AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Hindistanda I Beynəlxalq Aqrobiomüxtəliflik Konqresində ölkəmizi təmsil edib
16.11.2016 14:16
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Hindistanın Dehli şəhərində 4 günlük elmi ezamiyyətdə olub.
O, səfər müddətində Romanın Beynəlxalq Biomüxtəliflik İnstitutu (BBİ) və Hindistan Respublikası hökumətinin təşkilatçılığı ilə 10-dan artıq beynəlxalq və 40-dan çox milli elm mərkəzləri ilə əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilən I Beynəlxalq Aqrobiomüxtəliflik Konqresində ölkəmizi təmsil edib.
Dünyanın 60-dan çox ölkəsindən dəvət edilmiş tanınmış alimlərin, Nobel mükafatı laureatlarının iştirak etdiyi bu mötəbər tədbir dünya üzrə aqrobiomüxtəlifliyin etibarlı mühafizəsi və səmərəli istifadəsi ilə bağlı elmi tədqiqatların nəticələrinin, gələcək ehtiyac və prioritetlərin, yeni əsrin çağırışlarının müzakirəsinə həsr edilib.
Beynəlxalq tədbirdə Hindistan Respublikasının baş naziri Narendra Modi, Yaşıl İnqilabın atası, professor M.S.Swaminathan, Hindistan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının yaradıcısı, professor Rac Poroda, BBİ-nin, FAO-nun yüksək rütbəli məmurları və görkəmli elm xadimləri məruzələrlə çıxış ediblər.
Konqresdə AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov iştirakçılara aqrobiomüxtəlifliklə bağlı Azərbaycanda görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər, inkişaf planları haqqında məlumat verib. Bundan əlavə, ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlərdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, Azərbaycanın elmi tədqiqat institutları ilə biomüxtəliflik üzrə beynəlxalq mərkəzlər və xarici elm təşkilatlar arasında əməkdaşlığın  prioritet istiqamətləri müəyyənləşdirilib.
Sonda I Beynəlxalq Aqrobiomüxtəliflik Konqresinin iştirakçıları Dehli Bəyannaməsini qəbul ediblər. Bəyannamədə bir sıra mühüm məsələlərlə yanaşı, BMT-yə “Aqrobiomüxtəliflik ili” elan edilməsi ilə bağlı çağırış da yer alıb.

Corresponding member of ANAS Zeynal Akperov represented our country at the 1st International Agro biodiversity Congress
16.11.2016 14:16
Director of the Institute of Genetic Resources corresponding member of ANAS Zeynal Akperov was on a trip to Delhi city, India for 4 days.
Within the visit, he has represented our country at the International Agro biodiversity Congress co-organized by Rome International Biodiversity Institute and Indian Government joint with over 10 international and more than 40 national academic centers.
The grandiose event, bringing together celebrate scientists invited from 60 countries of the world, and Nobel Prize winners, was dedicated to the discussion of research studies on sustainable protection and efficient usage of world agro biodiversity, future needs, priorities, and challenges of a new era.
India's Prime Minister Narendra Modi, the father of the Green Revolution, Professor M.S.Swaminathan, the founder of the Indian Academy of Agriculture, Professor Raj Poroda, senior officials of BBI and FAO, including prominent scientists were attended the event with lectures.
Corresponding member of ANAS Zeynal Akperov informed the attendees about works done in Azerbaijan concerning agro biodiversity, obtained achievements, and development plans. In addition, exchange of views was held at the bilateral and multilateral meetings on issues of mutual interests.
In closing, attendees of the 1st International Agro biodiversity Congress adopted Dehli Declamation, which solicits for UNO to declare “The year of agro biodiversity” in addition to several vital issues.