“Naxçıvan” jurnalının 35-ci nömrəsi çap olunub
Ötən il keçirilən “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” adlı beynəlxalq konfransın materialları əsasında “Naxçıvan” jurnalının 35-ci nömrəsi çap olunub.
Jurnalın ilk səhifələrində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun beynəlxalq konfransdakı çıxışı dərc edilib.
Jurnalda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “Naxçıvan: Zaman və elm” adlı məqaləsində bütün tarixi boyunca Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olmuş qədim Naxçıvan diyarının, ilk növbədə, ölkəmizin əsas sivilizasiya və dövlətçilik mərkəzlərindən biri olduğu qeyd edilir. Vurğulanır ki, dünya tarixində böyük rol oynamış Dünya tufanı hadisəsi və Nuh peyğəmbərin əfsanəvi gəmisi ilə bağlı mifologiya və gerçəklik Naxçıvanın bəşər sivilizasiyasının ilkin beşiklərindən biri olduğuna şahidlik edir. “Naxçıvan” sözünün Nuhçıxan toponimi ilə səsləşməsi heç də təsadüfi olmayıb, bu qədim diyarın ulu tarixindən xəbər verən anlayışlardır. Bu mənada əsası Nuh peyğəmbər tərəfindən qoyulmuş ilkin məskunlaşma zəminində yaranan Naxçıvan şəhərinin 5 min illik tarixə malik olması əsatirdən qat-qat çox real gerçəkliyi ifadə edir.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Naxçıvan qalaları tariximizin öyrənilməsində mühüm mənbədir” mövzusunda məqaləsində isə qeyd olunur ki, Naxçıvanda qala tipli yaşayış yerləri eramızdan əvvəl III minillikdə yaranıb, sonrakı dövrlərdə bu tip yaşayış yerlərindən geniş istifadə olunub. Orta əsrlərdə qala tipli yaşayış yerləri Azərbaycan xalqının xarici işğalçılara qarşı mübarizəsində mühüm istinad nöqtələrindən biri olub. Yerli əhali özünü qorumaq üçün müdafiə qalaları yaradıblar. Belə qalalar adətən təbii qayalar üzərində qurulub. Bunlardan Əlincəqala, Oğlanqala, Çalxanqala, Berdiqala, Qalacıq, Qazançıqala, Vayxır qala, Nəhəcir qalası, Ordubad qalası və digərlərini göstərmək olar.
Bundan başqa, jurnalda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının “Naxçıvanın hərbi-siyasi tarixində qalalar və şəhər-qalalar”, Naxçıvan Bölməsi Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin “Kitabi-Dədə Qorqud dastanında, tarixdə və günümüzdə Əlincəqala”, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin “Naxçıvanın qədim qala şəhərləri” mövzularında məqalələri yer alıb. Türkiyənin İstanbul Universitetinin müəllimi, tarix üzrə elmlər doktoru Oqtay Bəllinin “Son tunc və erkən dəmir dövründə Şərqi Anadolu və Naxçıvan qalaları arasındakı oxşarlıq”, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Emori Universitetinin professoru Hillari Qopnikin “Şərur vadisinin Son Tunc dövrü qalaları”, Naxçıvan Bölməsinin dosenti Firudin Rzayevin “Əlincə, Qazançı, Süzüt qala adlarının etimologiyası və tarixinə bir baxış” mövzularında çıxışları da qeyd olunan mövzunun araşdırılması baxımından maraqlı faktlarla zəngindir.

Опубликован 35-й номер журнала «Нахчыван»
На основе материалов состоявшейся в минувшем году Международной конференции «Нахчыванские крепости: в истории и сегодня» опубликован 35-й номер журнала «Нахчыван».
На первых страницах журнала размещено выступление на конференции председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбова.
В статье «Нахчыван: время и наука» президента НАНА, академика Акифа Ализаде, опубликованной в журнале, отмечено, что являющийся на протяжении всей истории неотъемлемой частью Азербайджана - древний Нахчыванский край, превратился в один из основных центров цивилизации и государственности нашей страны. Подчеркивается, что миф и реальность о Мировом потопе и корабле пророка Ноя, сыгравших огромную роль в мировой истории, свидетельствуют о том, что Нахчыван является одной из колыбелей человеческой цивилизации. Созвучие слова «Нахчыван» с топонимом «Нухчыхан» далеко не совпадение. Данные понятия извещают о древней истории этого края. Следовательно, обладание городом Нахчываном 5-тысячелетней историей гораздо ближе к действительности, чем к мифу.
В статье председателя Нахчыванского отделения НАНА, академика Исмаила Гаджиева на тему «Крепости Нахчывана являются важным источником в изучении отечественной истории» отмечается, что в Нахчыване поселения крепостного типа возникли в III тысячелетии до нашей эры, которые в последующие периоды так же широко использовались. В средние века поселения крепостного типа были одним из важных опорных точек азербайджанского народа в борьбе против иноземных захватчиков. Местные жители в целях защиты создали оборонные крепости. Из которых можно указать крепости Алинджагала, Оглангала, Чалхангала, Бердигала, Галаджыг, Вайхыргала, Нахаджиргала, Ордубад и другие.
Кроме того, в журнал включены статьи директора Национального музея истории Азербайджана, академика Наили Велиханлы «Крепости и городские крепости в военно-политической истории Нахчывана», директора Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения, члена-корреспондента НАНА Фахраддина Сафарли «Алинджагала в эпосе Китаби-Деде Коркуд, истории и в наши дни», члена-корреспондента НАНА Вели Бахшалиева «Древние крепостные города Нахчывана».
Выступления преподавателя Стамбульского университета, доктора исторических наук Огтая Беллина на тему «Сходство между крепостями Восточной Анатолии и Нахчывана в период поздней бронзы и раннего железа», профессора Университета Эмори Соединенных Штатов Америки Хиллари Гопника «Крепости эпохи поздней бронзы долины Шарура», доцента Нахчыванского отделения Фирудина Рзаева «Этимология названий крепостей Алинджа, Газанчы, Сузут» богаты интересными фактами с точки зрения изучения отмеченной темы.