Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində tələbələr üçün “açıq dərs” təşkil olunub
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində Bakı Avrasiya Universitetinin Filologiya fakültəsinin tələbələri üçün növbəti açıq dərs keçirilib.
Açıq dərsdə böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavidin və Cavidlər irsinin toplanması, qorunması, tədqiqi  və təbliği sahəsində muzeyin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Eyni zamanda, muzeyin direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı “Hüseyn Cavid: həyat və sənət yolu” mövzusunda tələbələrə mühazirə oxuyub. Mühazirədə dahi mütəfəkkirin həyat yoluna nəzər salınıb, filosof-şairin böyük fəlsəfi məna kəsb edən dram əsərləri və şeirləri təhlil olunub.
Sonra tələbələr muzeyin eksponat və ekspozisiyaları ilə yaxından tanış olublar.
Sonda muzeyin yeni nəşrləri Bakı Avrasiya Universitetinin kitabxanasına hədiyyə olunub.
Qeyd olunub ki, muzeydə təşkil edilən bu cür tədbirlər məktəblilərin dünyagörüşlərinin inkişafında mühüm rol oynayır.

В Доме-музее Гусейна Джавида организован открытый урок для студентов
В Доме-музее Гусейна Джавида НАНА состоялся очередной открытый урок для студентов филологического факультета Бакинского евразийского университета.
На открытом уроке была предоставлена подробная информация о деятельности музея в области сбора, хранения, исследования и пропаганды наследия великого поэта и драматурга Гусейна Джавида и семьи Джавидов.
В то же время, директор музея, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы прочитала студентам лекцию на тему «Гусейн Джавид: жизненный и творческий путь». В лекции был рассмотрен жизненный путь гениального мыслителя, проанализированы обладающие большим философским значением драматические произведения и стихотворения поэта-философа.
Затем студенты ознакомились с экспонатами и экспозицией музея.
В заключение новые издания музея были переданы в дар библиотеке Бакинского евразийского университета.
Было отмечено, что организованные в музее подобные мероприятия играют важную роль в развитии мировоззрения школьников.