AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Hindistanda I Beynəlxalq Aqrobiomüxtəliflik Konqresində ölkəmizi təmsil edib
16.11.2016 14:16
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Hindistanın Dehli şəhərində 4 günlük elmi ezamiyyətdə olub.
O, səfər müddətində Romanın Beynəlxalq Biomüxtəliflik İnstitutu (BBİ) və Hindistan Respublikası hökumətinin təşkilatçılığı ilə 10-dan artıq beynəlxalq və 40-dan çox milli elm mərkəzləri ilə əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilən I Beynəlxalq Aqrobiomüxtəliflik Konqresində ölkəmizi təmsil edib.
Dünyanın 60-dan çox ölkəsindən dəvət edilmiş tanınmış alimlərin, Nobel mükafatı laureatlarının iştirak etdiyi bu mötəbər tədbir dünya üzrə aqrobiomüxtəlifliyin etibarlı mühafizəsi və səmərəli istifadəsi ilə bağlı elmi tədqiqatların nəticələrinin, gələcək ehtiyac və prioritetlərin, yeni əsrin çağırışlarının müzakirəsinə həsr edilib.
Beynəlxalq tədbirdə Hindistan Respublikasının baş naziri Narendra Modi, Yaşıl İnqilabın atası, professor M.S.Swaminathan, Hindistan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının yaradıcısı, professor Rac Poroda, BBİ-nin, FAO-nun yüksək rütbəli məmurları və görkəmli elm xadimləri məruzələrlə çıxış ediblər.
Konqresdə AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov iştirakçılara aqrobiomüxtəlifliklə bağlı Azərbaycanda görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər, inkişaf planları haqqında məlumat verib. Bundan əlavə, ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlərdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, Azərbaycanın elmi tədqiqat institutları ilə biomüxtəliflik üzrə beynəlxalq mərkəzlər və xarici elm təşkilatlar arasında əməkdaşlığın  prioritet istiqamətləri müəyyənləşdirilib.
Sonda I Beynəlxalq Aqrobiomüxtəliflik Konqresinin iştirakçıları Dehli Bəyannaməsini qəbul ediblər. Bəyannamədə bir sıra mühüm məsələlərlə yanaşı, BMT-yə “Aqrobiomüxtəliflik ili” elan edilməsi ilə bağlı çağırış da yer alıb.

Член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов представил нашу страну в I Международном конгрессе по агробиоразнообразию в Индии
16.11.2016 14:16
Директор Института генетических ресурсов НАНА, член-корреспондент Зейнал Акперов был в 4-дневной научной командировке в Дели.
В ходе визита он представил нашу страну в I Международном конгрессе по агробиоразнообразию, состоявшемся в условиях сотрудничества со свыше 10 международных и 40 национальных научных учреждений при организационной поддержке Римского института международного биоразнообразия и правительства Индии.
Грандиозное мероприятие, в котором принимали участие известные ученые из более чем 60 стран мира и лауреаты Нобелевской премии, было посвящено обсуждению вопросов касательно результатов научных исследований в связи с надежной охраной агробиоразнообразия и его эффективным использованием, дальнейших потребностей и приоритетов, а также вызовов новой эпохи.
На международном мероприятии с докладами выступали премьер-министр Индийской Республики Нарендра Моди, «отец Зеленой революции», профессор М.С.Сваминатхан, основатель Сельскохозяйственной академии Индии, профессор Радж Порода, высокопоставленные чиновники и видные деятели науки BBİ и FAO.
На конгрессе член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов дал участникам информацию о работах, проделанных в Азербайджане в области агробиоразнообразия, достигнутых успехах и планах развития. Кроме того, в ходе двусторонних и многосторонних встреч состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, а также были определены приоритетные направления сотрудничества между научно-исследовательскими институтами Азербайджана и международными центрами, зарубежными научными организациями по биоразнообразию.
В заключение участники I Международного конгресса по агробиоразнообразию приняли Декларацию Дели. В Декларации наряду с важными вопросами нашел отражение и вызов, адресованный ООН в связи с объявлением «Года агробиоразнообразия».