AMEA-da təbiətşünaslığın tarixinə dair oçerklər hazırlanacaq
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 30 dekabr 2016-cı il tarixli sərəncamına əsasən Elm Tarixi İnstitutu tərəfindən təbiətşünaslığın tarixinə dair beşcildlik oçerklər hazırlanacaq.
Akademik Akif Əlizadənin redaktoru olacağı oçerklərin hazırlanmasında məqsəd təbiət elmlərinin tarixinin araşdırılması, bu elmlərin Azərbaycanda təşəkkülünün və inkişaf mərhələlərinin öyrənilməsi, həmçinin yetişməkdə olan gənc nəsildə elmi dünyagörüşün formalaşdırılmasıdır.
Oçerklər Şamaxı Astrofizika RəsədxanasıFizika, Neft-Kimya Prosesləri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Polimer Materialları, Coğrafiya institutları və digər müvafiq qurumlarla birgə hazırlanacaq.
Bu məqsədlə Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli, elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadə, elmi işçilər Aysel Bədəlova və Röya Mirzəbəyova Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) olublar. NKPİ-nin direktoru, akademik Vaqif Abbasovla keçirilən görüşdə oçerklərin hazırlanmasının gedişatı müzakirə olunub.

В НАНА будут подготовлены очерки по истории естествознания
Согласно распоряжению Президента НАНА, академика Акифа Ализаде от 30 декабря 2016 года Институтом истории науки будут подготовлены пятитомные очерки по истории естествознания.
Целью подготовки очерков, редактором которых будет академик Акиф Ализаде, является исследование истории естественных наук, изучение этапов становления и развития этих наук в Азербайджане, формирование мировоззрения подрастающего молодого поколения.
Очерки будут подготовлены совместно с Шамахинской астрофизической обсерваторией, институтами Физики, Нефтехимических процессов, Катализа и неорганической химии, Химии присадок, Полимерных материалов, Географии и прочими соответствующими структурами.
С этой целью, директор Института истории науки, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли, заместитель директора по научной работе, доктор философии по теологии Сабина Нематзаде, научные сотрудники Айсель Бадалова и Ройа Мирзабекова побывали в Институте нефтехимических процессов. На встрече, прошедшей в этом научном учреждении с директором института, академиком Вагифом Аббасовым, был обсужден ход подготовки очерков.