Mətnin tonallığının analizi sosial şəbəkələrdə istifadəçilərin məlumatlarının emosional tərkibinin qiymətləndirilməsinə imkan verir
24.02.2017 12:35
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sektor müdiri İradə Ələkbərova Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş elmi seminarda “Emosiya informatikası: mətnin tonallığının analizi üsulları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Psixoloji proses olan emosiyanın insan hissiyyatının kompleks və mürəkkəb forması olduğunu bildirən məruzəçi emosiologiyanın İKT-nin inkişafı ilə tədricən informatikanın tədqiqat sahələrindən birinə çevrildiyini diqqətə çatdırıb.
“Emosiya haqqında məlumatı müxtəlif tipli statik və ya dinamik rejimlərdə olan informasiyadan avtomatik əldə etmək mümkündür”, – deyən sektor müdiri informasiya texnologiyalarında emosiyaların analizində müxtəlif metod və modellərdən istifadə olunduğunu söyləyib. O, üz cizgiləri, audioinformasiya, klaviaturada barmaq hərəkətlərindən əldə olunan informasiya əsasında emosiyanın təyini üsulları barədə məlumat verib.
İ.Ələkbərova mətnin tonallığını müəyyən edən faktorları təqdim edərək mətnə emosional qiymət vermək üçün tonallığın analizi sahələri, mətndə emosiyaların verilməsi üsulları, emosiyaların analizində əsas istiqamətləri, o cümlədən mətnin tonallığının analizinə dair yanaşmaları diqqətə çatdırıb.
Qeyd edib ki, sosial şəbəkələrdə mətnin tonallığının analizi istifadəçilərin məlumatlarının emosional tərkibinin qiymətləndirilməsi üçün həyata keçirilir. Mətnlərdə emosiyaların avtomatik təyini şirkətlərin sosial mediada öz məhsulları haqqında rəyləri analiz etməsinə, o cümlədən dövlət təhlükəsizliyi sahəsində qeyri-qanuni fəaliyyətlər haqqında məlumatların aşkar olunmasına imkan verir. Məruzəçinin sözlərinə görə, real zaman rejimində sosial media vasitələrində hadisələr, məhsullar, təşkilatlar, şəxslər və ölkələrin avtomatik qiymətləndirilməsi üçün “Opinion Mining” və “Sentiment analysis” alqoritmlərindən geniş istifadə olunur.
Sonda İ.Ələkbərova mətnin emosional tonallığını avtomatik müəyyənləşdirən “Tone Analyzer”, “Kanjoya”, “Lexalytics”, “Taste Analytics”, “Pulse of theNation” sistemləri, həmçinin bu sahədə keçirilmiş konfranslar, emosiyanın analizinə dair nəşrlər barədə ətraflı məlumat verib.

Анализ тональности текста позволяет оценить эмоциональный состава данных пользователей в социальных сетях
24.02.2017 12:35
Заведующая сектором Института информационных технологий НАНА Ирада Алекперова в посвященном Международному дню родного языка научном семинаре выступила с докладом на тему «Информатика эмоций: Методы анализа тональности текста». Отметив, что являющаяся психологическим процессом эмоция представляет собой комплексную и сложную форму человеческого восприятия, докладчик довела до внимания присутствующих, что со стремительным развитие сектора ИКТ эмоциология превращается в одну из областей исследования информатики.
Заведующая сектором сказала, что сведение об эмоции можно автоматически получить от информации, находящейся в статическом или динамическом режимах. Она также проинформировала о способах определения эмоции на основе информации, полученной от черт лица, аудиоинформации, движений пальцев на клавиатуре.
Представляя факторы, определяющие тональность текста, И.Алекперова проинформировала о сферах анализа тональности для эмоциональной оценки текста, основных направлениях в анализе эмоций, в том числе подходах к анализу тональности текста.
Отметила, что анализ тональности текста в социальных сетях, осуществляется для оценки эмоционального состава данных пользователей. По словам докладчика, для автоматической оценки событий, продукции, организаций, лиц и стран в социальных медиа в режиме реального времени широко используется алгоритмы “Opinion Mining” и “Sentiment analysis”.
В заключение И.Алекперова дала подробную информацию о системах автоматического определения эмоциональной тональность теста - “Tone Analyzer”, “Kanjoya”, “Lexalytics”, “Taste Analytics”, “Pulse of theNation”, в том числе о проведенных в этой области конференциях, изданиях касательно анализа информации.