Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində beynəlxalq layihə çərçivəsində tədqiqatlara başlanılıb
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya fondunda “1951-1964-cü illərdə I Kültəpədə aparılmış qazıntılardan əldə edilmiş arxeoloji materialların yenidən işlənməsi və nəşri” adlı beynəlxalq layihə çərçivəsində tədqiqatlara başlanılıb. Cari ildə aparılan işlər əvvəlki illərdəki tədqiqatların davamı olub layihənin son mərhələsini təşkil edir.
Tədqiqat işləri əsasən Arxeologiya fondunda mühafizə olunan I Kültəpə tapıntılarının ölçülərinin götürülməsi, qrafik və foto təsvirlərinin çəkilməsi, metal və obsidian alətlərin analizlərinin aparılmasından, eləcə də məlumatların dəqiqləşdirilməsindən ibarətdir. Layihəyə tanınmış arxeoloqlar, Naxçıvan Bölməsinin şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev və Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşı, fəlsəfə doktoru Remi Berthon (paleontoloq) rəhbərlik edirlər. Layihə iştirakçıları Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi Fizzə Quliyeva (rəssam), Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşları, dosent-doktor Katerina Marro (arxeoloq), fəlsəfə doktoru Nikolas Qailhard (arxeoloq) və fəlsəfə doktoru Marie Orangedir (arxeo-kimyaçı).

В Национальном музее истории Азербайджана начаты исследования в рамках международного проекта
В Археологическом фонде Национального музея истории Азербайджана НАНА начаты исследования в рамках международного проекта под названием «Повторная разработка и издание археологических материалов, выявленных в результате раскопок в Кюльтепе в 1951-1964 годах». Проводимые в текущем году работы являются продолжением исследований предыдущих лет и составляют последний этап проекта.
Исследования завершатся 12 февраля.
Проект возглавляют известные археологи, заведующий отделом Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Вели Бахшалиев и сотрудник Национального центра исследований Франции, доктор философии Реми Бертон (палеонтолог). Участниками проекта являются преподаватель Нахчыванского государственного университета Физза Гулиева (художник), сотрудники Национального центра исследований Франции, доцент – доктор Катерина Марро (археолог), доктор философии Николас Гаилхард (археолог) и доктор философии Мари Ориндж (археолог-химик).
Исследовательские работы состоят из измерения размеров хранящихся в Археологическом фонде находок Кюльтепе I, снятия графических и фотографических изображений, проведения анализов металлических и обсидиановых инструментов, а также уточнения данных.