Görkəmli alim Davud bəy Şərifov haqqında kitab-albom nəşr olunub
Azərbaycan elminin arxeologiya, etnoqrafiya və coğrafiya sahələrinin inkişafına, eləcə də maddi və mənəvi mədəniyyətimizin öyrənilməsinə böyük töhfələr vermiş görkəmli alim Davud bəy Şərifov haqqında kitab-albom nəşr olunub.
Davud bəy Şərifovun anadan olmasının 130 illiyinə həsr olunan kitabın müəllifləri AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Nərgiz Əliyeva, arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri Nasir Quluzadə, bu şöbənin kiçik elmi işçisi Emin Məmmədovdur.
Nəşrin elmi redaktoru isə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıdır.
Kitab-albom Davud bəy Şərifovun həyat və elmi yaradıcılığına həsr olunmuş xüsusi bölmələrdən, eləcə də fototəsvirlərdən ibarətdir. Mütəxəssislər və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuş nəşr AMEA-nın, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin və muzeyin elmi arxiv sənədlərindən istifadə olunmaqla ərsəyə gətirilib.
Qeyd edək ki, XX əsrin 20-ci illərində Azərbaycanda muzey işinin təşəkkülü və inkişafına verdiyi dəstək Davud bəy Şərifovun ən böyük xidmətlərindən biridir.

Издана книга-альбом о выдающемся ученом Давуд беке Шарифове
Издана книга-альбом о выдающемся ученом Давуд беке Шарифове, внесшем большой вклад в развитие азербайджанской археологии, этнографии и географии, а также в изучение материальной и духовной культуры.
Авторами книги, посвященной 130-летию со дня рождения Давуд бека Шарифова, являются заместитель директора по научной работе Национального музея истории Азербайджана НАНА, доктор исторических наук Наргиз Алиева, заведующий Отделом археологического научного фонда Насир Гулузаде, младший научный сотрудник отдела Эмин Мамедов.
Научный редактор издания - директор музея, академик Наиля Велиханлы.
Книга-альбом состоит из посвящённых жизни и научной деятельности Давуд бека Шарифова специальных разделов, а также фотоизображений. В подготовке нового издания, предназначенного для специалистов и широкой читательской аудитории, использовались документы из научных архивов НАНА, Азербайджанского государственного педагогического университета и музея.
Отметим, что поддержка становления и развития музейного дела в Азербайджане в 20-е годы XX века является одним из самых больших заслуг Давуд бека Шарифова.