Prezident İlham Əliyevin “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında” Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-da İşçi qrupu yaradılıb
18.11.2016 18:11
Noyabrın 18-də keçirilən AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamından irəli gələn məsələlər və görüləcək tədbirlər müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Sərəncamın elm ictimaiyyəti qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, sənədin əsas məqsədi müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır. Akademik elmin müxtəlif istiqamətləri üzrə innovativ addımlar atıldığını və Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılmasının AMEA-nın bu sahədə fəaliyyətini daha da gücləndirəcəyini qeyd edib. Akademik Akif Əlizadə onu da vurğulayıb ki, Yüksək Texnologiyalar Parkı elm-sənaye-dövlət üçbucağını yaratmaqla yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanmasında əlverişli mühit formalaşdıracaq.
Sonra Sərəncamın icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-da İşçi qrupu yaradılıb. İşçi qrupuna təkliflərin hazırlanaraq 1 dekabr 2016-cı il tarixinədək AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi barədə tapşırıq verilib.

To ensure the execution of the Order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev "On creation of the Park of High Technologies of ANAS" at the Academy created the Working Group
18.11.2016 18:11
Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences hosted the regular meeting. The meeting discussed the tasks set in the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated November 8, 2016 "On creation of ANAS Park of High Technologies" and measures to be taken in this regard on November 18.
President of ANAS, Academician Akif Alizadeh noted that, on the Order in front scientific community set important tasks. He stressed that, the main purpose of the document is to increase state support, aimed at expanding the areas of innovation and high technology, which is based on modern scientific and technological achievements, research and the creation of modern complexes on the development of new technologies. Academician noted that, in various scientific areas are carried out innovative activities and the creation of the Park of High Technologies will further strengthen the activity of ANAS in this area. Academician Akif Alizadeh also stressed that, High-Tech Park will create a triangle of science, industry, government, and thus form a favorable environment for the development of high-tech products.
Then, at ANAS was was established Working Group in order to fulfill the Order, which was instructed to prepare proposals and submit them to the Presidium of ANAS until December 1, 2016.