Elmin yüksək texnologiya zirvəsi – Yüksək Texnologiyalar Parkı
Müasir elmimiz dünyada baş verən elmi-texnoloji proseslərdə öncül mövqe tutması üçün düşünülmüş yüksək texnologiya və innovasiya siyasətinə diqqət yetirilməsi zərurəti hiss olunur. Elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında toplanmış uzun illərin zəngin təcrübəsi və minlərlə alim-mütəxəssis ordusunun olması müasir mexanizmlərin tətbiq edilməsi ilə elmin milli iqtisadiyyatda rolunun artması üçün unikal baza hesab edilir. AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunda uğurla həyata keçirilən infrastruktur yenilikləri 45 adda innovativ məhsulun istehsalına imkan yaradır. 2016-cı ildə istehsal prosesinin keyfiyyət, ətraf mühit, peşə təhlükəsizliyi və əməyin mühafizəsi üzrə idarəetmə sistemlərinin yüksək standartlara cavab verməsini təsdiq edən ISO sertifikatları alınmış, Zavodun ərazisində bütün lazımi maddi-texniki baza qurulmuşdur. AMEA-da innovasiya fəaliyyətinin effektiv mexanizm və siyasətlərinin qurulması istiqamətində dünya təcrübəsi öyrənilmiş, elmi-tədqiqat işlərinin istehsalata transfer edilməsi üçün müvafiq islahatlar aparılmışdır.
Elm və texnologiya parkları üzrə öyrənilmiş dünya təcrübəsinə əsaslanmaqla, milli iqtisadiyyatımızda elmin potensialından səmərəli istifadə edilməsi məqsədilə Elm Parkları və İnnovasiya Əraziləri üzrə Beynəlxalq Assosasiyanın üzvü seçilmiş AMEA-da yüksək texnologiyaların hazırlanması və transferi üçün mühüm addımlar atılmaqdadır.
Azərbaycan hökumətinin qarşıya qoyduğu strateji hədəflərin seçilməsi və həmin hədəflərə nail olunması üçün hazırlanmaqda olan “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsi” həm də elm tutumlu yüksək texnologiyaların hazırlanması üzrə görüləcək işləri də əhatə edir. Əlverişli investisiya və təşviq siyasətləri fonunda texnopark və sənaye məhəllələrinin inkişaf etdirilməsi də hökumətin daim diqqət mərkəzindədir. Uğurlu iqtisadi siyasətin bir elementi kimi AMEA-nın rolunun artırılması və idxal məhsullarını əvəzedici, o cümlədən, ixrac potensialı böyük olan innovativ milli məhsulların inkişaf etdirilməsi yaxın gələcəkdə Azərbaycan elminin töhfəsini ciddi şəkildə nümayiş etdirə biləcək.
Bu istiqamətdə atılmış ən önəmli addım kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması elm ictimaiyyəti üçün çox önəmli bir strateji missiya kimi qəbul edilir. YT Parkın yaradılması sadəcə bir trend deyil, həm də bir çox müasir çağırışlara cavab verməyə imkanlar açan əhəmiyyətli pəncərədir. YT Parkı elm-sənaye-dövlət üçübucağının yaranması və səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün bütün tələblərə cavab verə biləcək mexanizm kimi Azərbaycan elminin innovativ yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanmasına əlverişli mühit formalaşdıracaq. YT Park ölkə rəhbərliyi tərəfindən iqtisadiyyatın davamlı inkişafına və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaq məqsədi ilə yaradıldığından qarşısında qoyulmuş bütün tapşırıq və hədəflərə nail olmalıdır. Bunun üçün AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun ərazisindəki mövcud imkanlar, elmi-tədqiqat institutlarının çoxsaylı alim və mütəxəssisləri, 350-yə yaxın müasir laboratoriya və sınaq qurğuları, proseslərin idarə olunması üçün peşəkar innovasiya heyəti və bütün digər aktivlər səfərbər ediləcəkdir. YT Parkın ərazisində xarici və daxili infrastrukturun yaradılmasını və sahibkarlıq fəaliyyətinin səmərəli həyata keçirilməsi üçün digər xidmətlərin göstərilməsini təmin ediləcək, innovativ layihələrin icrası, sınaq-ekspertiza və prototiplərin hazırlanması və elmin kommersiyalaşdırılması fəaliyyətlərinin beynəlxalq əməkdaşlıq və qrant proqramları ilə əlaqələndirilməsi, o cümlədən potensial donorların cəlb edilməsi təşkil ediləcəkdir.
