isə vacib amillərdəndir.
Ümumdünya Elm Günü UNESCO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi iclas, seminar, konfrans və festivallarla qeyd olunur.
Bir çox yerlərdə olduğu kimi, bizim ölkəmizdə də bu bayram böyük qürur hissi ilə keçirilir. Azərbaycan dünya elminə böyük töhfələr bəxş edən ölkələr sırasındadır. Ölkəmizdə elm, təhsil sahəsində əhəmiyyətli nailiyyətlər qazanılıb.
Bu il respublikamızın elmi ictimaiyyəti Ümumdünya Elm Gününü ikinci Azərbaycan Elm Festivalının keçirilməsi ilə qeyd edib.
Festival Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) təşəbbüsü, UNESCO, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə reallaşdırılıb.
Respublikamız və elmimiz üçün böyük əhəmiyyət daşıyan, elmi nailiyyətlərin təbliğində önəmli yer tutan festivalın keçirilməsinin əsas məqsədi elmimizin bugünkü nailiyyətlərini geniş ictimaiyyətə tanıtmaq, müasir elmi bilikləri təbliğ etmək, gəncləri elmi fəaliyyətə cəlb etməklə elmi-tədqiqat işlərinə marağı artırmaq olub. Azərbaycanın müxtəlif bölgələrini də əhatə edən festivalda təxmini 50 min nəfər iştirak edib.

10 November – World Science Day
10 November is World Science Day. This date was established by the decision of UNESCO. Science Day is carried out under slogan of “For peace and development” in a current year. This slogan aims to inform the population with scientific development, new achievements and work done by scientists in the direction of expanding the horizons of people and enhance the durability of society.
Having held for the first time on 10 November 2002, and since then the World Science Day is celebrated every year around the world in order to enhance the role of science in the international and national level, as well as increase the impact of the science results in society, and sustainable development.
World Science Day is celebrated with scientific assembly, seminar, conference and festival organized by UNESCO.
As in many places this holiday is marked in our country. Azerbaijan is among the countries that has given a great contribution to world science. Scientific achievements were gained in the country in the fields of science and education.
This year, scientific community of Azerbaijan has celebrated 2nd Azerbaijan Science Festival In our country, where have been significant advances in the field of science and education.
The festival was held on the initiative of ANAS, UNESCO, Ministries - Education, Communication and High technologies, the executive authorities of the city, the Fund's "Knowledge" of the President of the Republic of Azerbaijan, the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, the US Embassy in Russia and Moscow State University.