Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi
AMEA-nın həqiqi üzvləri (akademikləri) AMEA Nizamnaməsinin 5.2-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, elm istiqamətləri üzrə geniş tədqiqatlar aparan, elmi yeni biliklərlə zənginləşdirən, tanınmış elmi məktəblər yaradan AMEA-nın müxbir üzvləri sırasından seçilirlər.
“AMEA üzvlərinin və onun rəhbər orqanlarının seçkiləri haqqında Əsasnamə”yə uyğun olaraq elan olunmuş ixtisaslar üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisələrin və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları AMEA-nın həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədlər irəli sürmək hüququna malikdir.
AMEA üzvlüyünə irəli sürülən namizədlərin aşağıda qeyd olunan sənədləri (2 nüsxə) seçkilər haqqında mətbuatda elan dərc edildiyi gündən etibarən 30 gün müddətində AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yaradılmış Komissiyaya təqdim edilməlidir:
• AMEA həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədin irəli sürülməsi haqqında müvafiq qərar və ya təqdimat;
• Tərcümeyi-hal;
• Kadrların uçotu üzrə şəxsi vərəqə;
• Elmi əsərlərin siyahısı;
• Ali təhsil, fəlsəfə doktoru, elmlər doktoru diplomlarının və professor attestatının təsdiq olunmuş surətləri;
• Əsas iş yerindən xasiyyətnamə;
• 4x6 sm ölçüdə 3 ədəd fotoşəkil.
Sənədlər hər gün saat 10.00-dan 17.00-dək (şənbə və bazar günləri istisna olmaqla) aşağıdakı ünvanda qəbul edilir:

Department of Biological and Medical Sciences |
On the basis of paragraph 5.2 of ANAS Charter Active Members (Academicians) are elected from among ANAS corresponding member of ANAS, who are citizens of the Republic of Azerbaijan, conducting extensive research on the scientific areas, have enriched science with new knowledge created by the famous scientific schools.
Active Members and corresponding members of ANAS, academic councils of scientific institutions and higher education institutions have the right to nominate candidates for active members or corresponding members of ANAS in the field declared in accordance with the "Regulations on the election of ANAS members and its governing bodies".
Within 30 days should be submitted the following documents to the candidates nominated for members of ANAS (in 2 copies) from the date of publication in the press announcement of the election to the Commission, created by the decision of the Presidium of ANAS:
• The corresponding decision or a statement on the nomination of a candidate for full members and corresponding members of ANAS;
• Autobiography;
• Personal leaf on registration of personnel;
• List of scientific works;
• Copies of diplomas of higher education, Ph.D., Doctor of Science and Professor certificates;
• Characteristics of a principal place of business;
• 3 photographs size 4x6 cm.
Documents are accepted every day from 10:00 to 17:00 (except Saturday and Sunday) at the following address: