Noyabrın 27-də tanınmış alim, Əməkdar elm xadimi,  AMEA-nın müxbir üzvü, professor Zakir Qarayevin 75 yaşı tamam olur.
Zakir Qarayev 1941-ci ildə Qərbi Azərbaycanın (Ermənistan SSR) Dilican mahalının Göyərçin kəndində ana­dan olmuşdur. 1962-ci ildə N.Nərimanov adına Azərbaycan Tibb İnstitutunun (hazırda Azərbaycan Tibb Universiteti) Sanitariya-gigiyena fakültəsini bitirmişdir.
Zakir Qarayev 1968-ci ildə tibb üzrə fəlsəfə doktoru, 1974-cü ildə tibb elmləri doktoru elmi də­rə­cələrini, 1990-cı ildə professor elmi adını almışdır. 2014-cü ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Əmək fəaliyyətinə Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalında başlayan alim 1968-1974-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Mərkəzi Elmi Tədqiqat laboratoriyasında direktor, 1974-1975-ci illərdə Leninqrad şəhərində Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun Elmi-Tədqiqat laboratoriyasında böyük elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. 1975-1982-ci illərdə həmin laboratoriyanın direktoru, 1982-1993-cü illərdə SSRİ Səhiyyə Nazir­liyinin və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Mikologiya və Dərin Mikozlar Elmi Mərkəzinin direktoru işləmişdir. O, həmçinin 1993-1994-cü illərdə Azərbaycan Respub­likası Elmi Tədqiqat Mikrobiologiya, Virusologiya və İmmunologiya İnsti­tutunun direktoru, 2001-2004-cü illərdə İstanbul Universitetində Tibb fakültəsinin Mikro­biologiya və immunologiya kafedrasının professoru kimi fəaliyyət göstəmişdir. 2004-cü ildən Azərbaycan Dövlət Tibb Univer­sitetinin Mikrobiologiya və immunologiya kafedrasının müdiridir.
Z.Qarayev müxtəlif mikroorqanizmlərin, radiasiya, hormonal preparatlar, antibiotiklər və s. təsirindən insan orqanizmdə baş verən immun çatışmazlıqlarının və ikincili infek­siyaların formalaşma mexanizmlərinin tədqiqinə, diaqnostika, müalicə və profilaktika tədbirlərinin təkmilləşdirilməsinə nail olmuşdur.
O, 300-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 4 monoqrafiyanın müəllifidir. Alimin T.Əliyevlə birgə mikroloji xəstəliklərin diaq­nostikası və müalicəsi haqqında yazdıqları “Tibbi mikologiya”  adlı kitab respublikada bu istiqamətdə yazılmış yeganə əsərdir.
Z.Qarayevin elmi rəhbərliyi ilə 70 elmlər namizədi, 21 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Alim Azərbaycan Tibb Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şura­sının sədri, 2010-cu ildən “İnfeksiya və immunitet” jurnalının baş redaktoru, Sankt-Peterburq şəhərində nəşr olunan “ВИЧ-инфекция и иммуно­су­прессии” beynəlxalq jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür. O, SSRİ-də 3 dəfə dünya miqyaslı konqreslər təşkil etmiş, 1-4 oktyabr 2009-cu il tarixlərində Bakıda 23 ölkəni təmsil edən 300-dən çox alimin iştirakı ilə “III Avra­siya Klinik mikrobiologiya, immunologiya və infeksion xəstəliklər” beynəlxalq konqresinin prezidenti və təşkilatçısı olmuşdur. Z.Qarayev dünyanın bir çox nüfuzlu elmi cəmiyyət və universitetlərinin akademiki və fəxri doktorudur.
Görkəmli alim 2010-cu ildə “Əməkdar Elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Tanınmış elm mücahidini 75 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və elmi fəaliyyətində yeni uğurlar arzu edirik.

Corresponding member of ANAS Zakir Garayev is 75
On November 27, Honored Scientist, Doctor of Medical sciences, corresponding member of ANAS - Zakir Garayev is 75 years old.
Zakir Garayev was born in Goyerchin village, Dilijan county, Western Azerbaijan (Armenia USSR) in 1941. Graduated from Azerbaijan Medical Institute on behalf N.Narimanov (currently Azerbaijan Medical University) department of Sanitation and hygiene in 1962.
Zakir Garayev gained a title of PhD in Medicine in 1968, Doctor of Sciences in 1974, a Professor – 1990. In 2014, he was elected a corresponding member of ANAS.
He started his career in the county Goycha, Western Azerbaijan, in 1968-1974. Scientist served as Director of Central Research Laboratory of the Azerbaijan State Medical Institute, and in 1974-1975 - senior research fellow of the Research Laboratory of the National Institute of Advanced Medical Studies in Leningrad. In 1975-1982 worked a director of the laboratory, in the 1982-1993, as a director of the Scientific Center of Mycology and deep mycoses USSR Ministry of Health and the World Health Organization.
Z.Garayev has great achievements in the field of study of the effect of various microorganisms), radiation, hormones, antibiotics, etc. On the development of the mechanism of the formation of secondary immune deficiencies and infections, as well as improve their methods of diagnosis, prevention and treatment.
He is the author of over 300 scientific papers, including 4 monographs. The book "Medical Mycology" about mycological diagnosis and treatment of disease, co-written with T.Aliyev is the only one in this area in the country. 70 candidates of sciences and 21 doctors trained under the supervision of Z.Garayev.
The scientist was the chairman of the Dissertation Council of the Azerbaijan Medical University, since 2010 - the editor in chief of the journal "Infection and Immunity", a member of the editorial board of the international journal "HIV and Immunosuppression" in St. Petersburg. He organized three congresses of world scale in the USSR and was also the organizer and president of the International Congress “III Eurasian clinical microbiology, immunology and infectious diseases", held October 1-4, 2009 in Baku. In addition, the scientist is an academician and an honorary doctor of a number of authoritative scientific societies and universities in the world.
In 2010, the eminent scientist was awarded the honorary title "Honored Worker of Science."
Congratulations to the outstanding scientist of the 75th anniversary and successes in his future endeavors!