AMEA-nın Birləşmiş Veteranlar Şurasının növbəti iclası keçirilib
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Akademiyanın Birləşmiş Veteranlar Şurasının (BVŞ) növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş nitqi ilə açan şuranın sədr müavini, II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev Şuranın 2016-cı ildəki fəaliyyəti və 2017-ci iləd görüləcək işlər və gündəlikdə duran məsələlər barədə ətraflı məlumat verib.
Eldar Quliyev AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan aztəminatlı veteranlara birdəfəlik müavinət, yeməkxanada nahar yeməyindən güzəştli istifadə və sanatoriyalarda birinci növbədə istirahət və müalicə almaq üçün yardım edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq Akademiyada görülən işlər bağlı hesabat verib. Bildirib ki, gələn il 50 nəfərə əmək veteranı vəsiqəsinin verilməsi, aztəminatlı veteranlara kömək göstərilməsi məqsədilə 36 nəfərin birdəfəlik müavinət, 19 nəfərin yeməkxanada nahar yeməyindən güzəştli istifadəsinə icazə, 28 nəfərin isə sanatoriyalarda istirahəti üçün onlara yollayışların verilməsi təklifləri irəli sürülüb.
E.Quliyev bildirib ki, Veteranlar Şurasının nizamnaməsində göstərilən tövsiyyələrə uyğun olaraq ehtiyyacı olan veteranlara yardım göstərilməsi, əməyin stimullaşdırılması, veteran şuralarının işinin bu günün tələbinə uyğunlaşdırılması, gənclərdə vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi kimi məslələrə diqqətin artırılması zəruridir.
Daha sonra veteranları maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələr aparılıb. İclasda veteranların sosial rifahının və iş şəraitinin yaxşılaşdırılması, onlara lazımi güzəştlərin verilməsi və digər məsələlərlə bağlı müvafiq təkliflərin hazırlanaraq AMEA rəhbərliyinə təqdim edilməsi qərara alınıb.

Today, at the main building of Academy was held a regular meeting of the Joint Council of Veterans (CJV).
Opening the event, Deputy Chairman of the Board, Head of II Special Department Eldar Guliyev HAS informed in detail about the issues on the agenda.
E.Guliyev told about the performed works and the forthcoming problems, on done work at the Academy in accordance with the Decree of the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh "On granting to needy veterans, workers in scientific institutions, non-recurring benefit and the right for meal benefits, including lunch in the dining room, as well as vouchers to sanatoriums for treatment and rest".
It was noted that, the purpose of awarded in the future, the 50 certificates of "Veteran of labor" and to assist to needy veterans were put forward proposals on the issuance of 36 persons a lump sum, permissions of 19 persons for meal benefits, including lunch in the dining room, as well as of 28 persons vouchers to sanatorium.
Then, were carried out discussions on issues which are of interest of veterans. At the meeting it was decided concerning the preparation and presentation of ANAS management relevant proposals in connection with the improvement of social welfare and working conditions of veterans, as well as providing them with the necessary privileges.