Azərbaycan alimlərinin mezomexanika və plastiklik fizikasından bəhs edən monoqrafiyası çapdan çıxıb
Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının prezidenti, akademik Arif Paşayev və Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının vitse-prezidenti, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü Əhəd Canəhmədovun həmmüəllifi olduqları “Mezomexanika və plastiklik fizikası” monoqrafiyası nəfis tərtibatda nəşr olunub.
Səkkiz bölmədən ibarət olan monoqrafiyanın rəyçisi SSRİ və Rusiya Dövlət mükafatları laureatı akademik Boris Qusevdir.
Monoqrafiyada fiziki mezomexanikanın struktur-analitik nəzəriyyəsi və konstruksiya materiallarının səth qatlarının dağılmadan əvvəlki mərhələdə yüklənən detalların gərginlik-deformasiya vəziyyətinin analizinə baxılıb. Çoxsəviyyəli iyerarxiyalı təşkil olunmuş sistemdəki kimi deformasiya olunan cisimdə qeyri-xətti kanallaşan dağılma prosesləri təsvir edilib. Kompozit materiallarının elektrodinamik xüsusiyyətlərinin modelləşdirilməsinin nəticələri göstərilib.
Monoqrafiya dağılma mexanikası və tribologiya sahəsində ixtisaslaşan elmi işçilər, mühəndislər, eləcə də ali texniki məktəblərin yuxarı kurs tələbələri üçün nəzərdə tutulub.

A monograph on mesomechanics and the physics of plasticity by Azerbaijani scientists published
"Mesomechanics and the physics of plasticity" monograph by the rector of the National Academy of Aviation, president of the Azerbaijan Academy of Engineering, Academician Arif Pashayev and Vice-President of the Azerbaijan Engineering Academy, active member of the Russian Academy of Natural Sciences Akhad Djanammadov was published.
The work consists of 8 sections, and in general, 511 pages. The reviewer of the book is a laureate of state prizes of the USSR and Russia, academician Boris Gusev.
The monograph reflects the structural and analytical theory of physical mesomechanics and analysis of the stress-strain state of parts of surface layers of structural materials that are charged at the previous stage without being subjected to destruction. The processes of destruction, nonlinearly channeled in a deformed body are described. The results of modeling the electrodynamic features of composite materials are indicated.
The monograph is intended for scientists, graduate students and engineers specialized in the field of fracture mechanics and tribology, as well as senior students of higher technical educational institutions.