Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində beynəlxalq layihə çərçivəsində tədqiqatlara başlanılıb
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya fondunda “1951-1964-cü illərdə I Kültəpədə aparılmış qazıntılardan əldə edilmiş arxeoloji materialların yenidən işlənməsi və nəşri” adlı beynəlxalq layihə çərçivəsində tədqiqatlara başlanılıb. Cari ildə aparılan işlər əvvəlki illərdəki tədqiqatların davamı olub layihənin son mərhələsini təşkil edir.
Tədqiqat işləri əsasən Arxeologiya fondunda mühafizə olunan I Kültəpə tapıntılarının ölçülərinin götürülməsi, qrafik və foto təsvirlərinin çəkilməsi, metal və obsidian alətlərin analizlərinin aparılmasından, eləcə də məlumatların dəqiqləşdirilməsindən ibarətdir. Layihəyə tanınmış arxeoloqlar, Naxçıvan Bölməsinin şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev və Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşı, fəlsəfə doktoru Remi Berthon (paleontoloq) rəhbərlik edirlər. Layihə iştirakçıları Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi Fizzə Quliyeva (rəssam), Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşları, dosent-doktor Katerina Marro (arxeoloq), fəlsəfə doktoru Nikolas Qailhard (arxeoloq) və fəlsəfə doktoru Marie Orangedir (arxeo-kimyaçı).

National Museum of Azerbaijan History started investigation under the international project
Archaeological Foundation of ANAS National Museum of Azerbaijan History began research in the international project on "Re-development and publication of archaeological materials discovered during excavations in Kultepe in 1951-1964". Ongoing works in the current year are the continuation of studies in previous yearsand makes the last stage of the project.
Studies will be completed on 12 February.
The project is headed by the famous archaeologist, head of Nakhchivan Department corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev and the National Center for Research of France, PhD Remy Burton (paleontologist).
The project participants are the teacher of Nakhchivan State University Fizza Guliyeva (artist), employees of the National Center for French Studies, Associate Professor - Dr. Catherine Murray (archaeologist), Ph.D. Nicolas Gailhard (archaeologist) and Ph.D. Marie Orange (archaeologist-chemist).
Research work are consists of measuring the size of the fund stored in the Archaeological finds Kultepe I, removal of graphic and photographic images, analysis of metallic and obsidian tools, and data verification.