“Naxçıvan” jurnalının 35-ci nömrəsi çap olunub
Ötən il keçirilən “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” adlı beynəlxalq konfransın materialları əsasında “Naxçıvan” jurnalının 35-ci nömrəsi çap olunub.
Jurnalın ilk səhifələrində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun beynəlxalq konfransdakı çıxışı dərc edilib.
Jurnalda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “Naxçıvan: Zaman və elm” adlı məqaləsində bütün tarixi boyunca Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olmuş qədim Naxçıvan diyarının, ilk növbədə, ölkəmizin əsas sivilizasiya və dövlətçilik mərkəzlərindən biri olduğu qeyd edilir. Vurğulanır ki, dünya tarixində böyük rol oynamış Dünya tufanı hadisəsi və Nuh peyğəmbərin əfsanəvi gəmisi ilə bağlı mifologiya və gerçəklik Naxçıvanın bəşər sivilizasiyasının ilkin beşiklərindən biri olduğuna şahidlik edir. “Naxçıvan” sözünün Nuhçıxan toponimi ilə səsləşməsi heç də təsadüfi olmayıb, bu qədim diyarın ulu tarixindən xəbər verən anlayışlardır. Bu mənada əsası Nuh peyğəmbər tərəfindən qoyulmuş ilkin məskunlaşma zəminində yaranan Naxçıvan şəhərinin 5 min illik tarixə malik olması əsatirdən qat-qat çox real gerçəkliyi ifadə edir.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Naxçıvan qalaları tariximizin öyrənilməsində mühüm mənbədir” mövzusunda məqaləsində isə qeyd olunur ki, Naxçıvanda qala tipli yaşayış yerləri eramızdan əvvəl III minillikdə yaranıb, sonrakı dövrlərdə bu tip yaşayış yerlərindən geniş istifadə olunub. Orta əsrlərdə qala tipli yaşayış yerləri Azərbaycan xalqının xarici işğalçılara qarşı mübarizəsində mühüm istinad nöqtələrindən biri olub. Yerli əhali özünü qorumaq üçün müdafiə qalaları yaradıblar. Belə qalalar adətən təbii qayalar üzərində qurulub. Bunlardan Əlincəqala, Oğlanqala, Çalxanqala, Berdiqala, Qalacıq, Qazançıqala, Vayxır qala, Nəhəcir qalası, Ordubad qalası və digərlərini göstərmək olar.
Bundan başqa, jurnalda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının “Naxçıvanın hərbi-siyasi tarixində qalalar və şəhər-qalalar”, Naxçıvan Bölməsi Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin “Kitabi-Dədə Qorqud dastanında, tarixdə və günümüzdə Əlincəqala”, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin “Naxçıvanın qədim qala şəhərləri” mövzularında məqalələri yer alıb. Türkiyənin İstanbul Universitetinin müəllimi, tarix üzrə elmlər doktoru Oqtay Bəllinin “Son tunc və erkən dəmir dövründə Şərqi Anadolu və Naxçıvan qalaları arasındakı oxşarlıq”, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Emori Universitetinin professoru Hillari Qopnikin “Şərur vadisinin Son Tunc dövrü qalaları”, Naxçıvan Bölməsinin dosenti Firudin Rzayevin “Əlincə, Qazançı, Süzüt qala adlarının etimologiyası və tarixinə bir baxış” mövzularında çıxışları da qeyd olunan mövzunun araşdırılması baxımından maraqlı faktlarla zəngindir.

35th edition of journal “Nakhchivan” has been released relying on proceedings of international conference “Nakhchivan towers: in history and today”, which held in last year.
First pages of the journal present speech by Vasif Talibov, a chairman of Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic.
There is an article in the journal by president of ANAS, Academician Akif Alizadeh which is entitled "Nakhchivan: time and science” and notes this ancient place as an integral part of Azerbaijan throughout history, also Nakhchivan is to be one of the centers of the civilization and statehood in our country. It was highlighted that mythology and reality related to the event of World storm and Noah's legendary ark testify Nakhchivan is one of the cradles of human civilization.
Chairman of Nakhchivan Division Academician Ismayil Hajiyev’s article dubbed “Nakhchivan towers are essential source for the study of history” states that, tower-type settlements were occurred in Nakhchivan before the III millennium BC and they widely used in subsequent periods. Tower-type settlements were important reference points of people in the middle ages against foreign invaders. The local population created defensive towers for protection. These towers are usually built on natural rocks. The Alinjagala, Oghlangala, Chalkhangala, Berdiqala, Galajyg, Qazancıgala, Vaykhir gala, Nahajir gala etc. can be shown as a sample.
In addition, Naila Valikhanli’s article on "Towers and the city-fortresses in military-political history of Nakhchivan", corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli’s "Alinjagala in epos of Kitabi Dede Gorgud, in history and today”, corresponding member of ANAS Veli Bakshaliyev’s "The ancient fortress cities of Nakhchivan" articles are also included in journal. Speech by Doctor of Historical Sciences at the Istanbul University Ogtay Belli "Similarity among the Last Bronze and early Iron Age forts of Eastern Anatolia and Nakhchivan", a Professor at the U.S Emory University Hillary Gopnik " Late Bronze Age towers of the Sherur Valley," Associate Professor of the Nakhchivan Division Firudin Rzayev’s "Etymology of Alinja, Gazanchi, Suzut towers and a glance at their history” etc. are rich of interesting facts from viewpoint of investigating the topic.