XV əsrə aid əlyazmanın nüxsələri tədqiqata cəlb olunub
Türk Cümhuriyyətinin müxtəlif muzey və kitabxanalarında XIII əsrdə yaşamış görkəmli Azərbaycan alimi Hiduşah ibn Səncər Naxçıvaninin “Əs-Sihəhül Əcəmiyyə” adlı farsca-türkcə lüğətinin əlyazma nüxsələri qorunub saxlanılır.
Bu günlərdə Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev Türkiyənin İstanbul şəhərinin Süleymaniyyə Kitabxanasından və Topqapı Sarayı Muzeyindən Hiduşah ibn Səncər Naxçıvani tərəfindən XIII əsrin sonlarında fars və türk dillərində qələmə alınan “Əs-Sihəhül Əcəmiyyə” adlı əlyazmanın XV əsrə aid iki nüxsəsinin foto surətlərini əldə edərək bölməyə gətirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev tərəfindən tədqiqata cəlb olunan əlyazmanın bir nüxsəsi 108 səhifədən, digər nüxsəsi isə 77 səhifədən ibarətdir. Qeyd edək ki, əsər təkcə lüğət deyil, eyni zamanda Qafqaz, Anadolu, Balkanlar və Yaxın Şərq mədrəsələrində dərs vəsaiti kimi də istifadə olunub. Bu səbəbdən dünyanın müxtəlif kitabxana və muzeylərində sözügedən əsərin bu günə kimi 100-ə qədər nüxsəsi mühafizə olunmaqdadır.
Əldə olunan əlyazmaların foto surətləri Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondunun balansına daxil edilib.

2 copies of XV century manuscript involved to research
Museum and libraries of the Republic of Turkey stores manuscript copies of “As-Sihahul Ajamiyya” Persian-Turkic dictionary by notable XIII century Azerbaijan scientist - Hindushah ibn Sanjar Nakhchivani.
Recently, Director of the Art, Language and Literature Institute of ANAS Nakhchivan Branch corresponding member of ANAS Abulfez Guliyev obtained 2 copies of Hindushah ibn Sanjar Nakhchivani’s “As-Sihahul Ajamiyya” manuscript, which had penned at the end of XIII century in Persian and Turkic languages, from Suleymaniye Library in Istanbul city and Topgapi Palace Museum.
A copy of manuscript, involving to research, is of 108 pages, another one is of 77 pages. Note that, the work has been used not only as a dictionary, but also as a textbook in Caucasus, Anatolia, The Balkans and the Middle East.