“İnnovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılması”  mövzusunda növbəti seminar keçirilib
Noyabrın 18-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “İnnovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda növbəti seminar keçirilib. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə keçirilən seminar AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin təşəbbüsü, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası  və  Müəllif Hüquqları və Patent şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə İnnovasiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlər, aparılan uğurlu islahatlar barədə məlumat verib. Dövlətimiz tərəfindən elmin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan söz açan V.Babayev bildirib ki, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) yaradılması bunun bariz nümunəsidir. O, bölmənin alim və mütəxəssislərini YTP-nın gələcək fəaliyyətində daha yaxından iştirak etməyə, öz innovativ ideya və təkliflərini təqdim etməyə çağırıb.
Sonra "AMEA-da innovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşkili" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən həmin şöbənin baş mütəxəssisi Samir Vəliyev innovasiya fəaliyyəti, xüsusilə AMEA-da elmin kommersiyalaşdırılması üzrə görülən işlər və hazırlanan mexanizmlər barədə məlumat verib. Təqdimatda YTP və ümumilikdə AMEA-da innovasiya fəaliyyəti istiqamətində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, ideyadan istehsalata tətbiq oluna biləcək rəqabətədavamlı hazır məhsulun istehsalı və mövcud infrastrukturdan bəhs olunub.
"Elmin kommersiyalaşdırılmasında patent və lisenziyaların rolu" adlı məruzəsində Müəllif Hüquqları və Patent şöbəsinin müdiri Sadıx Nəbiyev əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması ilə bağlı zəruri məlumatları diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, patent və əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasından daha önəmli amil onların tətbiq edilə bilməsidir.
Daha sonra Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Beynəlxalq Proqram və Layihələr sektorunun rəhbəri Arif Nəcimov təqdimatla çıxış edib. Beynəlxalq proqram və layihələrin önəmindən danışan natiq Avropa Komissiyasının “HORİZON-2020” və “Erasmus+ KA2” kimi çərçivə proqramlarında iştirakın vacibliyini vurğulayıb.
Sonda Azərbaycan Dövlət Pedagoji Universitetinin Elm və İnnovasiyalar şöbəsinin müdiri, f.-r.e.n. Yaşar Hüseynəliyev çıxış edərək elmlə təhsilin vəhdətinin zəruriliyindən danışıb.

Состоялся очередной семинар на тему «Инновационная деятельность и коммерцизация науки»
18 ноября в Центральной научной библиотеке НАНА состоялся семинар на тему «Инновационная деятельность и коммерцизация науки». Семинар Отделения физико-математических и технических наук был проведен по инициативе Отдела инноваций аппарата Президиума НАНА и совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов и Отдела по авторским правам и патенту.
На мероприятии заведующий Отделом инноваций, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев проинформировал о работе, проводимой в области коммерциализации науки, успешных реформах, проводимых в академии. Говоря о внимании и заботе, оказываемым государством развитию науки, В.Бабаев сказал, что наглядным примером этого является создание Парка высоких технологий (ПВТ) НАНА. Он призвал ученых и специалистов отделения принимать более активное участие в дальнейшей деятельности ПВТ, а также выдвигать свои инновационные идеи и предложения.
Далее выступивший с докладом на тему «Организация инновационной деятельности и коммерциализации науки в НАНА» главный специалист отдела Самир Велиев проинформировал об инновационной деятельности, в частности, о работе, проделанной в НАНА в области коммерцизации науки и разработки механизмов.
В своем докладе «Роль патентов и лицензий в коммерциализации науки» заведующий Отделом по авторским правам и патенту Садых Набиев довел до сведения необходимые сведения в связи с защитой прав интеллектуальной собственности. Отметил, что более важным фактором в защите прав интеллектуальной собственности выступает возможность их применения.
Затем с презентацией выступил глава Сектора международных программ и проектов Азербайджанского университета архитектуры и строительства Ариф Наджимов. Говоря о значении международных программ и проектов, докладчик отметил важность участия в рамочных программах Европейской комиссии – «Горизонт-2020» и «Эрасмус+ KA2».
В заключение заведующий Отделом науки и инноваций Азербайджанского государственного педагогического университета, к.ф.-м.н. Яшар Гусейналиев рассказал о важности единства науки и образования.