Görkəmli alim Davud bəy Şərifov haqqında kitab-albom nəşr olunub
Azərbaycan elminin arxeologiya, etnoqrafiya və coğrafiya sahələrinin inkişafına, eləcə də maddi və mənəvi mədəniyyətimizin öyrənilməsinə böyük töhfələr vermiş görkəmli alim Davud bəy Şərifov haqqında kitab-albom nəşr olunub.
Davud bəy Şərifovun anadan olmasının 130 illiyinə həsr olunan kitabın müəllifləri AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Nərgiz Əliyeva, arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri Nasir Quluzadə, bu şöbənin kiçik elmi işçisi Emin Məmmədovdur.
Nəşrin elmi redaktoru isə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıdır.
Kitab-albom Davud bəy Şərifovun həyat və elmi yaradıcılığına həsr olunmuş xüsusi bölmələrdən, eləcə də fototəsvirlərdən ibarətdir. Mütəxəssislər və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuş nəşr AMEA-nın, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin və muzeyin elmi arxiv sənədlərindən istifadə olunmaqla ərsəyə gətirilib.
Qeyd edək ki, XX əsrin 20-ci illərində Azərbaycanda muzey işinin təşəkkülü və inkişafına verdiyi dəstək Davud bəy Şərifovun ən böyük xidmətlərindən biridir.

Book-album about notable scientist Davud bey Sharifov, who contributed to development of archeology, ethnography and geography of Azerbaijan, including study of material-moral culture, was published.
Author of the book devoted to the 130th anniversary of Davud bey Sharifov are Deputy Director of Science at the National Museum of Azerbaijan History, Dr. History Nargiz Aliyeva, chief of Archeology Fund Nasir Guluzade and a junior researcher of this department Emin Mammadov.
Scientific editor of the publication is museum director Academician Naila Valikhanli.
The book-album devoted to the life and scientific activity of Davud bey Sharifov consists of special sections, as well as photos. Designed for specialists and readers the edition was prepared by using of archive documents from ANAS, Azerbaijan State Pedagogical University and the museum.
Note that, emergence of museum work and its development in the 20s of XX century was one of the great merits of Davud bey Sharifov.