Noyabrın 22-də yüksək enerjilər kimyası sahəsində tanınmış alim, Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayevin 65 yaşı tamam olur.
İslam Mustafayev 1951-ci il noyabrın 22-də Biləsuvar rayonunda anadan olmuşdur. 1973-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsini bitirdikdən sonra Moskvada SSRİ EA-nın Kimyəvi fizika İnstitutunda aspiranturada oxumuşdur. 1978-ci ildə namizədlik, 1991-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müfdafiə etmiş, 1996-cı ildə professor elmi adını almışdır. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
İ.Mustafayev əmək fəaliyyətinə 1973-cü ildə AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda başlamış, burada baş laborantdan laboratoriya rəhbəri vəzifəsinədək elmi yol keçmişdir.
Görkəmli alim 1997-ci ildə bеynəlхalq prоqramların dəstəyi ilə Mərkəzi Avrоpa Univеrsitеtində, 1998-ci ildə ABŞ-ın Radiasiya və Hava mоnitоrinqi üzrə Milli Labоratоriyasında və Mеrilеnd Univеrsitеtində təcrübə mübadiləsi keçmişdir.
Alimin tədqiqatları yüksək enerjilər kimyasının üsullarını tətbiq etməklə ekoloji problemlərin həllinə həsr olunmuşdur. Onun tərəfindən neftin ağır fraksiyalarından, neft-bitum süxurlarından, bərk üzvi yanacaqlardan hidrogenin, sintez-qazın, olefinlərin, mühərrik yanacaqlarının, karbon adsorbentlərinin alınması, suyun neftdən təmizlənməsi, üzvi yanacaqların və onların çevrilmə məhsullarının kükürdsüzləşdirilməsi proseslərinin elmi əsasları işlənilmiş, metan tullantılarının atmosferdə baş verən fotostimullaşdırılmış proseslərə təsiri öyrənilmişdir. Baş verən proseslərin kinetik parametrlərinin təyini, kinetik modellərin işlənilməsi, modellər əsasında müqayisəli təhlillərin aparılması alimin tədqiqatlarının əsas istiqamətlərindəndir. Onun tətqiqatlarından alınan nəticələr 2 dəfə kеçmiş SSRİ ЕA-nın, 12 dəfə AMЕA-nın ən mühüm еlmi nəticələri sırasına daхil еdilmişdir.
İ.Mustafayev 294 elmi əsərin, o cümlədən 18 müəlliflik şəhadətnaməsi və patentin, 7 kitabçanın, 28 beynəlxalq layihənin müəllifidir. Alimin əsərlərinin 185-i xaricdə yüksək enerjilər kimyası və ətraf mühit sahəsində nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda dərc edilmiş və bu əsərlərə istinadlar olunmuşdur.
Kimyaçı alim 40-dan çox xarici ölkədə keçilmiş beynəlxalq tədbirlərdə məruzələrlə çıxış etmiş, 25-dən artıq beynəlxalq və milli qrant layihələrinin qalibi olmuşdur. Onun rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru və 11 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
İ.Mustafayev Nyu-York EA-nın və Davamlı inkişaf üzrə Beynəlxalq Akademiyanın üzvüdür.
Görkəmli alimin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmiş və o, “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur.
Tanınmış elm xadimini 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və kimya elminin tərəqqisi yolunda yeni-yeni elmi nailiyyətlər arzu edirik!

Исполняется 65 лет члену-корреспонденту НАНА Исламу Мустафаеву
22 ноября исполняется 65 лет известному ученому в области химии высоких энергий, руководителю лаборатории Института радиационных проблем, члену-корреспонденту НАНА, профессору Исламу Мустафаеву.
Ислам Мустафаев родился 22 ноября 1951 года в Билясуварском районе. Окончив факультет физики Азербайджанского государственного университета в 1973 году, продолжил свое образование в аспирантуре в Институте химической физики АН СССР в Москве. В 1978 году защитил кандидатскую, в 1991 году - докторскую диссертацию, а в 1996 году получил ученое звание профессора. В 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
В 1973 году И.Мустафаев приступил к деятельности в Институте радиационных проблем НАНА, где прошел научный путь от должности главного лаборанта до руководителя лаборатории.
При поддержке международных программ видный ученый провел обмен опытом в Центрально-Европейском университете в 1997 году, Национальной лаборатории по радиации и мониторингу воздуха и Мэрилендском университете США в 1998 году.
Исследования ученого посвящены решению экологических проблем путем применения методов химии высоких энергий. Ученым определены удельные выбросы (рассчитанные на 1 тон сырья) вредных веществ в атмосферу при процессах добычи, подготовки, транспортировки и переработки нефти, изучено влияние эмиссии метана на фотохимические процессы превращения и стационарную концентрацию озона в атмосфере, на основе общей кинетической модели радиационно-термических превращений органических топлив получена полуэмпирическая формула взаимозависимости мощности дозы и температуры для получения максимальных радиационных эффектов, определены оптимальные условия радиационно-химического разложения углеводородов в водной среде в цепном режиме и предложена кинетическая модель процесса, а также оптимальные условия радиационно–термического обессеривания органических топлив, предложен механизм протекающих процессов, установлены закономерности деградации нефти в окружающей среде и оценен вклад радиации в этом процессе, изучены физико-химические свойства твердых отходов транспортировки нефти по трубопроводам и разработаны радиационно-химические методы их утилизации. Определение кинетических параметров происходящих процессов, разработка кинетических моделей, проведение исследований на основе сравнительного анализа моделей являются основными направлениями деятельности ученого. Результаты его научных результатов дважды вошли в список важнейших научных результатов АН СССР и 12 раз НАНА.
И.Мустафаев является автором 294 научных трудов, в том числе 18 авторских свидетельств и патентов, 7 брошюр и 28 международных проектов. 185 трудов ученого опубликованы за рубежом во влиятельных международных журналах в области химии высоких энергий и окружающей среды.
Ученый-химик выступал с докладами в более 40 международных мероприятиях и является победителем свыше 25 международных и национальных грантовых проектов. Под его руководством подготовлены 1 доктор наук и 11 докторов философии.