Misirin məşhur “Əxbər əl-Ədəb” qəzetində akademik Kamal Abdullayevin həyat və yaradıcılığı barədə məlumat dərc olunub
01.02.2017 11:25
Misirin 20-dən çox ərəb ölkəsində və digər ölkələrdə yayımlanan məşhur “Əxbər əl-Ədəb” (Ədəbiyyat xəbərləri) qəzetində bu günlərdə görkəmli yazıçı, akademik Kamal Abdullayevin “Kamera teatrı” adlı hekayəsi, həmçinin alimin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat dərc olunub.
Hekayənin ərəb dilinə tərcüməçisi Misirin Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət attaşesi, Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin müdiri Əhməd Sami Elaydidir.
Qəzetin həmin nömrəsində Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayevin “Sülh şəraitində birgəyaşayış siyasi qərardır” sərlövhəli müsahibəsi də dərc olunub. Müsahibədə Azərbaycanda həyata keçirilən multikulturalizm siyasətinin əsas konturları, multikulturalizmin Azərbaycan modelinin tədqiqi istiqamətləri və bu modelin örnək model kimi dünyada təbliği prosesindən söhbət açılır.
Akademik K.Abdullayev Azərbaycan xalqının ən böyük mənəvi xəzinəsi olan “Kitabi-Dədə Qorqud” barədə oxuculara məlumat verərək bildirib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” Azərbaycan xalqının əsatirləri, mifologiyası üzərində yaranmış xalq dastanıdır. “Kitabi-Dədə Qorqud” Azərbaycan xalqının ən qədim dövründən təxminən X əsrə qədərki tarixini özündə hərtərəfli əks etdirən əvəzsiz mənbədir.

The famous Egyptian newspaper "Akhbar al-Adab" published an article about the life and work of Academician Kamal Abdullayev
01.02.2017 11:25
Recently, the famous Egyptian newspaper "Akhbar al-Adab" (Literary News) published a story "Chamber Theatre" prominent writer, Academician Kamal Abdullayev, and an article about his life and work.
The translator of the story in Arabic is a cultural attache of the Embassy of Egypt to Azerbaijan, head of the Center for Educational and Cultural Affairs of Egypt Ahmed Sami Allied.
In the same issue of the newspaper also published an interview with the state adviser of the Republic of Azerbaijan on International Affairs, on multiculturalism and religion, Academician Kamal Abdullayev entitled "Co-existence in peace - it is a political decision".
Academician K.Abdullayev informing readers about the "Kitabi-Dede Korkut", which is the great spiritual treasury of the Azerbaijani people, notes that "Kitabi-Dede Korkut" is a popular Dastan, created on the basis of myths and mythologies of the Azerbaijani people. "Kitabi-Dede Korkut" - an indispensable source reflects the history of the Azerbaijani people from ancient times to the X century.