10 Noyabr - Ümumdünya Elm Günüdür
Noyabrın 10-u Ümumdünya Elm Günüdür. Bu tarix UNESCO-nun qərarı ilə təsis edilib. Cari ildə Elm Günü “Sülh və inkişaf naminə” devizi altında keçirilir. Bu deviz elmi inkişaf, yeni nailiyyətlər və insanların dünyagörüşünün genişləndirilməsi istiqamətində elm adamlarının gördükləri işlərlə əhalini məlumatlandırmaq, cəmiyyətin dayanıqlılığını artırmaq məqsədi daşıyır.
İlk dəfə 2002-ci il noyabrın 10-da keçirilən və həmin vaxtdan etibarən hər il bütün dünyada qeyd olunan bu əlamətdar hadisənin məqsədi beynəlxalq və milli səviyyədə elmin rolunu yüksəltmək, eləcə də elmin nəticələrinin cəmiyyətin dinc, sabit inkişafına təsirini artırmaqdır. Davamlı cəmiyyətin yaradılmasında elm və alimlər mühüm rol oynayır, vətəndaşların elmi nailiyyətlər haqqında məlumatlandırılması və bu proseslərdə iştirakı isə vacib amillərdəndir.
Ümumdünya Elm Günü UNESCO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi iclas, seminar, konfrans və festivallarla qeyd olunur.
Bir çox yerlərdə olduğu kimi, bizim ölkəmizdə də bu bayram böyük qürur hissi ilə keçirilir. Azərbaycan dünya elminə böyük töhfələr bəxş edən ölkələr sırasındadır. Ölkəmizdə elm, təhsil sahəsində əhəmiyyətli nailiyyətlər qazanılıb.
Bu il respublikamızın elmi ictimaiyyəti Ümumdünya Elm Gününü ikinci Azərbaycan Elm Festivalının keçirilməsi ilə qeyd edib.
Festival Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) təşəbbüsü, UNESCO, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə reallaşdırılıb.
Respublikamız və elmimiz üçün böyük əhəmiyyət daşıyan, elmi nailiyyətlərin təbliğində önəmli yer tutan festivalın keçirilməsinin əsas məqsədi elmimizin bugünkü nailiyyətlərini geniş ictimaiyyətə tanıtmaq, müasir elmi bilikləri təbliğ etmək, gəncləri elmi fəaliyyətə cəlb etməklə elmi-tədqiqat işlərinə marağı artırmaq olub. Azərbaycanın müxtəlif bölgələrini də əhatə edən festivalda təxmini 50 min nəfər iştirak edib.

10 ноября - Всемирный день науки
Всемирный день науки или более официально — Всемирный день науки за мир и развитие отмечается ежегодно 10 ноября с целью повысить осознание общественностью во всем мире пользы науки.
Также среди целей Дня — возобновление национальных и международных обязательств в области науки за мир и развитие и намерение подчеркнуть ответственное использование науки на благо общества; повышение уровня информированности общественности о важности науки и ликвидация разрыва между наукой и обществом.
В глобальном масштабе День был впервые отмечен 10 ноября 2002 года и с тех пор широко отмечается во всем мире. ЮНЕСКО ежегодно проводит большую работу с правительственными организациями, научными и учебными коллективами, населением по распространению знаний о значении Всемирного дня науки.
Всемирный день науки отмечается проведением научных конференций, заседаний, семинаров и фестивалей при организационной поддержке ЮНЕСКО.
Как и во многих местах, и в нашей стране этот праздник проходит с чувством большой гордости. Азербайджан находится в числе стран, которые несут большой вклад в мировую науку. В нашей стране были достигнуты значительные успехи в области науки и образования.
В этом году научная общественность нашей республики отметила Всемирный день науки проведением Второго азербайджанского фестиваля науки.
Фестиваль был проведен по инициативе НАНА, ЮНЕСКО, министерств - образования, связи и высоких технологий, Исполнительной власти города, Фонда «Знание» при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, посольства США в нашей стране и Московского государственного университета.
В фестивале, охватывающем различные регионы Азербайджана, приняли участие приблизительно 50 тысяч человек.