“Məhəmməd ağa Şahtaxlının publisistikası” adlı monoqrafiya işıq üzü görüb
Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Məhəmməd ağa Şahtaxlının publisistikası” adlı monoqrafiyası işıq üzü görüb. Nəşrin elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir.
Naxçıvanın məşhur şahtaxtlılar nəslindən olan Məhəmməd ağa Şahtaxtlının böyük xidmətləri müəllifin hələ monoqrafiyanın “Ön söz” hissəsində də qeyd etdiyi kimi, sovet dövründə düzgün qiymətləndirilməmiş, Azərbaycanşünaslıqda az öyrənilmişdir.
Monoqrafiyanın “Məhəmməd ağa Şahtaxtlının həyatı və yaradıcılığının öyrənilməsi tarixi” adlı bölməsində ilk əvvəl bu nəslin görkəmli nümayəndələri olan İsasultan Şahtaxtinski, Behbud ağa Şahtaxtinski, Həmid ağa Şahtaxtinski, Həbibulla Şahtaxtinski haqqında məlumatlar verilib, Məhəmməd ağa Şahtaxlının elmi yaradıcılığının əsas dövrlərinə işıq salınıb. Naxçıvanın muxtariyyət statusunun əldə edilməsində, məşhur Moskva və Qars müqavilələrinin hazırlanması və imzalanmasında vətənpərvər dövlət xadimi Behbud ağa Şahtaxtinskinin rolundan bəhs edilib. Bu bölmədə görkəmli ictimai xadim Məhəmməd ağa Şahtaxlının həyat və fəaliyyəti barədə geniş məlumat yer alıb. Bildirilib ki, o, 1875-ci ildən Tiflisdə nəşr olunan “Qafqaz”, “Tifliskiy listok”, “Novoye obozrenie” qəzetlərinin əsas azərbaycanlı müəllifi kimi tanınmışdır. Bu bölmədə 1879-cu ildə rus dilində nəşr olunmuş “Təkmilləşdirilmiş müsəlman əlifbası” kitabı Şahtaxtlının həyatının Tiflis dövrünün ən mühüm hadisələrindən biri kimi dəyərləndirilib. Qeyd olunub ki, linqvist-şərqşünas kimi Şahtaxtlının bu əsəri Azərbaycanda yeni əlifba uğrunda mübarizə tarixində ilk irihəcmli əsər kimi xalqın qabaqcıl ziyalıları arasında böyük əks-səda yaratmış, əlifba islahatları sahəsində M.F.Axundovdan sonrakı dövr “Məhəmmədağa dövrü” adlandırılmışdır. Yeni əlifbanın əsas üstünlüyü isə ərəb əlifbasında mövcud olmayan sait səslərin xüsusi hərflərlə, hər samitin isə öz şəklini dəyişməyən xüsusi işarə ilə göstərilməsi idi.
Şahtaxtlı Rusiyada Türkiyənin səfiri vəzifəsində çalışmış general-adyutant Əhməd Şakir paşanın “Günəş təqvimi”, Əhməd Cövdət paşanın 1200 səhifəlik “Peyğəmbərlər və xəlifələr” adlı kitablarını rus dilinə tərcümə etmişdir. Müəllifin fikrincə, 1891-ci ildə “Kaspi” qəzetinin müvəqqəti redaktoru olmuş Şahtaxtlı bu qəzetin əsas ideya xəttinə yenilik gətirə bilmiş, ilk dəfə olaraq “Zaqafqaziya müsəlmanlarını necə adlandırmalı” adlı məqaləsində Azərbaycanlı sözünü işlətməyə cəsarət etmişdir.
Monoqrafiyada bildirilir ki, 1903-cü il martın 30-da Məhəmməd ağa Şahtaxtlı böyük çətinliklərlə XX əsrin Azərbaycan dilində ilk qəzeti olan “Şərqi-Rus”u nəşr etdirməyə başlamışdır. “Şərqi-Rus” Azərbaycanda Qərb standartlarında çap olunan Şərq qəzeti idi. Bu qəzetin əsas məqsədi türk-müsəlman əhalisini maarif və mədəniyyətə cəlb etmək idi. Yeni nəşrdə bu qəzetin yaradılması Şahtaxtlının Azərbaycan mədəniyyəti tarixində ən böyük xidmətlərindən biri kimi yüksək qiymətləndirilib.
Monoqrafiyanın ikinci bölməsinin “Məhəmməd ağa Şahtaxtlının publisistikasında Naxçıvan” adlı hissəsində tanınmış ictimai xadim, publisist Məhəmməd ağa Şahtaxtlının doğma vətənindən bəhs edən məqalələri tədqiqata cəlb olunub. O, 1876-cı ildə çap olunmuş bir məqaləsində Naxçıvan duz mədənlərində insanların ağır şərtlərdə çalışdıqlarını, fəhlələrin acınacaqlı vəziyyətdə yaşadıqlarını böyük cəsarətlə, qorxmadan “Tiflisski vestnik” qəzeti vasitəsilə bəyan etmişdir. “Obzor” qəzetində çap olunmuş “Naxçıvanda aclıq” adlı məqalədə müəllifin XIX əsrin 80-ci illərində Naxçıvan qəzasında quraqlıq nəticəsində yaranmış aclıqdan, bunun kütləvi xarakter almasından bəhs olunur.
