Elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əlaqələr genişlənir
Aprelin 4-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) nümayəndələri ilə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Elmi Cəmiyyətlərinin (TEC) sədrləri və üzvləri arasında görüş keçirilib.
Məqsəd elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ali təhsil müəssisələrinin Tələbə Elmi Cəmiyyətləri ilə əlaqələrin qurulması və inkişaf etdirilməsidir.
BDU-nun Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Daşqın Qənbərov bildirib ki, təmsil etdiyi universitetin əsas məqsədlərindən biri tələbə, magistr və gənc alimlərin elmə adaptasiyası, xüsusilə beynəlxalq elmi dairələrə inteqrasiyada məhsuldar nəticələrin alınmasına nail olmaqdır.
Daha sonra şura sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov qeyd edib ki, son illər AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini elm və təhsilin inteqrasiyası təşkil edir. Bu sahədə ən mühüm nailiyyət AMEA-da magistratura təhsilinin yaradılmasıdır.
Alim şuranın 4 illik fəaliyyəti dövründə elmlə təhsilin vəhdətini əsas prioritetlərdən biri kimi qəbul etdiyini, şagird, tələbə, magistr və gənc tədqiqatçılar üçün elmin populyarlaşdırılması istiqamətində silsilə layihələrin həyata keçirildiyini söyləyib. F.Salmanov "Magistr-2017" və "Texnostart-2017" kimi layihələrə gələcək təhsil ocaqlarının, o cümlədən BDU-nun gənclərinin cəlb ediləcəyini deyib.
Tədbirdə şura üzvləri yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Abbasov, hüquq elmləri doktoru Ayxan Rüstəmzadə, həmçinin BDU-nun Fizika fakültəsinin TEC sədri, fizika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Arif Orucov, Geologiya fakültəsinin TEC sədri, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor Nazim İmanverdiyev, Biologiya fakültəsinin TEC sədri Nurlan Əmrahov, Şərqşünaslıq fakültəsinin üzvü Taleh Mansurov və digərləri çıxış edərək gənc tədqiqatçıların elmi nəticələrinin nəşri, mövcud müvafiq fondların imkanlarından istifadə, eksperimental və analitik tədqiqatların həyata keçirilməsinə dair təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda TEC-in tələbə və magistrləri üçün AMEA-da “Açıq qapı” günü və seminarların təşkilinə dair razılıq əldə olunub.

Representatives of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS (CYSSC) and chairmen and members of Student Scientific Societies of Baku State University (BSU) held a meeting, April 4.
The meeting aims to set up and develop ties among highest educational institutes and Student Scientific Societies in the direction of science and education integration.
Chairman of BSU Student Trade Union Committee PhD in Law Dashgin Ganbarov stated that, one of the main targets of the university represented by him is adaptation of student, graduate and young scientists especially achieve fruitful results in integration to the global circles.
Later on, council chairman PhD in Physics Assoc.Prof. Famin Salmanov noted that, recent years one of the most important directions of the reforms carried out is the integration of science and education. The most important achievement in this field is establishment of master studies in ANAS.
F.Salmanov brought to mind the implementation of chain projects in science popularization, and in the future educational institutions and young staff of BSU will be involved in projects “Master 2017” and “Technostart – 2017”.
At the event, council members –PhD in Earth Sciences, Associate Professor Orkhan Abbasov, Doctor of Law Aykhan Rustamzade including, SSS chairman of the BSU Faculty of Physics Dr. Geology-mineralogy Prof. Nazim Imanverdiyev Associate Professor Arif Orujov, SSS Chairman of Geology Faculty Dr. Geology-mineralogy Professor Nazim Imanverdiyev, and SSS chairman of Biology Faculty Nurlan Amrahov and others give their proposals on publication of young researchers’ academic outputs, usage of fund opportunities, and implementation of experimental and analytic studies.
In closing, was agreed to organize “Open door” day and hold seminars for student and graduates of SSS.