“Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyinin yeni cildləri işıq üzü görəcək
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi şair-dramaturq Hüseyn Cavidlə yanaşı, həm də Cavidlər ailəsi üzvlərinin irsinin qorunması, tədqiqi, təbliği və nəşri sahəsində mühüm tədbirlər həyata keçirir. H.Cavidin oğlu Ərtoğrol Cavid gənc yaşlarında dünyasını dəyişsə də, kifayət qədər böyük işlər görə bilmiş, Azərbaycan milli musiqisinin və folklorunun toplanması, sistemləşdirilməsi və tədqiqi sahəsində addımlar atmışdır.
1938-1941-ci illərdə professor Üzeyir bəy Hacıbəylinin və xalq artisti, professor Bülbülün rəhbərliyi altında Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının nəzdindəki Musiqi Elmi-Tədqiqat Kabinetində çalışdığı müddətdə Ərtoğrol Cavidin toplayıb təhlil etdiyi əlyazmalar əsasında Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi 10 cilddən ibarət “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyini 2011-ci ildə nəşr etdirmişdir. Lakin həmin materiallara milli musiqi alətimiz balabana verilən yüksək qiymətin nəticəsi olan “Balaman məktəbi” (dərslik), “Ərtoğrol Cavidin nota köçürdüyü el mahnıları”, “Ərtoğrol Cavidin çap olunmamış musiqi əsərləri” daxil olmamışdır.
Həmin əsərlərin çapa hazırlanmasının nəticəsi olaraq bu əsərlər 2014-cü ildə Ərtoğrol Cavidin 95 illik yubileyi ərəfəsində “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyinin davamı kimi XI, XII, XIII cildlərin çapı ilə reallaşacaq.

Готовятся к печати новые тома многотомника «Нематериально-культурные памятники Азербайджана и Эртогрул Джавид»
На основании рукописей, собранных и проанализированных Эртогрулом Джавидом в 1938-1941 годах, во время его работы в Музыкальном научно-исследовательском кабинете при Азербайджанской государственной консерватории под руководством профессора Узеира Гаджибейли и народного артиста, профессора Бюльбуля, в 2011 году Дом-музей Г.Джавида НАНА подготовил состоящий из 10 томов многотомник «Нематериально-культурные памятники Азербайджана и Эртогрул Джавид». Однако, в многотомник не были включены материалы «Школа Баламан» (учебник), «Народные песни, написанные Э.Джавидом нотами», «Неопубликованные музыкальные произведения Эртогрула Джавида», которые являются показателем высокой оценки, придаваемой нашему национальному музыкальному инструменту – балабану.
В 2014 году накануне 95-летнего юбилея Эртогрула Джавида эти материалы будут опубликованы в XI, XII, XIII томах как продолжение многотомника «Нематериально-культурные памятники Азербайджана и Эртогрул Джавид».