Prezident İlham Əliyevin “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında” Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-da İşçi qrupu yaradılıb
18.11.2016 18:11
Noyabrın 18-də keçirilən AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamından irəli gələn məsələlər və görüləcək tədbirlər müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Sərəncamın elm ictimaiyyəti qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, sənədin əsas məqsədi müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır. Akademik elmin müxtəlif istiqamətləri üzrə innovativ addımlar atıldığını və Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılmasının AMEA-nın bu sahədə fəaliyyətini daha da gücləndirəcəyini qeyd edib. Akademik Akif Əlizadə onu da vurğulayıb ki, Yüksək Texnologiyalar Parkı elm-sənaye-dövlət üçbucağını yaratmaqla yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanmasında əlverişli mühit formalaşdıracaq.
Sonra Sərəncamın icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-da İşçi qrupu yaradılıb. İşçi qrupuna təkliflərin hazırlanaraq 1 dekabr 2016-cı il tarixinədək AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi barədə tapşırıq verilib.

Для обеспечения исполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О создании Парка высоких технологий НАНА» в Академии создана Рабочая группа
18.11.2016 18:11
18 ноября состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана. На заседании были обсуждены задачи, поставленные в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года «О создании Парка высоких технологий НАНА», и мероприятия, которые должны быть осуществлены в связи с этим.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что в Распоряжении перед научной общественностью поставлены важные задачи. Он подчеркнул, что основной целью документа является увеличение государственной поддержки, направленной на расширение сфер инновационной деятельности и высоких технологий, которые опираются на современные научные и технические достижения, проведение научных исследований и создание современных комплексов по разработке новых технологий. Академик отметил, что в различных научных отраслях осуществляются инновационные мероприятия, и создание Парка высоких технологий еще более усилит деятельность НАНА в данной сфере. Академик Акиф Ализаде также подчеркнул, что Парк высоких технологий создаст треугольник наука-промышленность-государство и, тем самым, сформирует благоприятную среду для разработки продукции высоких технологий.
Затем для обеспечения исполнения Распоряжения в НАНА была создана Рабочая группа, которой было поручено подготовить предложения и представить их Президиуму НАНА до 1 декабря 2016 года.