AMEA-da elmi ekspedisiyaların yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində tədbirlər görülür
AMEA-da elmi fəaliyyətin təşkili və idarə olunması istiqamətində aparılan islahatlar AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən həyata keçirilən ekspedisiya elmi-tədqiqat işlərinin də səmərəsinin artırılmasını tələb edir. Lakin ekspedisiyalarla bağlı mövcud normativ-hüquqi bazanın müasir standartlara cavab verməməsi elmi ekspedisiyaların təşkilində və həyata keçirilməsində müəyyən çətinliklər yaradır.
Bunu nəzərə alan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Ekspedisiya elmi-tədqiqat işləri haqqında Əsasnamə”nin hazırlanması barədə 9 aprel 2013-cü il tarixində sərəncam imzalamışdır. AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında sərəncamın icrası ilə əlaqədar hazırlanmış ekspedisiya elmi-tədqiqat işləri haqqında normativ sənədlərin layihələri müzakirə olunub.
İclasda “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən elmi ekspedisiyaların təşkili və aparılması Qaydaları”nın və “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən aparılan elmi ekspedisiya işləri üzrə xərc normaları”nın layihələri təsdiq olunub. RH-nin qərarı ilə hər iki layihə təsdiq edilmək üçün AR Nazirlər Kabinetinə təqdim olunacaq.

Measures are taken in ANAS directed to organization of scientific expeditions at a high level
Reforms are being taken in ANAS in the direction of organization and management of scientific activity requires improving expedition researches carried out by institutions and organizations of ANAS.
Taking into account this problem ANAS president acad. Akif Alizadeh signed an Order “Preparation of Statue on the expedition researches” dated April 9, 2013.
“Rules of the organization and implementation of scientific expeditions by scientific institutions and organizations of ANAS and” and “Norms of expenditure on a scientific expedition conducted by scientific institutions of ANAS” projects have been approved in a today’s meeting of the Presidium of ANAS. By the decision of the Presidium both projects will be submitted to the AR Cabinet of Ministers for approval.