Azərbaycanlı alim Vahid Dünya Mükafatı müsabiqəsinin laureatı seçilib
AMEA Botanika İnstitutunun Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin direktoru, kənd təsərrüfatı elmləri doktoru, professor Amin Babayev beynəlxalq Vahid Dünya Mükafatı (One World Award) müsabiqəsinin laureatı seçilib.
Alim son 20 ildə Azərbaycanda ekoloji kənd təsərrüfatı hərəkatının inkişafına, bu sahənin ölkəmizdə təşviqi və tətbiqinin elmi əsaslarının işlənilməsinə, hüquqi bazasının və informasiya-məlumat bankının yaradılmasına, həmçinin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlığına verdiyi töhfələrə görə dünya üzrə seçilmiş beş laureat arasında yer alıb.
Müsabiqə Beynəlxalq Ekoloji Kənd Təsərrüfatı Hərəkatı Federasiyası (IFOAM) və Almaniyanın RAPUNZEL şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Professor A.Babayevin Azərbaycandakı fəaliyyəti ilə tanış olmaq məqsədilə IFOAM təşkilatı və RAPUNZEL şirkətinin nümayəndələri ölkəmizdə səfərdədirlər. Aprelin 13-dək davam edəcək səfər çərçivəsində Bakı, Gəncə və Qaxda bir sıra görüşlər keçiriləcək, qonaqlar alimin elmi və pedoqoji fəaliyyəti ilə tanış olacaqlar.
2004-cü ildən etibarən iki ildən bir keçirilən müsabiqənin qalibləri dünya üzrə ekologiya, iqtisadiyyat və sosial sahələrdə ən mühüm nailiyyətlərin xüsusi meyarlar əsasında qiymətləndirilməsi yolu ilə müəyyənləşdirilir. Cari müsabiqənin mükafatlandırma mərasimi bu ilin sentyabrında Almaniyada baş tutacaq.
Qeyd edək ki, professor Amin Babayev bundan əvvəl BMT-nin Beynəlxalq Ekologiya və Həyat Fəaliyyətinin Təhlükəsizliyi Elmlər Akademiyasının M.V.Lomonosov adına ordeninə və Əməkdar elm xadimi adına layiq görülüb. Alim IFOAM, Avropa Bitkiçilik üzrə Tədqiqatlar Assosiasiyası (EUCARPIA), Amerika Torpaqşünaslar Cəmiyyəti (SSSА) və Amerika Aqronomlar Cəmiyyəti (ASA) təşkilatlarının üzvüdür.

Azerbaijani scientist elected as a laureate of the One World Award in the field of ecological agriculture
11.04.2017 10:20
Director of the Regional Experimental Resource Center for Environmentally Friendly Agriculture of the Institute of Botany of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Agricultural Sciences, Professor Amin Babayev was elected the laureate of the One World Award.
The competition was held with the joint organization of the International Federation of the Organic Agriculture Movement (IFOAM) and the company RAPUNZEL (Germany). At the initial assessment stage, the scientist was elected one of the five laureates of the competition for his services in the development of the movement for ecological agriculture in Azerbaijan over the past 20 years, the development of scientific bases for the propagation and application of this industry in our country, the creation of a legal framework and an information database, as well as the training of highly specialized personnel.
In order to get acquainted with the activities of Professor Amin Babayev in Azerbaijan, the representatives of the organization IFOAM and the company RAPUNZEL are on a visit to our country. Within the framework of the visit, which will last until April 13, meetings will be held in Baku, Ganja and Gakh, guests will get acquainted with the scientific and pedagogical activities of the scientist.
Winners of the contest, which is held every two years since 2004, are identified by assessing the most important achievements in the ecological, economic and social spheres; The evaluation is carried out on the basis of special criteria. The award ceremony of the winners of the current competition will be held in September this year in Germany.
Before that, Professor Amin Babayev was awarded the Order of the M.V. Lomonosov International Academy of Ecology and Life Safety (Associated Member of the United Nations) and the title of Honored Worker of Science. The scientist is a member of the organization IFOAM, the European Association for Plant Research (EUCARPIA), the Scientific Society of Soil Scientists of America (SSSA) and the American Society of Agronomists (ASA).