Noyabrın 27-də tanınmış alim, Əməkdar elm xadimi,  AMEA-nın müxbir üzvü, professor Zakir Qarayevin 75 yaşı tamam olur.
Zakir Qarayev 1941-ci ildə Qərbi Azərbaycanın (Ermənistan SSR) Dilican mahalının Göyərçin kəndində ana­dan olmuşdur. 1962-ci ildə N.Nərimanov adına Azərbaycan Tibb İnstitutunun (hazırda Azərbaycan Tibb Universiteti) Sanitariya-gigiyena fakültəsini bitirmişdir.
Zakir Qarayev 1968-ci ildə tibb üzrə fəlsəfə doktoru, 1974-cü ildə tibb elmləri doktoru elmi də­rə­cələrini, 1990-cı ildə professor elmi adını almışdır. 2014-cü ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Əmək fəaliyyətinə Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalında başlayan alim 1968-1974-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Mərkəzi Elmi Tədqiqat laboratoriyasında direktor, 1974-1975-ci illərdə Leninqrad şəhərində Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun Elmi-Tədqiqat laboratoriyasında böyük elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. 1975-1982-ci illərdə həmin laboratoriyanın direktoru, 1982-1993-cü illərdə SSRİ Səhiyyə Nazir­liyinin və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Mikologiya və Dərin Mikozlar Elmi Mərkəzinin direktoru işləmişdir. O, həmçinin 1993-1994-cü illərdə Azərbaycan Respub­likası Elmi Tədqiqat Mikrobiologiya, Virusologiya və İmmunologiya İnsti­tutunun direktoru, 2001-2004-cü illərdə İstanbul Universitetində Tibb fakültəsinin Mikro­biologiya və immunologiya kafedrasının professoru kimi fəaliyyət göstəmişdir. 2004-cü ildən Azərbaycan Dövlət Tibb Univer­sitetinin Mikrobiologiya və immunologiya kafedrasının müdiridir.
Z.Qarayev müxtəlif mikroorqanizmlərin, radiasiya, hormonal preparatlar, antibiotiklər və s. təsirindən insan orqanizmdə baş verən immun çatışmazlıqlarının və ikincili infek­siyaların formalaşma mexanizmlərinin tədqiqinə, diaqnostika, müalicə və profilaktika tədbirlərinin təkmilləşdirilməsinə nail olmuşdur.
O, 300-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 4 monoqrafiyanın müəllifidir. Alimin T.Əliyevlə birgə mikroloji xəstəliklərin diaq­nostikası və müalicəsi haqqında yazdıqları “Tibbi mikologiya”  adlı kitab respublikada bu istiqamətdə yazılmış yeganə əsərdir.
Z.Qarayevin elmi rəhbərliyi ilə 70 elmlər namizədi, 21 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Alim Azərbaycan Tibb Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şura­sının sədri, 2010-cu ildən “İnfeksiya və immunitet” jurnalının baş redaktoru, Sankt-Peterburq şəhərində nəşr olunan “ВИЧ-инфекция и иммуно­су­прессии” beynəlxalq jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür. O, SSRİ-də 3 dəfə dünya miqyaslı konqreslər təşkil etmiş, 1-4 oktyabr 2009-cu il tarixlərində Bakıda 23 ölkəni təmsil edən 300-dən çox alimin iştirakı ilə “III Avra­siya Klinik mikrobiologiya, immunologiya və infeksion xəstəliklər” beynəlxalq konqresinin prezidenti və təşkilatçısı olmuşdur. Z.Qarayev dünyanın bir çox nüfuzlu elmi cəmiyyət və universitetlərinin akademiki və fəxri doktorudur.
Görkəmli alim 2010-cu ildə “Əməkdar Elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Tanınmış elm mücahidini 75 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və elmi fəaliyyətində yeni uğurlar arzu edirik.

27 ноября исполняется 75 лет известному ученому, заслуженному деятелю науки, члену-корреспонденту НАНА, профессору Закиру Гараеву.
Закир Гараев родился в 1941 году в деревне Геярчин Дилижанского уезда Западного Азербайджана (Армянской ССР). В 1962 году окончил санитарно-гигиенический факультет Азербайджанского медицинского института имени Н.Нариманова (современный Азербайджанский медицинский университет).
В 1968 году Закир Гараев получил ученую степень доктора философии по медицине, в 1974 году - доктора медицинских наук, а в 1990 году - ученое звание профессора. А в 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
Начав трудовую деятельность в уезде Гейче Западного Азербайджана, в 1968-1974 гг. ученый занимал должность директора в Центральной научно-исследовательской лаборатории Азербайджанского государственного медицинского института, а в 1974-1975 гг. - старшего научного сотрудника Научно-исследовательской лаборатории Государственного института усовершенствования врачей в Ленинграде. В 1975-1982 гг. действовал директором лаборатории, в 1982-1993 гг. директором Научного центра микологии и глубоких микозов Министерства здравоохранения СССР и Всемирной организации здравоохранения.
Вернувшись в 1993-1994 гг. на родину после провозглашения ее независимости, Закир Караев работал на должности директора Научно- исследовательского института микробиологии, вирусологии и иммунологии Азербайджанской Республики. Далее был приглашен на должность профессора Кафедры микробиологии и иммунологии Медицинского факультета Стамбульского Университета. В 2004 году стал заведующим этой же кафедры.
З.Караев имеет большие достижения в области исследования влияния различных микроорганизмов (микромицетов ВИЧ), радиации, гормональных препаратов, антибиотиков и пр. на механизм развития иммунодефицитов и формирование вторичных инфекций, а также усовершенствования методов их диагностики, профилактики и лечения.
Он является автором более 300 научных трудов, в том числе 4 монографий. Книга «Медицинская микология», написанная совместно с Т.Алиевым о диагностике и лечении микологических заболеваний, является единственным в республике в данном направлении.
Под научным руководством З.Караева подготовлено 70 кандидатов наук и 21 доктор наук.
Ученый являлся председателем Диссертационного совета при Азербайджанском медицинском университете, с 2010 года - главным редактором журнала «Инфекция и иммунитет», членом редколлегии международного журнала «ВИЧ-инфекция и иммуносупрессии» в Санкт-Петербург, им трижды были организованы конгрессы мирового масштаба в СССР. З.Караев также являлся организатором и президентом Международного конгресса «III Евразийский клинической микробиологии, иммунологии и инфекционных болезней», состоявшегося 1-4 октября 2009 года в городе Баку. Кроме того, ученый является академиком и почетным доктором ряда авторитетных научных обществ и университетов мира.