AMEA-da təbiətşünaslığın tarixinə dair oçerklər hazırlanacaq
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 30 dekabr 2016-cı il tarixli sərəncamına əsasən Elm Tarixi İnstitutu tərəfindən təbiətşünaslığın tarixinə dair beşcildlik oçerklər hazırlanacaq.
Akademik Akif Əlizadənin redaktoru olacağı oçerklərin hazırlanmasında məqsəd təbiət elmlərinin tarixinin araşdırılması, bu elmlərin Azərbaycanda təşəkkülünün və inkişaf mərhələlərinin öyrənilməsi, həmçinin yetişməkdə olan gənc nəsildə elmi dünyagörüşün formalaşdırılmasıdır.
Oçerklər Şamaxı Astrofizika RəsədxanasıFizika, Neft-Kimya Prosesləri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Polimer Materialları, Coğrafiya institutları və digər müvafiq qurumlarla birgə hazırlanacaq.
Bu məqsədlə Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli, elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadə, elmi işçilər Aysel Bədəlova və Röya Mirzəbəyova Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) olublar. NKPİ-nin direktoru, akademik Vaqif Abbasovla keçirilən görüşdə oçerklərin hazırlanmasının gedişatı müzakirə olunub.

ANAS to prepare essays about history of nature study
In accordance with the Order of ANAS President Academician Akif Alizadeh dated December 30, 2016, Institute of Science History will prepare five-volume essays.
Essays, which editor is Academician Akif Alizadeh, aims to investigate history of natural sciences, study emergence and development stages of these sciences in Azerbaijan, including form scientific outlook in young generation.
Essays will be prepared jointly with Shamakhy Observatory, Institutes of Physics, Petrochemical Processes, Catalysis and Inorganic Chemistry, Chemistry of Additives, Polymer Materials, and Geography.
To this end, Director of the Institute of Science History Dr. History Maryam Seyidbeyli, Deputy Director of Science PhD in Theology Sabina Nematzadeh, researchers – Aysel Badalova and Roya Mirzebeyova visited Institute of Petrochemical Processes. At the meeting with Director of this institute Academician Vagif Abbasov the course of essay preparation was discussed.