Səfəvilər dövlətinin mədəniyyətini əks etdirən əsər çapdan çıxıb
AMEA Elm Tarixi İnstitutunun əməkdaşı Gülər Əliyevanın "Jan Şardenin "İrana və digər Şərq ölkələrinə səyahət" əsərində elm və təhsil" kitabı çapdan çıxıb.
"Elm və təhsil" nəşriyyatı tərəfindən çap olunan kitabın redaktoru institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli, elmi məsləhətçisi isə bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadədir.
Tədqiqatda fransız səyyahı Jan Şardenin XVII əsr Səfəvilər dövlətinin mədəniyyətini və o dövrün Azərbaycan sivilizasiyasını əks etdirən əsərinə müraciət edilib. Nəşrin elm və incəsənət haqqındakı hissəsi ilk dəfə Azərbaycan dilinə tərcümə edilib və geniş şəkildə təhlil olunub.

A book reflecting the culture of the Safavid state published
"Science and education in the work" Journey to Iran and other Eastern countries, "Zhana Shardena" book reflecting the culture of the Safavid state was published by employee of ANAS Institute of History of Science Gulyar Aliyeva.
The editor of the book published at the publishing house "Science and Education" is Director of the Institute, Doctor of Historical Sciences Maryam Seidbeyli and the scientific adviser is the deputy director for the scientific work of this institution, Ph.D in theology Sabina Neymatzadeh.
In the study, the author refers to the work of the French traveler Jean Chardin, reflecting the culture of the Safavid state and the Azerbaijani civilization of that time. The section on the science and art of this edition was first translated into the Azerbaijani language and widely analyzed.