Misirin məşhur “Əxbər əl-Ədəb” qəzetində akademik Kamal Abdullayevin həyat və yaradıcılığı barədə məlumat dərc olunub
01.02.2017 11:25
Misirin 20-dən çox ərəb ölkəsində və digər ölkələrdə yayımlanan məşhur “Əxbər əl-Ədəb” (Ədəbiyyat xəbərləri) qəzetində bu günlərdə görkəmli yazıçı, akademik Kamal Abdullayevin “Kamera teatrı” adlı hekayəsi, həmçinin alimin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat dərc olunub.
Hekayənin ərəb dilinə tərcüməçisi Misirin Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət attaşesi, Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin müdiri Əhməd Sami Elaydidir.
Qəzetin həmin nömrəsində Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayevin “Sülh şəraitində birgəyaşayış siyasi qərardır” sərlövhəli müsahibəsi də dərc olunub. Müsahibədə Azərbaycanda həyata keçirilən multikulturalizm siyasətinin əsas konturları, multikulturalizmin Azərbaycan modelinin tədqiqi istiqamətləri və bu modelin örnək model kimi dünyada təbliği prosesindən söhbət açılır.
Akademik K.Abdullayev Azərbaycan xalqının ən böyük mənəvi xəzinəsi olan “Kitabi-Dədə Qorqud” barədə oxuculara məlumat verərək bildirib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” Azərbaycan xalqının əsatirləri, mifologiyası üzərində yaranmış xalq dastanıdır. “Kitabi-Dədə Qorqud” Azərbaycan xalqının ən qədim dövründən təxminən X əsrə qədərki tarixini özündə hərtərəfli əks etdirən əvəzsiz mənbədir.

В известной египетской газете «Ахбар аль-Адаб» опубликована статья о жизни и творчестве академика Кямала Абдуллаева
01.02.2017 11:25
На днях в известной египетской газете «Ахбар аль-Адаб» (Литературные известия) опубликован рассказ «Камерный театр» видного писателя, академика Кямала Абдуллаева, а также статья о его жизни и творчестве.
Переводчиком рассказа на арабский язык является атташе по вопросам культуры посольства Египта в Азербайджане, руководитель Центра по делам культуры и образования Египта Ахмед Сами Элайди.
В том же номере газеты также опубликовано интервью государственного советника Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академика Кямала Абдуллаева под заголовком «Сосуществование в условиях мира - это политическое решение».
Академик К.Абдуллаев, проинформировав читателей о «Китаби-деде Горгуд», который является самой большой духовной сокровищницей азербайджанского народа, отмечает, что «Китаби-деде Горгуд» является народным дастаном, созданным на основе мифов и мифологий азербайджанского народа. «Китаби-деде Горгуд» - незаменимый источник, отражающий в себе историю азербайджанского народа с древнейших времен до X века.