Səfəvilər dövlətinin mədəniyyətini əks etdirən əsər çapdan çıxıb
AMEA Elm Tarixi İnstitutunun əməkdaşı Gülər Əliyevanın "Jan Şardenin "İrana və digər Şərq ölkələrinə səyahət" əsərində elm və təhsil" kitabı çapdan çıxıb.
"Elm və təhsil" nəşriyyatı tərəfindən çap olunan kitabın redaktoru institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli, elmi məsləhətçisi isə bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadədir.
Tədqiqatda fransız səyyahı Jan Şardenin XVII əsr Səfəvilər dövlətinin mədəniyyətini və o dövrün Azərbaycan sivilizasiyasını əks etdirən əsərinə müraciət edilib. Nəşrin elm və incəsənət haqqındakı hissəsi ilk dəfə Azərbaycan dilinə tərcümə edilib və geniş şəkildə təhlil olunub.

Вышла в свет книга, отражающая культуру государства Сефевидов
Вышла в свет отражающая культуру государства Сефевидов книга сотрудника Института истории науки НАНА Гюляр Алиевой «Наука и образование в произведении «Путешествие в Иран и другие Восточные страны» Жана Шардена».
Редактором книги, изданной в издательстве «Наука и образование», является директор института, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли, а научным консультантом - заместитель директора по научной работе этого учреждения, доктор философии по богословию Сабина Нейматзаде.
В исследовании автор ссылается на произведение французского путешественника Жана Шардена, отражающее культуру государства Сефевидов и азербайджанскую цивилизацию того времени. Раздел о науке и искусстве данного издания впервые был переведен на азербайджанский язык и широко проанализирован.