“İnnovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılması”  mövzusunda növbəti seminar keçirilib
Noyabrın 18-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “İnnovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda növbəti seminar keçirilib. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə keçirilən seminar AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin təşəbbüsü, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası  və  Müəllif Hüquqları və Patent şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə İnnovasiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlər, aparılan uğurlu islahatlar barədə məlumat verib. Dövlətimiz tərəfindən elmin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan söz açan V.Babayev bildirib ki, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) yaradılması bunun bariz nümunəsidir. O, bölmənin alim və mütəxəssislərini YTP-nın gələcək fəaliyyətində daha yaxından iştirak etməyə, öz innovativ ideya və təkliflərini təqdim etməyə çağırıb.
Sonra "AMEA-da innovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşkili" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən həmin şöbənin baş mütəxəssisi Samir Vəliyev innovasiya fəaliyyəti, xüsusilə AMEA-da elmin kommersiyalaşdırılması üzrə görülən işlər və hazırlanan mexanizmlər barədə məlumat verib. Təqdimatda YTP və ümumilikdə AMEA-da innovasiya fəaliyyəti istiqamətində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, ideyadan istehsalata tətbiq oluna biləcək rəqabətədavamlı hazır məhsulun istehsalı və mövcud infrastrukturdan bəhs olunub.
"Elmin kommersiyalaşdırılmasında patent və lisenziyaların rolu" adlı məruzəsində Müəllif Hüquqları və Patent şöbəsinin müdiri Sadıx Nəbiyev əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması ilə bağlı zəruri məlumatları diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, patent və əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasından daha önəmli amil onların tətbiq edilə bilməsidir.
Daha sonra Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Beynəlxalq Proqram və Layihələr sektorunun rəhbəri Arif Nəcimov təqdimatla çıxış edib. Beynəlxalq proqram və layihələrin önəmindən danışan natiq Avropa Komissiyasının “HORİZON-2020” və “Erasmus+ KA2” kimi çərçivə proqramlarında iştirakın vacibliyini vurğulayıb.
Sonda Azərbaycan Dövlət Pedagoji Universitetinin Elm və İnnovasiyalar şöbəsinin müdiri, f.-r.e.n. Yaşar Hüseynəliyev çıxış edərək elmlə təhsilin vəhdətinin zəruriliyindən danışıb.

Conducted a workshop on “Innovation activity and science commercialization”
A workshop on “Innovation activity and science commercialization” at the Central Scientific Library was conducted on November 18. Seminar held for the Division of Physical-Mathematical and Technical Sciences has co-organized by Innovation Department of Presidium Administration of ANAS, Young Scientists and Specialists Council and Copyrights and Patent Department.
Chief of Innovation Department PhD in Agrarian sciences Vugar Babayev spoke about successful reforms carried out in Academy directed to science commercialization. Making speech on state care and attention to science development V.Babayev highlighted the creation of High Technologies Park of ANAS (HTP) as an obvious sample of it. He challenged scientists and specialists of the Division to closely take part in activities of HTP and submit their idea and suggestions.
Then, senior specialist of the same department Samir Veliyev made a lecture on “Organization of innovation activity and science commercialization in Academy” and informed on the innovation activity, especially fulfillments done in ANAS for science commercialization. Presentation deals with study international experience in the field of innovation activity in HTP and totally in ANAS, including production of competitive finished product can be applied to the manufacturing from idea, and existed infrastructure.
Chief department of Copyrights and Patent Sadikh Nabiyev brought to mind necessary data related to protection of intellectual property rights in his lecture on “Role of patent and license in science commercialization”.
Later on, head of International Program and Projects sector of the Azerbaijan Architecture and Construction University Arif Najimov delivered a report. Speaking of the significance of international program and projects he underlined the necessity of participating at the European Commission’s “HORIZON-2020” and “Erasmus+ KA2” framework programs.
In closing, chief of Science and Innovations Department of the Azerbaijan State Pedagogical University PhD in Physics-math Yashar Huseynaliyev told about the unity of science and education.