“Mart soyqırımı günlərində Hüseyn Cavidin Bakıda yaşadıqları” mövzusunda tədbir keçirilib
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Mart soyqırımı günlərində Hüseyn Cavidin Bakıda yaşadıqları” mövzusunda anım tədbiri keçirilib.
Tədbir soyqırım qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sonra muzeyin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı çıxış edərək bolşevik-daşnak birləşmələrinin 1918-ci ildə törətdikləri cinayətləri ümummilli lider Heydər Əliyevin soyqırım kimi qiymətləndirdiyini və hadisələrə hüquqi qiymət verdiyini bildirib. G.Babaxanlı qeyd edib ki, hadisələr zamanı ölüm təhlükəsi ilə üzləşənlərdən biri də məhz dahi dramaturq Hüseyn Cavid olub: "Erməni cəlladları Hüseyn Cavidi və onunla bərabər “Təbriz” mehmanxanasında yaşayan digər insanları oradan silah gücünə çıxarıb və yol boyu 70 nəfərdən 60-nı qətlə yetiriblər. Hüseyn Cavid də təsadüf nəticəsində ölümün pəncəsindən qurtulmuş 10 nəfərdən biri olub".
O, çıxışının sonunda bolşeviklərin “Açıq söz” qəzetinin mətbəəsini atəşə verməsi nəticəsində Hüseyn Cavidin kitablarının yandığını və dramaturqun şah əsərlərindən biri olan “İblis” faciəsini bu təsirlər altında yazdığını bildirib.

Состоялось мероприятие «Пережитые Гусейном Джавидом в Баку в дни мартовского геноцида»
В Доме-музее Гусейна Джавида состоялась церемония поминовения на тему «Пережитые Гусейном Джавидом в Баку в дни мартовского геноцида», посвященная 31 марта - Дню геноцида азербайджанцев.
Мероприятие началось с почтения минутой молчания памяти жертв геноцида.
Затем, выступая, директор музея, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы отметила, что преступления, совершенные большевистско-дашнакскими формированиями в 1918 году, были признаны общенациональным лидером Гейдаром Алиевым геноцидом и получили правовую оценку. Г.Бабаханлы также подчеркнула, что выдающийся драматург Гусейн Джавид являлся одним из тех личностей, оставшихся лицом к лицу со смертью: «Армянские палачи вывели Гусейна Джавида и других проживающих в гостинице «Тебриз» силой оружия и убили 60 человек из 70. Гусейн Джавид оказался одним из тех, кому случайно удалось выжить».
В конце выступления отмечалось, что в результате обстрела большевиками издательства газеты «Ачыг сёз» сгорели книги Гусейна Джавида, затем под влиянием происходивших событий была написана трагедия «Иблис», ставшая одним из шедевров драматурга Гусейна Джавида.