Monoqrafiyanın üçüncü bölməsində “Şərqi-Rus” qəzeti ilə M.T.Sidqi, M.S.Ordubadi, C.Məmmədquluzadə, Ö.F.Nemanzadə, H.Cavid və Ə.Qəmküsarın münasibətlərindən bəhs olunub. Bu bölmədə qeyd olunan ədəbi şəxsiyyətlərin “Şərqi-Rus” qəzetində nəşr olunmuş publisistik məqalələri ətraflı şəkildə tədqiq və təhlil edilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Məhəmməd ağa Şahtaxtlının publisistikası” adlı monoqrafiyası şahtaxtlışünaslığa dəyərli töhfədir.

Вышла в свет монография «Публицистика Мухаммеда аги Шахтахтинского»
Вышла в свет монография директора Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева «Публицистика Мухаммеда аги Шахтахтинского». Научным редактором издания является вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли.
В предисловии к монографии автор отмечает, что большие заслуги Мухаммеда аги Шахтахтинского из известного нахчыванского рода Шахтахтинских не были должным образом оценены в советский период, мало изучены в азербайджановедении.
В главе «История изучения жизни и творчества Мухаммеда аги Шахтахтинского» монографии в первую очередь дается информация о видных представителях этого поколения - Исасултане Шахтахтинском, Бейбуде аге Шахтахтинском, Гамиде аге Шахтахтинском, Габибулле Шахтахтинском. Также нашло сове отражение основные периоды научного творчества Мухаммеда аги Шахтахтинского. Говорится о роли государственного деятеля-патриота Бехбуда аги Шахтахтинского в присвоении Нахчывану статуса автономии, подготовке и подписании известных Московского и Карсского договоров. В монографии дается обширная информация о жизни и деятельности выдающегося общественного деятеля Мухаммеда аги Шахтахтинского. Отмечается, что он завоевал широкую популярность как основной азербайджанский автор газет «Кавказ», «Тбилисский листок», «Новое обозрение», издаваемых в Тбилиси с 1875 года. В монографии изданная в 1879 году на русском языке книга «Усовершенствованный мусульманский алфавит» была расценена как одно из важнейших событий в жизни Шахтахтинского тбилисского периода. Отмечено, что данный труд лингвиста-востоковеда Шахтахтинского как первое крупное произведение в истории борьбы за новый алфавит в Азербайджане вызвал большой резонанс среди передовой интеллигенции народа, период после М.Ф.Ахундова был назван «Периодом Мухаммедаги» в области алфавитных реформ.
Шахтахтинский перевел на русский язык книги занимавшего должность посла Турции в России генерала-адъютанта Ахмеда Шакира паши «Солнечный календарь», Ахмеда Джевдета паши «Пророки и халифы». По мнению автора, действуя временным редактором газеты «Каспий» в 1891 году, Шахтахтинский сумел обновить ее основную идейную линию и в своей статье «Как должны называться мусульмане Закавказья» принял на себя смелость впервые использовать слово «азербайджанец».
В монографии отмечено, что 30 марта 1903 года Мухаммед ага Шахтахтинский, переступая через большие трудности, приступил к изданию первой газеты XX века на азербайджанском языке «Шарги-Рус», которая являлась восточной газетой в Азербайджане, издававшейся в соответствии с западными стандартами. Основная цель газеты заключалась в привлечении тюркско-мусульманского населения к просвещению и культуре. Создание данной газеты оценивалось как одна из самых больших заслуг Шахтахтинского в истории азербайджанской культуры.
В разделе «Нахчыван в публицистике Мухаммеда аги Шахтахтинского» монографии к исследованию привлечены статьи, рассказывающие о Родине известного общественного деятеля, публициста Мухаммеда аги Шахтахтинского. В одной из статей, опубликованных в 1876 году в газете «Тифлисский вестник», смело написал о тяжелых условиях, в которых работают и живут люди в Нахчыванских солях. В статье «Голодовка в Нахчыване», опубликованной в газете «Обзор» рассказывается о голодовке, сложившейся в результате засухи века в Нахчыванском уезде в 80-ых годах XIX, о ее приобретении массового характера.
В третьем разделе монографии повествуется об отношениях газеты «Шарги-Рус» с М.С.Ордубади, Дж.Мамедкулизаде, О.Ф.Нейматзаде, Г.Джавидом и А.Гамкюсаром и М.Т.Сидги. Здесь детально изучены и проанализированы публицистические статьи указанных литературных личностей, опубликованных в газете «Шарги-Рус».
Монография члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева «Публицистика Мухаммеда аги Шахтахтинского» является ценным вкладом в шахтахлыведение.