“Mart soyqırımı günlərində Hüseyn Cavidin Bakıda yaşadıqları” mövzusunda tədbir keçirilib
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Mart soyqırımı günlərində Hüseyn Cavidin Bakıda yaşadıqları” mövzusunda anım tədbiri keçirilib.
Tədbir soyqırım qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sonra muzeyin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı çıxış edərək bolşevik-daşnak birləşmələrinin 1918-ci ildə törətdikləri cinayətləri ümummilli lider Heydər Əliyevin soyqırım kimi qiymətləndirdiyini və hadisələrə hüquqi qiymət verdiyini bildirib. G.Babaxanlı qeyd edib ki, hadisələr zamanı ölüm təhlükəsi ilə üzləşənlərdən biri də məhz dahi dramaturq Hüseyn Cavid olub: "Erməni cəlladları Hüseyn Cavidi və onunla bərabər “Təbriz” mehmanxanasında yaşayan digər insanları oradan silah gücünə çıxarıb və yol boyu 70 nəfərdən 60-nı qətlə yetiriblər. Hüseyn Cavid də təsadüf nəticəsində ölümün pəncəsindən qurtulmuş 10 nəfərdən biri olub".
O, çıxışının sonunda bolşeviklərin “Açıq söz” qəzetinin mətbəəsini atəşə verməsi nəticəsində Hüseyn Cavidin kitablarının yandığını və dramaturqun şah əsərlərindən biri olan “İblis” faciəsini bu təsirlər altında yazdığını bildirib.

Event on “Huseyn Javid’s troubles during March genocide in Baku” held
ANAS Huseyn Javid’s House Museum has held a commemorative event on “Huseyn Javid’s troubles during March genocide in Baku” devoted to 31 March – Genocide Day of Azerbaijanis.
The event has begun with a minute of silence for memory of genocide victims.
Then museum director, Dr. Philology Gulbeniz Babakhanli made speech on crimes committed by Bolshevik-dashnak groups in 1918, and their estimation by national leader Heydar Aliyev from legal viewpoint. During these events, one of those who faced with death was genius dramatist Huseyn Javid: “Armenian executioners withdrawn Huseyn Javid and 70 people joint with him from hotel "Tabriz" by force of arms then killed 60 of them along the way. Huseyn Javid was one of 10 people, who had escaped the jaws of death by accident”, she said.
At the end of her speech she stated that, as a result of bolshevik’s shooting of publisher “Achig soz”, Huseyn Javid’s books were burnt and one of masterpieces of poet “Iblis” (Devil) had penned under these impressions.