Akademik Ziya Bünyadovun xatirəsi anılıb
Fevralın 24-də AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi Fəxri xiyabanda görkəmli şərqşünas alim, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, akademik Ziya Bünyadovun xatirəsini anıb, məzarı üzərinə əklil və gül dəstələri qoyub.
Anım mərasimində bu elm müəssisəsinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva akademik Z.Bünyadovun zəngin və mənalı həyat yolundan, böyük elmi irsindən, yaratdığı elmi məktəbdən danışıb. Alimin yetirmələrinin onun yolunu layiqincə davam etdirdiklərini söyləyib. Bildirib ki, Z.Bünyadovun öz fundamental tədqiqatları ilə Azərbaycan şərqşünaslıq məktəbinin şöhrətini ölkənin hüdudlarından çox-çox uzaqlara yayaraq orta əsrlər şərqi və ərəb xilafəti, Azərbaycan, Qafqaz və Orta Asiya tarixi üzrə görkəmli mütəxəssis kimi dünyada tanınıb.
İnstitutun direktoru Z.Bünyadovun dünya şöhrətli alim olmaqla yanaşı, həm də Böyük Vətən müharibəsi illərində göstərdiyi rəşadətə görə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adını almasını, həm keçmiş Sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində Azərbaycan xalqının mənafeyini öz kəsərli qələmi ilə həmişə yüksək səviyyədə müdafiə etməsini, ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan əsas şəxslərdən olmasını qeyd edib.
Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev, institutun Ərəb ölkələri tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Fərda Əsədov və başqaları
görkəmli alimin zəngin irsdən və Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıblar.

Почтена память академика Зии Буньядова
24 февраля в аллее Почетного захоронения коллективом Института востоковедения НАНА была почтена память выдающегося ученого-востоковеда, Героя Советского Союза, академика Зии Буньядова и возложены цветы и венок к его могиле.
На церемонии поминовения директор этого научного учреждения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева рассказала о богатом и содержательном жизненном пути, большом научном наследии академика З.Буньядова, а также созданной им научной школе. Отмечалось, что воспитанники ученого достойно продолжают его путь. Распространяя далеко за пределами страны славу азербайджанской востоковедческой школы благодаря своим фундаментальным исследованиям, З.Буньядов был известен как видный специалист по истории Востока и арабского халифата, Азербайджана, Кавказа и Средней Азии средних веков.
Директор института отметила, что, будучи всемирно известным ученым З.Буньядов также был удостоен звания Героя Советского Союза за проявленный в годы Великой Отечественной войны героизм, своим острым пером на высоком уровне защищал интересы своего народа как в советский период, так и в годы независимости, являлся одним из основных личностей, проводивших борьбу за независимость своей страны.
Заместитель директора по научной работе Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев, заведующий Отделом история и экономика арабских стран института, доктор философии по истории Фарда Асадов и другие рассказали о богатом наследии выдающегося ученого, его заслугах в развитии востоковедения в Азербайджане.