İnteraktiv açıq dərsdə Günəş sisteminin iri cisimlərindən bəhs edilib
“İnteraktiv açıq dərs” layihəsi çərçivəsində AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi ilə muxtar respublikanın ümumtəhsil məktəbləri arasında interaktiv açıq dərs təşkil olunub.
Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulu Həziyevin apardığı açıq dərsdə Günəş və planetlər barədə şagirdlərə ətraflı məlumat verilib.
“Günəş sisteminin iri cisimləri: planetlər” mövzusunda keçirilən dərsdə Günəşin radiusu, kütləsi, sıxlığı, kimyəvi tərkibi, temperaturu və cazibə sahəsindən danışılıb. Qulu Həziyev bildirib ki, planetlər və onların peykləri, asteroidlər və kometalar Günəş sistemini təşkil edirlər. Merkuri, Venera, Yer, Mars, Yuputer, Saturn, Uran, Neptun haqqında və planetlərin peykləri barədə də şagirdlərə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Yer kürəsi Günəş ətrafında dövr edən səkkiz planetdən biridir.
Bildirilib ki, Merkuri və Vereradan başqa bütün planetlərin təbii peykləri var. Peyklər də planetlərin ətrafında dövr edirlər. Ən çox peykə malik olan planet isə Yupiterdir. Onun 16 böyük təbii peyki vardır.
Dərsdə Merkuri, Venera, Yer və Mars planetlərinin fiziki və kimyəvi xüsusiyyətlərinin oxşarlığı diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, onlar eyni bir qrupa daxil edilərək Yer qrupu planetləri kimi adlandırılıblar. Bu qrupa daxil olan planetlər öz oxları ətrafında nisbətən asta sürətlə fırlanır və onların təbii peyklərinin sayı az olur. Yuputer, Saturn, Uran və Neptun isə nəhəng planetlər qrupuna daxildirlər. Nəhəng planetlərin hamısı ancaq qaz halında olan maddələrdən ibarətdir və bu planetlərin fırlanma sürəti yüksək olmaqla yanaşı, onların təbii peyklərinin də sayı çoxdur.
Vurğulanıb ki, Günəş sistemi barədə müəyyən biliklərə malik olmağımıza baxmayaraq, hələ də öyrənilməyən sahələr vardır.

На интерактивном уроке рассказывалось о крупных телах Солнечной системы
В рамках проекта «Интерактивный открытый урок» Нахчыванским отделением НАНА был организован интерактивный открытый урок для общеобразовательных школ автономной республики.
На открытом уроке, проведенном директором Батабатской астрофизической обсерватории Нахчыванского отделения, доктором философии по физике и математике, доцентом Гулу Газиевым школьникам была предоставлена подробная информация о Солнце и планетах.
На уроке на тему «Крупные тела солнечной системы: планеты» рассказывалось о радиусе, массе, плотности, химическом составе, температуре гравитационном поле Солнца. Гулу Газиев отметил, что планеты и их спутники, астероиды и комета составляют Солнечную систему. Информируя школьников о планетах Меркурий, Венера, Земля, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, было отмечено, что наша планета Земля является одним из восьми планет, вращающихся вокруг солнца.
Было отмечено, что другие все планеты, кроме Меркурия и Венеры, имеют естественные спутники, вращающиеся вокруг планет. Самым наибольшим числом естественных спутников обладает Юпитер. Их количество достигает 16.
На уроке было доведено до внимания присутствующих физические и химические свойства Меркурия, Венеры, Земли и Марса, и отмечено, что поэтому они включены в одну группу и названы планетами Земной группы. Входящие в эту группу планеты вертятся вокруг своей оси относительно медленными темпами и число их естественных спутников бывает относительно мало. Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун входят в группу гигантских планет. Все гигантские планеты состоят только из газообразных веществ. Наряду тем, что они имеют очень высокую скорость вращения, количество их естественных спутников бывает сравнительно много.
Было подчеркнуто, что, несмотря на то, что мы обладаем определенными знаниями о Солнечной системе, имеются ещё не изученные области.
Для справки отметим, что открытый урок отслеживался в 200 общеобразовательных школах автономной республики.