Elmimizin yüksək texnologiyalar və innovativ məhsullar üzrə zirvəyə gedən yolu YT Parkdan keçəcəyi üçün onun təşkili və fəaliyyət mexanizmlərinin effektivliyinin təmin edilməsi üçün AMEA müvafiq mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları, o cümlədən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində çalışaraq ən qısa zamanda müasir yüksək texnologiyalar parkı adına layiq infrastrukturu formalaşdıracaqdır. Azərbaycan istehsalı olan ixrac potensiallı yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanması üçün bütün ideya və layihə müəlliflərinin cəlb edilməsi və onların hazır məhsullara çevrilərək istehsalata tətbiq edilməsinə dəstək verəcək mexanizmlər qurulacaqdır. Bundan sonra, AMEA özünün dövlət büdcəsindəki xərc yükünü azalda, ölkədən valyuta axınının qarşısının alınmasında idxal əvəzləyici məhsulların, o cümlədən kiçik və orta sahibkarlığın inkişaf etdirilməsində və milli iqtisadiyyatda elmin payını artırmaqla iqtisadiyyatın diversifikasiya edilməsində rolunu artıra biləcəkdir.
Əminik ki, ölkə rəhbərliyinin iqtisadi islahatları nəticəsində zəruri və vaxtında yaradılmış bu YT Parkı ən qısa zaman ərzində elm və yüksək texnologiyalar mərkəzinə çevriləcəkdir.

Вершина высоких технологий в науке - Парк высоких технологий
Для того, чтобы современная наука заняла передовую позицию в научно-технологических процессах, происходящих в мире, необходимо уделить внимание политике высоких технологий и инноваций. Богатый многолетний опыт и тысяча ученых и специалистов Национальной академии наук Азербайджана считаются уникальной базой для увеличения роли науки в национальной экономике с применением современных механизмов. Инфраструктурные новшества, успешно реализуемые в Опытно-промышленном заводе НАНА, позволяют производить 45 наименований инновационных продуктов. В 2016 году завод был удостоен сертификатов ISO, подтверждающих соответствие производственного процесса высоким стандартам систем управления по качеству, окружающей среде, профессиональной безопасности и охране труда. Кроме того, на территории завода была создана вся необходимая материально-техническая база.
В НАНА был изучен мировой опыт, направленный на установление эффективного механизма инновационной деятельности и политики, а также проведены соответствующие реформы в связи с трансфером научно-исследовательских работ в производство.
С целью эффективного использования научного потенциала в национальной экономике в НАНА, являющейся членом Международной ассоциации научных парков и инновационных участков, предпринимаются важные шаги по разработке и трансфере высоких технологий. «Национальной экономической и стратегической дорожной карты по основным секторам экономики», составляемая для выбора и достижения целей, поставленных перед Азербайджанским правительством, также охватывает предстоящие работы по разработке наукоемких высоких технологий.
Развитие технопарков и промышленных кварталов на фоне благоприятной инвестиционной политики и политики поощрения постоянно находится в центре внимания правительства.
Повышение роли НАНА как одного из элементов успешной экономической политики, а также развитие замены экспортной продукции национальной инновационной продукцией, обладающей большим импортным потенциалом, внесут большой вклад в развитие азербайджанской науки.
Создание Парка высоких технологий Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года воспринимается как очень важная стратегическая миссия для научной общественности.
Парк ВТ, как отвечающий всем требованиям механизм для создания и функционирования треугольника наука-промышленность-государство, способствует созданию благоприятной среды для подготовки научно-инновационной высокотехнологичной продукции.
Все возможности, существующие на территории Опытно-промышленного завода, многочисленные ученые и специалисты научно-исследовательских институтов, около 350 современных лабораторий, профессиональный инновационный состав для управления процессами и прочие активы будут мобилизованы.
Для создания на территории Парка внешней и внутренней инфраструктуры и эффективной организации предпринимательской деятельности будет обеспечено исполнение инновационных проектов, подготовка прототипов, а также координирование деятельности по коммерциализации науки с международным сотрудничеством и грантовыми программами.
Для обеспечения эффективности механизма деятельности Парка высоких технологий НАНА, работая в тесном сотрудничестве с соответствующими центральными органами исполнительной власти, в том числе Центром анализа экономических реформ и коммуникации, будет способствовать формированию инфраструктуры, удостоенной звания современного парка высоких технологий.
После этого НАНА сможет снизить свои расходы в государственном бюджете и повысить роль в диверсификации экономики за счет увеличения доли, заменяющей импорт продукции в предотвращении оттока капитала из страны, а также доли науки в развитии малого и среднего предпринимательства и национальной экономики.
Мы уверены, что в результате экономических реформ руководства страны Парк ВТ, созданный за короткий промежуток времени, в ближайшее время превратится в центр науки и высоких технологий.
Начальник Управления делами аппарата Президиум НАНА, доктор философии по политическим наукам Фатали Абдуллаев