Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının elmi-mədəni birliyinə, ortaq milli-mənəvi dəyərlərinin inkişafına geniş üfüqlər açan ictimai hadisədir
14.11.2016 17:31
Noyabrın 14-də AMEA Rəyasət Heyətində “Türkoloji elmi-mədəni hərəkatda ortaq dəyərlər və yeni çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Birinci Türkoloji Qurultay: dərsləri və çağırışları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Akademik bildirib ki, 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının elmi-mədəni birliyinə, ortaq milli-mənəvi dəyərlərinin inkişaf etdirilməsinə, inteqrasiya-proseslərinin dərinləşdirilməsinə geniş üfüqlər açan ictimai hadisədir. İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, bu qurultayda XX əsrin əvvəllərində türkoloji elmi-mədəni mühitin aktual məsələlərinə toxunulub: “Birinci Türkoloji Qurultayın iclaslarında səslənən məruzələrdə humanitar və ictimai elmlərin, türkologiyanın aktual problemləri əhatə olunub və konkret təkliflər irəli sürülüb. Qurultayda keçmiş Sovetlər Birliyində yaşayan türkdilli xalqların, Avropa  türkologiyasının nümayəndələrinin təmsil olunması, Türkiyə və İran ziyalılarının  iştirakının təmin edilməsi əhatə olunan türkoloji mühitin genişliyini, miqyasını aydın şəkildə təsəvvür etməyə imkan verir. Birinci Türkoloji Qurultayın Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın geniş mənada türkologiyanın əsas mərkəzlərindən biri olduğunu göstərir”.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, Azərbaycan ziyalılarının Birinci Türkoloji Qurultayda fəal iştirakı ölkəmizdə yalnız dilçilik mənasında deyil, ədəbiyyat, tarix, mədəniyyət, folklor, etnoqrafiya və maarifçilik miqyasında böyük elmi və yaradıcı qüvvələrin yetişib formalaşdığını nümayiş etdirir. İsa Həbibbəyli Azərbaycan nümayəndələrinin qaldırdıqları məsələlərin, irəli sürdükləri ideyaların Birinci Türkoloji Qurultayın ana xəttinin, əsas istiqamətlərinin müəyyən edilməsində mühüm rol oynadığını deyib.
Akademik türkoloji elmi axının hakim sovet ideologiyasının prinsiplərinə uyğun gəlmədiyi üçün Sovetlər İttifaqının ictimai-siyasi mühitində böyük vahimə və şübhə ilə qarşılandığını xatırladıb: “Birinci Türkoloji Qurultayın demək olar ki, Sovetlər İttifaqından olan bütün əsas iştirakçıları ciddi təqiblərlə üzləşib, həbs cəzasına məhkum edilib, sürgünə göndəriliblər. Lakin nə qədər çətin olsa da, Birinci Türkoloji Qurultayın ideyaları, çağırışları daima öz əhəmiyyətini qoruyub saxlayıb”.
İ.Həbibbəyli məruzəsində Birinci Türkoloji Qurultayda qaldırılan latın əlifbasına keçid məsələsinə də toxunub. Qeyd edib ki, latın əlifbasına keçid XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan və Türkiyədə tətbiq olunub, lakin sonradan Sovetlər İttifaqı daxilində bu proses dayandırılıb. Azərbaycanın müstəqillik epoxasında bu ideyanın yenidən dirçəldiyini deyən akademik ümummilli lider Heydər Əliyevin 1 avqust 2001-ci il tarixli xüsusi Fərmanı ilə Azərbaycanda latın əlifbasına tam keçidin təmin edildiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli məruzəsinin sonunda Prezident İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 18 fevral 2016-cı il tarixli Sərəncamının önəminə toxunub: “Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinin yüksək səviyyədə qeyd olunması və müasir vəzifələrin müəyyən edilməsi Azərbaycanda və türk dünyasında humanitar elmlərin, o cümlədən türkoloji elmlər sisteminin bütün yönləri ilə inkişafına təkan verir. Bu isə öz növbəsində həm də dünya elminin daha da zənginləşdirilməsi, beynəlxalq miqyasda inteqrasiya proseslərinin yeni hədəflərə doğru inkişaf etdirilməsi istiqamətində atılan yeni addımların meydana çıxması, qarşıda böyük üfüqlərin açılması deməkdir”.

14 ноября в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялась Международная конференция на тему «Общие ценности и новые призывы в тюркологическом научно-культурном движении».
На конференции с докладом на тему «Первый тюркологический съезд: его уроки и призывы» выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Академик отметил, что Первый тюркологический съезд, который проходил в 1926 году в Баку, является общественным событием, открывающим широкие горизонты для научно-культурного единения тюркских народов, развития общих национально-нравственных ценностей, углубления интеграционных процессов. Иса Габиббейли подчеркнул, что на данном съезде были рассмотрены актуальные вопросы тюркологической научно-культурной среды в начале ХХ века: «В докладах, которые были заслушаны на заседаниях Первого тюркологического съезда, нашли свое отражение актуальные проблемы гуманитарных и общественных наук, тюркологии, были выдвинуты конкретные предложения. Участие на съезде представителей тюркоязычных народов, проживающих в бывшем Советском Союзе, ученых-тюркологов из Европы, Турции и Ирана позволяет ясно представить широту и масштаб съезда. Проведение Первого тюркологического съезда в Баку свидетельствует о том, что Азербайджан является одним из основных центров тюркологии в широком смысле этого слова».
Академик отметил, что активное участие на Первом тюркологическом съезде отечественной интеллигенции свидетельствует о зарождении и формировании в стране больших научных и творческих сил не только в сфере языкознания, но и литературы, истории, культуры, фольклора, этнографии и просвещения. Иса Габиббейли добавил, что вопросы, поднятые представителями Азербайджана, и выдвинутые ими идеи сыграли важную роль в определении стержня и основных направлений Первого тюркологического съезда.
Академик напомнил, что так как тюркологическая наука не соответствовала принципам господствующей советской идеологии, в общественно-политической среде Советского Союза к ней относились с большой тревогой и подозрением: «Почти все основные участники Первого тюркологического съезда, представляющие Советский Союз, столкнулись с серьезными притеснениями, были приговорены к аресту и ссылкам. Однако, несмотря на все трудности, идеи и призывы Первого тюркологического съезда никогда не теряли своего значения».
В своем докладе академик затронул также вопрос о прозвучавшем на Первом тюркологическом съезде предложении перейти на латинский алфавит. Он отметил, что переход на латинский алфавит был осуществлен в начале ХХ века в Азербайджане и Турции, однако впоследствии внутри Советского Союза этот процесс был приостановлен. Сказав, что в эпоху независимости Азербайджана эта идея была возрождена вновь, академик отметил, что специальным Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 1 августа 2001 года Азербайджан полностью перешел на латинский алфавит.
В заключение своего доклада академик Иса Габиббейли также подчеркнул значимость Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 18 февраля 2016 года «О проведении 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда»: «Празднование 90-летия Первого тюркологического съезда на высшем уровне и определение современных задач даст толчок развитию гуманитарных наук в Азербайджане и во всем тюркском мире, в том числе всех отраслей системы тюркологических наук. Это, в свою очередь, приведет к еще большему обогащению мировой науки, появлению новых работ в области развития интеграционных процессов в международном масштабе, нацеленных на новые свершения, и открытию новых горизонтов в будущем».