"Qədim türk dastanları" kitabı nəşr olunub
Saka, Hun-Oğuz, Göytürk, Uyğur və Orta çağ türk dastanlarından seçmələrin toplandığı “Qədim türk dastanları” kitabı çapdan çıxıb.
Kitab Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin maliyyə vəsaiti və AMEA-nın N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dəstəyi ilə “Gələcəyə addım” Sosial İnkişaf İctimai Birliyinin “Türk dünyası ədəbi abidələri” layihəsi çərçivəsində nəşr olunub.
Nəşrin redaktoru və ön sözün müəllifi Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovdur.
Kitabın nəşrində məqsəd türk xalqlarının əski dünyagörüşünü, düşüncə, arzu və istəklərinə uyğun yaranmış həyat tərzlərini, eyni zamanda mifik təfəkkürlərindən doğan inanclarını əks etdirən ən qədim dastanların bir əsərdə toplanmasıdır.
Türk xalqlarının birliyinin möhkəmləndirilməsi, onlar arasında mənəvi körpülərin qorunması, milli kökə qayıdış və ortaq dəyərlərimizin gənc nəsil arasında təbliğinə xidmət edən kitab geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Издана книга «Древнетюркские дастаны»
Издана книга «Древнетюркские дастаны», в которую вошли сакские, гунно-огузские, уйгурские, средневековые дастаны.
Книга издана при финансовой поддержке Министерства культуры и туризма Азербайджанской Республики и поддержке Национального музея азербайджанской литературы имени Низами НАНА в рамках проекта «Литературные памятники тюркского мира» Общественного объединения социального развития «Шаг в будущее».
Редактор издания и автор предисловия - директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов.
Цель издания книги заключается в сборе самых древних дастанов, отражающих древнее миросозерцание, мышление, их образ жизни, возникший в соответствии с желаниями, верования тюркских народов.
Книга предусмотрена для широкой читательской массы, служащей укреплению единства
тюркских народов, возвращению к национальным корням и пропаганде среди молодого поколения общих ценностей.